وبلاگ گردشگری

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه ماجراجویی تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/50dfd

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در تور روسیه که سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن دیدن می‌کنند، پایتخت روسیه، مسکو است. مسکو یکی از شهرهایی تاریخی روسیه به‌حساب می‌آید در هر یک بخش‌های این شهر، گردشگران می‌توانند از مکان‌های دیدنی، جاذبه‌های گردشگری و برنامه‌های تفریحی متفاوتی دیدن کرده و از آن‌ها لذت ببرند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام سفر به روسیه باید به آن توجه کرد، برنامه بازدید از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های روسیه است. مسکو از تعداد زیادی جاذبه گردشگری بهره می‌برد که بازدید از آن‌ها در یک سفر کوتاه به روسیه امکان‌پذیر نیست. اگرچه بیشتر جاذبه‌های روسیه در مسکو در مرکز این شهر گرد هم آمده‌اند، جاذبه‌هایی نیز وجود دارند که با مرکز شهر فاصله زیادی داشته و بازدید از آن‌ها هم‌زمان با جاذبه‌های گردشگری در مرکز شهر در یک روز امکان‌پذیر نخواهد بود. بااین‌وجود برخی از این جاذبه‌های گردشگری ارزش بازدید در خلال برنامه‌های تور روسیه را دارند، اما به دلیل فاصله زیاد با مرکز گردشگری مسکو، گردشگران معمولاً از بازدید از آن‌ها منصرف می‌شوند.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

البته برخی از جاذبه‌های روسیه در تور مسکو نیز در نزدیکی مرکز گردشگری مسکو قرارگرفته‌اند اما همچنان گردشگران فرصت بازدید از آن‌ها را پیدا نکرده و یا حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر می‌مانند. این امر بیشتر در رابطه با جاذبه‌هایی گردشگری اتفاق می‌افتد که در پشت ساختمان‌های معمولی پنهان‌شده و یا در مکان‌های نامتعارفی همچون چند صد متر زیر زمین قرارگرفته‌اند. یکی از مکان‌های دیدنی مسکو که کمتر موردتوجه گردشگران قرار دارد و بسیاری حتی از وجود آن بی‌خبرند، موزه جنگ سرد (The Cold War Museum) است که در نزدیکی مرکز گردشگری مسکو قرارگرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این موزه کمتر از سه کیلومتر با میدان سرخ (Red Square) مهم‌ترین جاذبه گردشگری روسیه تور مسکو فاصله دارد و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی در کمتر از ده دقیقه می‌توانید از مرکز گردشگری مسکو به محل قرارگیری این موزه سفر کنید، بااین‌وجود، تعداد گردشگرانی که از وجود این موزه در قلب مسکو باخبر بسیار کم است.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

البته دلیل کم‌توجهی به این جاذبه گردشگری در تور مسکو کاملاً منطقی و قابل‌قبول است. مهم‌ترین دلیل گردشگران برای کم‌توجهی به این جاذبه گردشگری، وجود تعداد زیادی جاذبه گردشگری مهم در تور مسکو است که نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهید. برای مثال، همان‌طور که اشاره شد، میدان سرخ (Red Square) یکی از جاذبه‌های مهم روسیه است که در قلب مسکو واقع‌شده است و خود خانه جاذبه‌های گردشگری زیادی است. گردشگرانی که در هنگام سفر به مسکو با استفاده از تور تابستان روسیه به بازدید از میدان سرخ می‌روند می‌توانند از جاذبه‌های گردشگری مهمی همچون کلیسا باسیل مقدس (St. Basil’s Cathedral)، آرامگاه لنین، مرکز خرید گام و موزه تاریخ روسیه (State Historical Museum) دیدن کنند. در کنار میدان سرخ نیز مجموعه بزرگ کرملین (Kremlin) قرار دارد که از جهات مختلف همچون سیاسی، فرهنگی، تاریخی، هنری و معماری از اهمیت زیادی برخوردار است و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

مهم‌ترین مشخصه موزه جنگ سرد که این موزه را از دیگر موزه‌های معمول در تور مسکو متمایز کرده و موزه جنگ سرد را به یک موزه نامتعارف و جذاب تبدیل می‌کند، محل قرارگیری این موزه است. موزه جنگ سرد در اصل در یک پناهگاه اتمی واقعی که برای فرار از حمله اتمی ساخته‌شده بود قرارگرفته است. این پناهگاه زیرزمینی در عمق ۶۵ متری زمین تأسیس‌شده و هدف اصلی آن محافظت از شخص جوزف استالین و دیگر سران مهم حکومت شوروی در صورت حمله اتمی به پایتخت روسیه در آن زمان بوده است. البته این پناهگاه در بین سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۸۶ در اختیار مرکز فرماندهی نیروی ضد هوایی ارتش بوده است. ازآنجایی‌که این پناهگاه در عمق ۶۵ متری زمین قرارگرفته است، گردشگرانی که قصد بازدید از این مجموعه را دارند باید آمادگی پایین رفتن از تعداد زیادی پله را داشته باشند. اگرچه این پناهگاه به آسانسور نیز مجهز است، بخش پیاده‌روی و پایین رفتن از پله‌ها یکی از بخش‌های تعاملی موزه جنگ سرد و آشنایی با پناهگاه اتمی به‌حساب می‌آید.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

نام دیگر موزه جنگ سرد در تور مسکو، پناهگاه ۴۲ (Bunker go-42) است، بنابراین گردشگرانی که قصد بازدید از این موزه را در خلال برنامه‌های تور نوروزی روسیه داشته باشند می‌توانند برای یافتن آن به دنبال این نام نیز بگردند. پناهگاه ۴۲ تنها موزه جهان است که به‌صورت اختصاصی به موضوع جنگ سرد میان شوروی و آمریکا می‌پردازد و اطلاعات مفیدی در رابطه با این مسئله در نمایشگاه‌های این موزه قرارگرفته است. البته در کنار موزه جنگ سرد، یکی دیگر از تجربه‌های اصلی که پس از بازدید از این مجموعه کسب می‌کنید، تجربه ورود و قدم زدن در یک پایگاه اتمی واقعی است. برای درک بهتر شرایط نیز یک بخش چندرسانه‌ای برای بازسازی شرایط حمله اتمی در این پایگاه قرار داده‌شده است تا متوجه شرایط بیرون و اتفاقات لازم برای نجات پیدا کردن از یک حمله اتمی در داخل پناهگاه شوید. همچنین یک نمونه ماکت از یک بمب اتم نیز در همان ابتدای ورودی موزه قرار داده‌شده است که شما را با نحوه ساخت و قدرت تخریب بمب‌های اتمی آشنا می‌کند.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

اگرچه این پناهگاه برای شخص استالین ساخته‌شده بود، وی هیچ‌گاه فرصت بازدید و استفاده از آن را کسب نکرد چراکه پیش از اتمام ساخت این پناهگاه از دنیا رفت. بااین‌وجود گردشگرانی که از این موزه دیدن می‌کنند، می‌توانند از ماکت استالین در اتاق مطالعه مخصوص خود دیدن کنند. به‌جز اتاق مطالعه استالین، بخش‌های دیگر موزه، همچون نمایشگاه‌های موزه جنگ سرد که اطلاعات مفیدی در رابطه باکلیت ماجرا در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند، اتاق اجلاس که در آن یک فیلم ده‌دقیقه‌ای در رابطه با جنگ سرد پخش می‌شود و بخش‌های امنیتی و مخابراتی پناهگاه نیز در برنامه‌های تور گردشگری موزه جنگ سرد قرار دارند که بازدید از آن‌ها می‌تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد. این موزه علی‌الخصوص برای علاقه‌مندان به تاریخ سیاست شوروی و همچنین علاقه‌مندان به راز و رمزهای اتفاقات پشت پرده در جنگ سرد بین شوروی و آمریکا بسیار جذابیت بیشتری دارد.

 

بازدید از موزه جنگ سرد در تور روسیه

مجموعه پناهگاه ۴۲ در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. این مجموعه مجهز به یک رستوران جذاب با تم و موضوع جنگ سرد و شوروی نیز در اختیار دارد که تمام گردشگران می‌توانند پس از انجام تور موزه جنگ سرد از آن استفاده کنند. اگرچه استفاده از این رستوران پس از اتمام تور گردشگری موزه جنگ سرد اجباری نیست، اما صندلی‌های بزرگ، راحت و به رنگ قرمز این رستوران به همراه تزئینات دوران شوروی و منو جذاب این رستوران اغلب گردشگران را به استراحت در این رستوران مجاب می‌کند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبه‌های روسیه، مکان‌های دیدنی مسکو، بهترین هتل‌های روسیه و بهترین مراکز خرید و رستوران‌های روسیه به وبلاگ ما مراجعه کنید.

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه موزه جنگ سرد تور مسکو تور تابستان روسیه تور نوروزی روسیه جاذبه‌های روسیه جاذبه‌های مسکو

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه