وبلاگ گردشگری

جانتار مانتار هند جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/2841f
1398/09/25 - ساعت 01:11

جانتار مانتار در شهر جیپور کشور هندوستان قرار دارد. جانتار مانتار یک رصد خانه قدیمی است که مربوط به قرون وسطی می شود. این رقصدخانه قدیمی بزرگترین رصدخانه در دنیا می باشد که به این شکل است. در این رصدخانه مجموعه سازه های زیادی قرار دارد که به آن ها جانتار مانتار می گویند. در تور هند حتما از این رصدخانه کهن و جالب دیدن نمایید.

جانتار مانتار هند

 

تور هند بهترین فرصت برای استفاده از جاذبه های گردشگری تاریخی
این سازه های از جنس مرمر و سنگ های خاص همان منطقه یعنی شهر جیپور هستند. از این ابزارها برای نجوم و ستاره شناسی استفاده می شده است. این جاذبه توریستی یکی از مهم ترین جاذبه گردشگری کشور هند و شهر توریستی جیپور به شمار می رود که در تور خارجی هند بایستی از ان دیدن نمایید. تعداد سازه های جانتارمانتار به ۱۴ عدد می رسد که برای گرفتن ردپای ستارگان، خسوف، کسوف، اندازه گیری زمان، تعیین نابودی ستارگان و … استفاده می شده است. این رصد خانه توسط مهاراجه هندی  در سال ۱۷۲۶ پس از میلاد بنا نهاده شد و در سال ۱۷۳۴ به اتمام رسید.

جانتار مانتار هند

 

شهر جیپور یکی از گردش پذیرترین شهرهای هند است که به شهر صورتی معروف است به دلیل ساختمان ها و بناهای صورتی آن به این نام شهره شده است. در سفر به هند و تور هند بازدید از این شهر را در برنامه گردشی خود قرار دهید و به شهر رنگ ها و جاذبه ها سفر نمایید.

جانتار مانتار هند

 

ابزارها و المان های این رصدخانه بسیار بزرگ و در واقع می توان گفت غول پیکرند. مانتر در زبان سانسکریت به معنای محاسبه و جانتر در زبان سانسکریت به معنای وسیله است. و در واقع معنای جانتر مانتر یعنی وسیله اندازه گیری. به جز این مجموعه مهاراجه هندی ۵ مجموعه نجوم دیگر در شهرهای جیپور و دهلی نیز ساخته است که هر کدام به نوع خود قابل تحسین هستند. رصد خانه جانترمانتر از بقیه رصدخانه بزرگ تر می باشد و از اهمیت بیشتری برخوردار است.

جانتار مانتار هند

 

المان ها وابزارهای کوچک تری نیز د راین رصدخانه قرار دارند. سه ابزار بسیار بزرگ در این رصدخانه هستند از جمله یک ابزار پر کاربرد به نام جایاپراکاش یانترا که با استفاده از آن موقعیت ستارگان را مشخص می کرده اند. سامرات یانترا دیگر ابزار غول پیکر است که یک مثلث بزرگ است که برای تعیین زمان و  ساعت استفاده می شده است، برای آن که زمان دقیق مشخص شود این سازه مثلثی بزرگ را به سمت قطب شمال ساخته بوده اند. دیگر ابزار میسرا یانترا است که کوتاه ترین و بلند ترین روز سال را مشخص می کرده است و همچنین زمان رسیدن ظهر در شهرهای دیگر را مشخص می کرده است.

جانتار مانتار هند

جانتار مانتار هند

 

در تور هندوستان بازدید از این رصدخانه شما را با تاریخ و علم گذشتگان آشنا می کند. پینهاد پارس پالاد به شما تور خارجی هند و بازدید از جاذبه های کشور رنگارنگ هند است. توری بی نظیر که شما را با فرهنگ و آراب و رسوم هندوها آشنا خواهد کرد. سازه های این رصدخانه هنوز هم سالم هستند و هر ساله عده زیادی برای گردش به این رصدخانه می روند و به خصوص برای افرادی که عاشق نجوم و آسمان هستند یکی از بی نظیرترین مکان ها می باشد.

تورهای مرتبط

برچسب ها جانتار مانتار هند تور آسیا تور هند جاذبه های گردشگری هند شهر جیپور رصد خانه sarthana national park

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه