وبلاگ گردشگری

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه راهنمای سفر تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/d05fb

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه

یکی از کشورهایی که در طول سال میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از آن اقدام می‌کنند، روسیه است. روسیه در چند دهه اخیر پس از فروپاشی حکومت شوروی فعالیت زیادی در زمینه صنعت گردشگری داشته است و سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این زمینه انجام داده است تا امروزه به یکی از قطب‌های گردشگری اروپا تبدیل شود. تور روسیه نیز در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین تورهای گردشگری در جهان است، اما دلایل زیادی در پشت پرده این محبوبیت وجود دارد. در ابتدا لازم به ذکر است که روسیه با برنامه‌ریزی دقیق از بیشتر میراث تاریخی و فرهنگی خود نگهداری کرده است تا امروزه بتواند از آن‌ها به‌عنوان بخش مهمی از تور روسیه استفاده نماید. موزه‌های تاریخی و فرهنگی در روسیه محل مناسبی برای تماشای ثمره این تلاش‌ها و همچنین آشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه به شمار می‌روند. موزه‌های تاریخی و فرهنگی به‌خصوص در دو شهر بزرگ مقصد گردشگری روسیه یعنی مسکو پایتخت این کشور و سنت پترزبورگ پایتخت سابق امپراتوری روسیه همواره مملو از گردشگرانی هستند که قصد آشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه را دارند. در کنار این موزه‌ها، گردشگران همچنین می‌توانند از قصرهای باشکوه، باغ‌های سلطنتی، عمارت‌های تاریخی، کلیساهای با قدمت چندین قرن و مکان‌های تاریخی دیگر نیز دیدن کرده و از تماشای آن‌ها در خلال برنامه‌های تور روسیه لذت ببرند. فراموش نکنید که جاذبه‌های گردشگری زیادی در این دو شهر مقصد گردشگری وجود دارد که گردشگران نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهند. البته در کنار موزه‌های تاریخی و فرهنگی، تعداد زیادی موزه منحصربه‌فرد نیز در تور روسیه وجود دارد که بازدید از آن‌ها نیز معمولاً در برنامه‌های تور روسیه قرار دارند. برای مثال یکی از جالب‌ترین موزه‌های سنت پترزبورگ که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند، موزه کشتی‌های سنت پترزبورگ است که سالانه توسط صدها هزار گردشگر علاقه‌مند به تاریخچه این موزه کشتی‌ها مورد بازدید قرار می‌گیرد.

موزه کشتی‌های تور روسیه

 

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه

موزه‌های نیروی دریایی همواره علاقه‌مندان خاص خود را داشته‌اند، به‌خصوص در روسیه که یکی از قطب‌های نیروی دریایی جهان به شمار می‌رود، این امر به‌طور کامل قابل‌مشاهده است. رویای پیتر کبیر در زمان تأسیس سنت پترزبورگ در اوایل قرن هجدهم، تبدیل کردن امپراتوری روسیه به یکی از قدرت‌های برتر دریایی جهان بود که با تلاش‌های فراوان این رؤیا را به حقیقت تبدیل کرد. امروزه با گردش در سنت پترزبورگ و مسکو می‌توانید از موزه‌های نیروی دریایی روسیه دیدن کرده و با تاریخچه پرفرازونشیب آن آشنا شوید. اگرچه موزه مرکزی نیروی دریایی یکی از اصلی‌ترین منبع‌های تاریخی نیروی دریایی روسیه است که از شعبه‌های زیادی نیز در سطح شهر بهره می‌برد، امروزه موزه‌های دیگری نیز به عرصه موزه‌های دریایی روسیه ورود کرده‌اند که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این موزه‌ها که به‌اصطلاح به موزه-کشتی مشهور هستند، در سال‌های اخیر در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرند. معمولاً پس از اتمام خدمت کشتی‌ها و زیردریایی‌های نیروی دریایی در سراسر جهان، در صورت بهره بردن از تاریخچه موردتوجه، این کشتی‌ها به موزه و یا موارد مورداستفاده دیگر تبدیل می‌شوند تا از فراموش‌شدن آن‌ها جلوگیری شود. روسیه نیز در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است و در حال حاضر چندین موزه کشتی مشهور در اختیار دارد که در ادامه قصد معرفی سه مورد از مشهورترین آن‌ها را داریم.

موزه کشتی کروز آرورا

 

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه

مشهورترین، اولین و پرچم‌دار موزه کشتی‌های نیروی دریایی روسیه در سنت پترزبورگ، موزه کشتی کروز آرورا (Aurora Cruise Ship Museum) است. کشتی کروز آرورا یکی از عجیب‌ترین داستان‌های تاریخ را تجربه کرده تا امروز به یکی از موزه‌های مهم سنت پترزبورگ تبدیل شود. کشتی کروز آرورا که در بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۰ ساخته‌شده است، در سال ۱۹۰۳ به ناوگان نیروی دریایی امپراتوری روسیه اضافه‌شده است. این کشتی جنگی ۱۲۷ متری در خلال جنگ دریایی روسیه-ژاپن در سال ۱۹۰۵ مورداستفاده قرار گرفت و از این جنگ به‌سلامت بیرون آمد. البته برجسته‌ترین نقطه در تاریخ این کشتی نه در هنگام جنگ بلکه در خلال انقلاب اکتبر روسیه اتفاق افتاده است، جایی که از این کشتی برای اعلام آغاز انقلاب اکتبر و یورش به‌سوی قصر زمستانی استفاده شد. در خلال جنگ جهانی دوم، از سلاح‌های کشتی کروز آرورا برای تقویت قدرت دفاعی لنین‌گراد استفاده شد و کشتی آرورا نیز در بندر لومونوسوف نگهداری شد. اگرچه در طول جنگ این کشتی بارها بمباران شد و درنهایت نیز در اسکله محل اتصالش غرق شد، پس از پایان جنگ بدنه این کشتی نجات داده‌شده و مورد بازسازی قرار گرفت و پس‌ازآن به‌صورت دائمی از خدمت بازنشسته شد. این کشتی در سال ۱۹۵۷ به اولین موزه کشتی شوروی تبدیل شد. گردشگرانی که امروزه از این کشتی دیدن می‌کنند می‌توانند از بخش‌های مختلف کشتی دیدن کرده و با نحوه کار آن آشنا شوند. این کشتی همچنین به نمایش وسایل شخصی ملوانان و برخی از آثار مربوط به هنرمندان نیروی دریایی نیز پرداخته است، اما مهم‌ترین بخش موزه تاریخچه کشتی و همچنین بخش‌های مختلف آن است که توسط گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرد.

موزه کشتی یخ‌شکن کراسین

 

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه

یکی دیگر از موزه کشتی‌های سنت پترزبورگ که توجه گردشگران زیادی را در خلال برگزاری برنامه‌های تور تابستان روسیه به خود جلب می‌کند، موزه کشتی یخ‌شکن کراسین (Ice-breaker Krassin) است. این موزه کشتی که نقش مهمی در تاریخ اکتشافات قطب شمال ایفا کرده است، امروزه باوجوداینکه به‌طور کامل در شرایط آماده‌به‌خدمت قرارگرفته است، به یکی از موزه‌های مطرح سنت پترزبورگ تبدیل‌شده است. این یخ‌شکن مشهور تاریخ موردتوجه و جالبی را نیز به دنبال خود یدک می‌کشد. اگرچه امروزه گردشگران می‌توانند این کشتی را در جنوب جزیره واسیلیوسکی (Vasilievsky Island) یافته و از آن دیدن کنند، یخ‌شکن کراسین در مأموریت‌های مهمی در طول خدمت خود شرکت کرده است که هرکدام از آن‌ها داستان موردتوجهی را برای بازدیدکنندگان بیان می‌کنند. این کشتی یخ‌شکن مشهور در مأموریت نجات مکتشفان ایتالیایی قطب شمال نقش بسزایی را ایفا کرده است. در زمان جنگ جهانی دوم نیز این کشتی یکی از تنها کشتی‌های بود که به‌سلامت مواد ضروری و موردنیاز ازجمله غذا، اسلحه و مهمات را به شوروی می‌آورد. پس از جنگ جهانی نیز، کشتی یخ‌شکن کراسین در اکتشافات اقیانوس قطبی خدمات زیادی انجام داده است. گردشگرانی که امروزه از این کشتی در خلال برنامه‌های تور روسیه دیدن می‌کنند، می‌توانند از امکانات و ابزارهای کشتی که به شرایط آماده‌به‌کار بازسازی‌شده‌اند دیدن کرده و با نحوه عملکرد آن‌ها آشنا شوند. همچنین داستان‌های مختلفی که این کشتی در طول تاریخ تجربه کرده است با جزئیات مناسبی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد.

موزه زیردریایی C-189

 

آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه

سومین موزه شناور در کانال‌های سنت پترزبورگ که گردشگران زیادی در خلال برنامه‌های تور روسیه از آن دیدن می‌کنند، موزه زیردریایی C189 است. این زیردریایی در دوران حکومت شوروی در سال ۱۹۵۴ توسط کارخانه بالتیک سنت پترزبورگ ساخته‌شده است. این زیردریایی که به مدت ۳۵ سال در نیروی دریایی شوروی خدمت کرده است، درنهایت در سال ۱۹۹۰ بازنشسته شد و به‌مرور در بندرگاه کروشندات (Kronshtadt) غرق شد، اما توسط برخی از خدمه سابق زیردریایی و با کمک یک سرمایه‌گذار علاقه‌مند از آب بیرون کشیده شده و تعمیرات اساسی بر روی آن انجام گرفت تا امروزه گردشگران بتوانند در خلال برنامه‌های تور سنت پترزبورگ از آن دیدن کنند. ازآنجایی‌که بازدیدکنندگان این زیردریایی اجازه پرسه زدن در داخل زیردریایی و تماس با وسایل آن را به‌صورت آزادانه در اختیاردارند، بسیار در میان گردشگران محبوب شده است. گروه مسئولان راهنمای زیردریایی نیز از خدمه سابق آن تشکیل‌شده است و می‌توانند در رابطه با تاریخچه این زیردریایی به‌خوبی برای گردشگران سخنرانی کنند. محبوب‌ترین بخش زیردریایی نیست بخش موتورخانه و همچنین بخش آماده‌سازی موشک‌ها و مهمات زیردریایی به‌حساب می‌آید. البته به‌جز این سه مورد، موزه‌های شناور دیگری نیز در سنت پترزبورگ و دیگر بخش‌های تور روسیه وجود دارند، اما این سه مورد جزو مهم‌ترین موزه‌های شناوری هستند که گردشگران نباید فرصت بازدید از آن را در خلال برگزاری برنامه‌های تور روسیه از دست بدهند. شما می‌توانید برای آشنایی با دیگر موزه‌های برتر سنت پترزبورگ به وبلاگ ما مراجعه کنید.

تورهای مرتبط

برچسب ها آشنایی با موزه‌های شناور در تور روسیه تور روسیه تور تابستان روسیه تور نوروز روسیه تور سنت پترزبورگ برترین موزه‌های سنت پترزبورگ برترین موزه‌های روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه