وبلاگ گردشگری

معروف‌ترین کلیساهای روسیه جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/a2ea6

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

تور روسیه یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های تفریحی و گردشگری در جهان است که سالانه توجه میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان را به خود جلب مي‌کند. بسیاری از مقصدهای گردشگری روسیه ازجمله شهرهای بزرگی همچون مسکو پایتخت این کشور و سنت پترزبورگ پایتخت سابق امپراتوری روسیه و پایتخت فرهنگی امروز روسیه در کنار شهرهایی همچون کازان و سوچی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در تور روسیه به شمار می‌روند. هر یک از این شهرها از جاذبه‌های گردشگری زیادی برخوردار هستند که توانایی سرگرم کردن گردشگران برای هفته‌های متوالی را دارا هستند. بسیاری از برنامه‌های تفریحی و گردشگری مسکو و سنت پترزبورگ توسط آژانس‌های مسافرتی و همچنین برگزارکنندگان تور روسیه تحت پوشش قرار دارند. اگرچه برخی از برنامه‌های تفریحی و گردشگری در شهرهای مختلف مقصد گردشگری روسیه مشترک هستند، هر یک از این شهرها به‌صورت اختصاصی به سبک متفاوتی از سفر اختصاص دارند. سوچی یک شهر بزرگ تفرجگاهی در ساحل دریای سیاه است که پس از برگزاری المپیک زمستانی در آن به‌طور کامل متحول شده و به یکی از مدرن‌ترین شهرهای تفرجگاهی منطقه تبدیل‌شده است. کازان شهر تاریخی است که نسبت به دیگر شهرهای مقصد گردشگری در منطقه تفاوت‌های زیادی در آن دیده می‌شود. سنت پترزبورگ شهری است که بیشتر گردشگران برای آشنایی با فرهنگ و هنر روسیه و همچنین معماری فوق‌العاده زیبای روسی به آن سفر می‌کنند. مسکو نیز به‌عنوان پایتخت روسیه مهم‌ترین قطب گردشگری کشور به‌حساب می‌آید که ازلحاظ تاریخی پیشینه غنی‌ای داشته و توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. البته همان‌طور که اشاره شد، برخی از جاذبه‌های این شهرهای مقصد گردشگری از سبک مشترکی پیروی می‌کنند. برای مثال، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های روسیه در شهرهای مقصد گردشگری مختلف آن، بازدید از معروف‌ترین کلیساهای روسیه است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کلیسا باسیل مقدس (St. Basil’s Cathedral)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

یکی از معروف‌ترین کلیساهای روسیه در تور مسکو که شهرت جهانی آن پس از انقلاب اکتبر به کمک رسانه‌های خارجی بیش‌ازحد تصور شده است، کلیسا باسیل مقدس (St. Basil’s Cathedral) است. این کلیسا عجیب و موردتوجه در میدان سرخ (Red Square) مسکو به‌عنوان یکی از نمادهای غیررسمی دولت شوروی در مدیا و رسانه‌های خارجی مورداستفاده قرار گرفت که همین امر باعث شده است تا امروزه در خلال برنامه‌های تور روسیه گردشگران برای برداشتن عکس‌های یادگاری از سفر به مسکو به‌سوی آن هجوم ببرند. نکته جالب در رابطه با این کلیسا این است که در زمان رهبری جوزف استالین در حکومت شوروی، برنامه‌های تخریب کامل این کلیسا برای باز کردن مسیر رژه نظامی در پیش بود که با مخالفت‌های فراوان معمار مشهور آن زمان پیتر بارانوفسکی (Petr Baranovsky)، این کلیسا به‌عنوان یک میراث تاریخی و فرهنگی در میدان سرخ حفظ شد. یکی از دلایل اهمیت و منحصربه‌فرد بودن این کلیسا استفاده از رنگ‌های مختلف برای گنبد‌های آن و همچنین شکل و شمایل پیازی گنبد‌های آن است که اولین نمونه در میان کلیساهای روسیه و اروپای شرقی به شمار می‌رود. این کلیسا در دوران حکومت ایوان مخوف در سال ۱۵۶۱ توسط دو معمار روسی به نام‌های پوستنیک یاکوولف (Postnik Yakovlev) و ایوان براما (Ivan Barma) ساخته‌شده است. امروزه این کلیسا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های تور روسیه به شمار می‌رود.

کلیسا مسیح ناجی (Cathedral of Christ the Saviour)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

یکی دیگر از معروف‌ترین کلیساهای روسیه که گردشگران زیادی در خلال برنامه‌های تور نوروزی روسیه و بازدید از مسکو از آن دیدن می‌کنند، کلیسا مسیح ناجی (Cathedral of Christ the Saviour) است. این کلیسا بزرگ و زیبا کمی آن‌طرف‌تر از میدان سرخ و مجموعه بزرگ کرملین قرارگرفته است. ازآنجایی‌که این کلیسا در مرکز گردشگری مسکو قرارگرفته، بازدید از آن برای گردشگران تور روسیه آسان و قابل‌دسترس است. در دوران حکومت شوروی و به‌خصوص در دوران رهبری جوزف استالین مکان‌های مذهبی و کلیساهای زیادی تعطیل، تخریب و یا دچار تغییر کاربری شدند، کلیسا مسیح ناجی یکی از مشهورترین کلیساهایی است که به‌طور کامل تخریب شد. این کلیسا که در سال ۱۸۸۳ پس از سال‌ها تکمیل‌شده بود، پس از انقلاب اکتبر به‌طور کامل تخریب شد و مجدداً در سال ۱۹۹۹ توسط کلیسا ارتدکس در محل سابقش ساخته شد. این کلیسا بزرگ یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدکس جهان است ظرفیت ۷۰ هزارنفری داشته و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مسکو معرفی می‌شود.

کلیسا جامع کازان (Kazan Cathedral)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

گردشگران تور سنت پترزبورگ نیز فرصت بازدید از برخی از معروف‌ترین کلیساهای روسیه در سنت پترزبورگ را خواهند داشت. سنت پترزبورگ که در زمان سلطنت پیتر کبیر تأسیس‌شده است و در طول دو قرن امپراتوری روسیه به اوج شکوه و عظمت خود رسیده است، خانه برخی از مهم‌ترین و مشهورترین کلیساهای تور روسیه است. شاید یکی از مشهورترین آن‌ها کلیسا جامع کازان (Kazan Cathedral) باشد که در خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) خیابان اصلی سنت پترزبورگ و یکی از پررفت‌وآمدترین خیابان‌های شهر باشد. این خیابان که خانه برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های سنت پترزبورگ است، یکی از مکان‌هایی است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد. کلیسا جامع کازان نیز از جاذبه‌هایی است که توسط میلیون‌ها گردشگر مورد بازدید قرار می‌گیرد. این کلیسا در سال ۱۸۱۱ توسط آندره ورونیخین (Andrey Voronikhin) تأسیس‌شده است و در دوران حکومت شوروی به موزه تبدیل شد و حتی پس از فروپاشی حکومت شوروی نیز ارتباط این کلیسا بزرگ و مشهور با موزه قطع نشد و همچنان آثار نمایشگاهی زیادی در داخل آن قابل‌رؤیت است. این کلیسا درست مقابل ساختمان خانه سینگر (Singer House) یکی دیگر از مشهورترین جاذبه‌های سنت پترزبورگ قرارگرفته است.

کلیسا اسحاق مقدس (St. Isaac's Cathedral)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

یکی دیگر از معروف‌ترین کلیساهای روسیه که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن در خلال برنامه‌های تور روسیه را از دست بدهد، کلیسا اسحاق مقدس (St. Isaac's Cathedral) است. این کلیسا مشهور پیشینه تاریخی عجیبی نیز به همراه دارد که همین امر نیز باعث شهرت آن شده است. آگوست دی مونتفراند (Auguste de Montferrand) معمار این کلیسا طراحی و ساخت آن را در سال ۱۸۱۸ آغاز کرد، اما اتمام ساخت‌وساز این کلیسا نزدیک به چهل سال به طول انجامید تا نهایتاً در سال ۱۸۵۸ ساخت آن به پایان برسد. شخص دی مونتفراند نیز پیش‌بینی کرده بود که پس از اتمام ساخت کلیسا اسحاق مقدس دار فانی را وداع خواهد گفت که این پیش‌بینی نیز درست از آب درآمد و وی در سال ۵۸ تنها چند ماه پس از بازگشایی کلیسا از دنیا رفت. طولانی بودن زمانی که برای ساخت این کلیسا احتیاج بوده است در برخی از فرهنگ‌ها ازجمله فنلاند به یک ضرب‌المثل تبدیل‌شده است که این امر نیز از نکته‌های جالب در رابطه با این کلیسا به شمار می‌رود. یکی از جاذبه‌های کلیسا اسحاق کلونید (Colonnade) آن است که یک منظره زیبا و بی‌نظیر از سنت پترزبورگ و جاذبه‌های اطراف کلیسا اسحاق مقدس برای گردشگران فراهم می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را هرگز از دست ندهید.

کلیسا ناجی در خون (Savior on the Spilled Blood)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

یکی از معروف‌ترین کلیساهای روسیه در سنت پترزبورگ، کلیسایی است که شباهت زیادی با کلیسا باسیل مقدس (St. Basil’s Cathedral) در مسکو دارد. کلیسا ناجی در خون (Cathedral of the Savior on Spilled Blood) کلیسایی است که برای بزرگداشت امپراتور ترور شده روسیه، الکساندر دوم در محل ترورش بناشده است. این کلیسا جالب و زیبا که شباهت زیادی ازلحاظ معماری و طراحی با کلیسا باسیل مقدس مسکو دارد، یکی از معدود مکان‌های مذهبی است که بیش از آنکه برای محل عبادت ساخته‌شده باشد، به‌عنوان یک بنای یادبود برای امپراتور الکساندر دوم ساخته‌شده است. بسیاری از گردشگران تور تابستان روسیه نیز در خلال برگزاری برنامه‌های تفریحی و استفاده از تور گشت قایق بر روی رودخانه نوا و کانال‌های اطراف آن از کنار این کلیسا عبور کرده و از شکوه و زیبایی آن نهایت استفاده را می‌برند. شما می‌توانید برای آشنایی با کلیسا ناجی در خون و یا برنامه‌های تفریحی مهم سنت پترزبورگ همچون گشت کشتی کروز در سنت پترزبورگ به وبلاگ ما مراجعه کنید.

کلیسا جامع پیتر و پاول مقدس (Saints Peter and Paul Cathedral)

 

معروف‌ترین کلیساهای روسیه

آخرین نام در لیست معروف‌ترین کلیساهای روسیه ما که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد، یکی از اولین کلیساهای سنت پترزبورگ است که در قلعه پیتر و پاول بناشده است. کلیسا جامع پیتر و پاول مقدس (Saints Peter and Paul Cathedral) یکی از مشهورترین کلیساهای سنت پترزبورگ است که تا مدت‌ها بلندترین سازه شهر و یکی از بلندترین کلیساهای ارتدکس در اروپای شرقی به شمار می‌رفته است. این کلیسا در سال ۱۷۳۳ توسط معمار مشهور ایتالیایی و از دوستان نزدیک پیتر کبیر، دومنیکو ترزینی (Domenico Trezzini) طراحی و ساخته‌شده است. ارتفاع کلیسا پیتر و پاول مقدس ۱۲۲ متر است. این کلیسا محل دفن بسیاری از امپراتورهای روسیه، اعضای خانواده سلطنتی و برخی از مهم‌ترین چهره‌های اشرافی در سنت پترزبورگ است. تقریباً تمام خانواده رومانوف (Romanov) که در طی دو قرن بر امپراتوری روسیه سلطنت کرده‌اند در این کلیسا به خاک سپرده شده‌اند. کلیسا پیتر و پاول مقدس تنها بخشی از جاذبه‌های این قلعه در تور سنت پترزبورگ است که پیشنهاد می‌کنیم هرگز فرصت بازدید از آن را از دست ندهید.

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه تور نوروزی روسیه تور تابستان روسیه تور مسکو تور سنت پترزبورگ کلیسا جامع کازان کلیسا اسحاق مقدس کلیسا باسیل مقدس کلیسا ناجی در خون کلیسا جامع پیتر و پاول مقدس جاذبه‌های سنت پترزبورگ جاذبه‌های مسکو

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه