وبلاگ گردشگری

سوغاتی های روسیه راهنمای سفر تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/ad4df
1400/03/10 - ساعت 23:00

سوغاتی های روسیه
سوغاتی های روسیه نشانه ای از هنر، فرهنگ و سبک زندگی مردم این کشور تاریخی است. این سوغاتی ها از صنایع دستی تا مواد غذایی روسی را در بر می گیرند. در ادامه به برخی از بهترین سوغاتی های روسیه که می توانید از تور روسیه با خود بیاورید می پردازیم. 

سوغاتی های روسیه

 

عروسک ماتروشکا
عروسک های ماتروشکا نمادی از فرهنگ و سبک زندگی گذشته روسها محسوب می شوند. این عروسک ها معمولا به شکل بانویی با روسری و لباسی با نقش و نگار ساخته می شوند. این سبک ساخت اشاره به سبک زندگی قدیمی روس ها دارد که در آن رعایا چنین لباس می پوشیدند و از آنجا که مادر در زندگی و فرهنگ روسها نقش فوق العاده مهمی دارد این عروسک ها اشاره ای به مادران روسی نیز دارد. عروسک های ماتروشکا به صورتی ساخته می شوند که چندین عروسک در یک عروسک قرار داده شده اند. در واقع باید در عروسک اول را باز کنید تا عروسک بعدی را ببینید و همینطور تا آخر. این عروسک ها معمولا در پک پنج تایی هستند اما می توانید پک 10 تایی را نیز پیدا کنید. برخی پک ها حتی بالاتر رفته و به 20 تا 50 عروسک می رسند. این عروسک ها در سال 1890 به روسها معرفی شد و از عروسک هایی که از ژاپن آورده می شد تقلید شده است. این عروسک ها به صورت سنتی با چوب درخت نمدار ساخته می شدند اما امروزه می توانید به وفور نسخه های پلاستیکی را نیز مشاهده کنید. این عروسک ها مهمترین مورد از سوغاتی های روسیه هستند و در دنیا بسیار معروف هستند.

سوغاتی های روسیه

 

والنکی
والنکی از جمله مهم ترین سوغاتی های روسیه است که می توانید از تور روسیه با خود به یادگار بیاورید. والنکی در واقع چکمه های نمدی دست بافی هستند که برای راه رفتن در شرایط سخت و روی برف و یخ ساخته شده است. این چکمه ها نه تنها نمادی از آب و هوای روسیه است بلکه نشانگری از صنایع دستی این کشور نیز محسوب می شود. از طرفی اگر در مناطق سردسیر ایران زندگی می کنید می توانید روی گرمی و راحتی این چکمه ها برای روز های سرد و برفی حساب کنید. اصلی ترین رنگ این چکمه های زیبا، سفید، قهوه ای و خاکستری است اما می توانید چکمه هایی با طرح و نقش های بسیار زیبا نیز پیدا کنید که علاوه بر کارایی، بسیار زیبا هستند. 

سوغاتی های روسیه

 

گژل
بسیاری از کشور های اروپایی هنر پورسلین مخصوص به خود را دارند و در این بین روسها ها نیز ظروف پورسلین بسیار زیبایی می سازند. پورسلین همان چینی خودمان است، این ظروف در روسیه با نام گژل شناخته می شود و با طرح و نقش های بسیار زیبایی تزئین شده اند. رنگ غالب این ظروف زیبا، آبی است که به صورت طرح هایی پیچیده و زیبا بر روی ظروف نقاشی شده اند. نقش های روی ظروف فوق العاده ظریف و استادانه هستند و می توان هنر دست را روی آنها مشاهده کرد. البته نمونه های کارخانه ای نیز در بازار هستند که با وجود که میتواند از آن به عنوان سوغاتی استفاده کرد اما ظرافت و زیبایی نمونه های دست ساز را ندارند. گژل ها نه تنها به عنوان یک سوغات از تور خارجی روسیه استفاده تزئینی دارند، بلکه میتوانید از آنها به عنوان ظرف نیز استفاده کنید. 

سوغاتی های روسیه

 

تخم مرغ فابرژه
تخم مرغ های فابرژه، تخم مرغ هایی تزئینی هستند که البته تنها به شکل تخم مرغ ساخته شده اند. این تخم مرغ ها نام خود را از سازندگان آنها یعنی خانواده فابرژه گرفته اند. تخم مرغ های فابرژه برای تزئین به کار می روند و بر روی با طلا و جواهرات گرانبها تزئین شده است و روی برخی نیز به صورت استادانه ای نقاشی شده است. این تخم مرغ ها به دلیل زیبایی فوق العاده خود به یکی از نماد های فرهنگ و هنر روسی بدل شده اند. خاندان فابرژه پس از روی کار آمدن کمونیست ها به سوئیس فرار کردند و امروزه در بسیاری از نقاط جهان شعبه هایی برای عرضه محصولات زینتی خود دارد. از بین تخم مرغ های فابرژه که در دوران تزار ها در روسیه ساخته شد تاکنون 57 عدد سالم هستند که یا در موزه ها نگهداری می شوند و یا صاحبان ثروتمندی دارد. قیمت نمونه های اصلی این تخم مرغ ها به ده ها میلیون دلار می رسد ولی می توانید نسخه های مشابه آنها را با قیمتی ارزان به وفور در مغازه های فروش کادو در روسیه پیدا کنید. برخی از این تخم مرغ ها با شمایل خاصی ساخته شده اند به گونه ای که برخی از آنها شبیه به کلیسا های روسی و برخی شبیه کاخ ها ساخته شده اند. در برخی نیز لوازمی همچون ساعت های بسیار اعلا قرار داده شده است. 

سوغاتی های روسیه

 

تور روسیه، پاولو پوساد
شاید امروزه وقتی به مسکو و سنت پترزبورگ سفر کنید کمتر زنی را با روسری مشاهده کنید، اما در گذشته چنین نبوده است و بسیاری از زنان از شال هایی به نان پاولو پوساد استفاده می کردند و حتی امروزه نیز می توانید در مناطق روستایی روسیه چنین پوششی را مشاهده کنید. پاولو پوساد امروزه به یکی از مهمترین به یکی از مهمترین سوغاتی های این کشور بدل شده است و دلیل آن نیز زیبایی فوق العاده آن است که با گل ها و طرح و نقش های بسیار زیبایی تزئین می شوند و از طرفی نشانگر زندگی قدیمی روسها هستند. 

سوغاتی های روسیه

 

خاویار
روسیه نیز همچون ایران با معدن خاویار جهان یعنی دریای خزر ساحل دارد. از طرفی روسها در پرورش خاویار نیز بسیار خوب عمل کرده اند و حالا می توانید خاویار هایی با قیمت های متنوع را در مغازه های روسی پیدا کنید. این موضوع سبب شده خاویار با قیمت مناسب در دسترس باشد و غذا های بسیاری در روسیه با خاویار همراه شوند به گونه ای که حتی رستوران های سطح اقتصادی نیز غذا هایی با خاویار سرو می کنند. خاویار های پرورشی را که قیمت ارزانی دارند را می توانید در بسیاری از سوپر مارکت های مسکو یا سنت پترزبورگ پیدا کنید اما خاویار های طبیعی که از دریای مازندران گرفته می شوند تنها در مغازه های لوکس یافت می شوند. 

سوغاتی های روسیه

جواهرات کهربا (Amber)

یکی از مواردی که در هنگام سفر به روسیه ذهن گردشگران و بازدیدکنندگان روسیه را به خود مشغول می‌کند، سوغاتی‌های روسیه است که می‌توانند با خود به خانه بازگردانند. بسیاری از گردشگران تور روسیه در هنگام بازدید از مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید مطرح در روسیه دچار سردرگمی در انتخاب سوغاتی مناسب می‌شوند. بسیاری نیز تنها قصد به همراه داشتن یک خاطره فیزیکی از سفر به روسیه هستند و همچنان به دلیل تنوع بسیار زیادی که در مقابل خود می‌بینند، انتخاب برایشان دشوار می‌شود. تا اینجا چند مورد از بهترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از سفر به مسکو و گردش در سنت پترزبورگ با خود به خانه بازگردانید صحبت کرده‌ایم، در ادامه نیز قصد معرفی تعداد بیشتری از سوغاتی‌ها را داریم. یکی از سوغاتی‌های روسیه که از محبوبیت زیادی در میان گردشگران تور روسیه برخوردار است، کهربا است. کهربا فسیل رزین درخت است که معمولاً به شکل زیبایی طراحی می‌شود و به‌عنوان وسایل تزئینی، جواهرات و وسایل خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. کهربا از محبوبیت زیادی در خاندان امپراتوری نیز برخوردار بوده است. اگر در خلال برنامه‌های تور روسیه از دهکده تزارها در پوشکین دیدن کنید، می‌توانید از اتاق کهربا که یکی از مشهورترین جاذبه‌های قصر کاترین است دیدن کنید و به‌طور کامل متوجه این موضوع شوید. در هنگام سفر به روسیه نیز یکی از سوغاتی‌های محبوب که گردشگران به‌عنوان یادگاری برای خود و یا دیگران خریداری می‌کنند، جواهرات تولیدی از کهربا است. ازآنجایی‌که استفاده از کهربا خواص پزشکی نیز به همراه دارد، خرید جواهرات کهربا از خیلی جهات به نفع گردشگران تور روسیه خواهد بود. جواهرات کهربا به سبک‌های مختلف و متنوعی همچون گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتر و جعبه‌های نگه‌داری جواهر در مراکز خرید معتبر روسیه به فروش می‌رسند. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما و بخش راهنمای سفر از آدرس و نام بهترین مراکز خرید در سنت پترزبورگ، مسکو و دیگر مقصدهای مهم گردشگری روسیه که به فروش جواهرات کهربا می‌پردازند آگاه شوید.

 

سوغاتی های روسیه

اوشانکا (Ushanka)

اگرچه گردشگرانی که در خلال برگزاری برنامه‌های تور تابستان روسیه از مسکو و سنت پترزبورگ دیدن می‌کنند خیلی متوجه این موضوع نمی‌شوند، اما روسیه یکی از کشورهای سردسیر اروپا است که در شش ماه دوم سال در برخی از زمان‌ها تحمل آب‌وهوای آن از عهده انسان خارج می‌شود. یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های روسیه که جنبه کاربردی زیادی در زمستان دارد، کلاه‌های اوشانکا (Ushanka) هستند. اگر در فصل‌های سرد سال از روسیه و کشورهای اروپای شرقی دیدن کرده باشید بدون شک کلاه‌های اوشانکا را بر سر بسیاری از اهالی آن کشور دیده‌اید. این کلاه‌های منحصربه‌فرد که برای مقابله با سرمای طاقت‌فرسا طراحی‌شده‌اند از سر، گوش‌ها و گردن شما محافظت کرده و تأثیر سرما بر روی این بخش‌های بدن را کاهش می‌دهند. یکی از مواردی که می‌توانید به‌عنوان یک کالای کاربردی و مورداستفاده و همچنین به‌عنوان یک سوغاتی منحصربه‌فرد از روسیه خریداری کنید، کلاه‌های اوشانکا هستند. اگرچه این کلاه‌های پرکاربرد بخش مهمی از لوازم مورداستفاده اهالی روسیه در فصل زمستان هستند، به‌خصوص در سال‌های اخیر فشن و مد روز تأثیر بسزایی در طراحی آن‌ها گذاشته و باعث شده است تا توجه گردشگران خارجی زیادی نیز به آن‌ها جلب شود. این سوغاتی سنتی روسیه نیز یکی از مواردی است که در مراکز خرید معتبر روسیه قابل تهیه هستند، اما ما بازدید از بازارهای محلی را برای خرید این کلاه‌های جذاب پیشنهاد می‌کنیم، به‌خصوص به گردشگرانی که قصد خرید یک اوشانکای اصیل و سنتی را دارند.

 

سوغاتی های روسیه

خوخلوما (Khokhloma)

یکی دیگر از سوغاتی‌های روسیه که از محبوبیت زیادی در تور روسیه برخوردار هستند، ظروف طرح خوخلوما (Khokhloma) هستند. این ظروف که با زمینه سیاه و رنگ‌های سبز، قرمز، طلایی و نارنجی تزئین می‌شوند و معمولاً از طرح‌های گیاه‌ها و برگ‌ها، میوه‌های توت و تمشک، حیوانات و انواع مختلفی از المان‌های طبیعی در آن‌ها استفاده می‌شود در قرن هفدهم در خانه‌های روسی مطرح شدند. نام این سبک از طراحی بر روی ظروف از محل اولیه تولید آن‌ها یعنی روستای خوخلوما می‌آید. ازآنجایی‌که این طراحی معمولاً روی ظروف پرکاربرد روزمره مورداستفاده قرار می‌گیرند، گردشگران در هنگام بازدید از روسیه در خلال برگزاری برنامه‌های تور نوروزی روسیه معمولاً این سوغاتی را به‌عنوان یادگاری از سفر به روسیه خریداری می‌کنند. اگرچه زمینه اصلی این طراحی سیاه است، به دلیل استفاده از رنگ‌های نارنجی، طلایی، سبز و قرمز در آن، همواره روشن به نظر می‌رسند، شاید به همین دلیل است که توجه گردشگران زیادی نیز به آن جلب می‌شود. شما می‌توانید این سبک از طراحی را به‌راحتی در بازارهای محلی روسیه همچون بازار ایزمایلوفسکی (izmailovsky Market) پیدا کرده و با قیمت مناسب به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید.

 

سوغاتی های روسیه

سماور (Samovar)

شاید باعث تعجب شما شود، اما یکی از سوغاتی‌های روسیه که بخشی از فرهنگ و سنت روسیه نیز به شمار می‌رود، سماور (Samovar) است. برخلاف تصور بسیاری از گردشگران خارجی، چای نوشیدنی اول روسیه است. یکی از اصلی‌ترین ملزومات تهیه چای نیز در اختیار داشتن سماور است که بهترین روش برای به جوش آوردن آب برای تهیه چای، نوشیدنی سنتی روسیه به شمار می‌رود. به همین دلیل است که گردشگران زیادی که با استفاده از آفر تور روسیه به این کشور سفر می‌کنند، در بازگشت به ایران یک سماور با خود به‌عنوان سوغاتی به همراه می‌آورند. البته سماورهای روزمره کمتر موردتوجه گردشگران قرار دارد چراکه به‌راحتی می‌توانند در محل زندگی خود نیز این سماورها را خریداری کنند، اما طرح‌های جذاب سنتی روسیه باعث می‌شود تا توجه گردشگران به این سوغاتی سنتی روسیه نیز جلب شود. فراموش نکنید که سماورهای تولا (Tula) بخش مهمی از فرهنگ روسی به شمار می‌روند و درگذشته بسیاری برای خرید یک سماور تولا باکیفیت مناسب پس‌انداز می‌کردند.

 

سوغاتی های روسیه

رولی-پولی روسی (Russian Roly-Poly)

شهروندان روسی و گردشگران خارجی قطعاً در انتخاب اول به‌عنوان عروسک برای سوغاتی به سراغ عروسک‌های ماتریوشکا خواهند رفت که در رتبه اول محبوبیت در روسیه قرار دارد و گردشگران نیز علاقه خاصی به آن‌ها دارند. بااین‌وجود، یک انتخاب دیگر برای گردشگران تور روسیه وجود دارد که انتخاب دوم اهالی روسیه به‌عنوان اسباب‌بازی محبوب برای فرزندان خانواده به شمار می‌رود. عروسک‌های رولی-پولی (Roly-Poly) عروسک‌هایی هستند که ازلحاظ طراحی شباهت زیادی با عروسک‌های ماتریوشکا دارند، چراکه به‌صورت سنتی در آن‌ها نیز از طرح‌های سنتی و محلی روسی استفاده‌شده است، اما ازلحاظ مکانیک تفاوت زیادی با عروسک‌های ماتریوشکا دارند که همین امر نیز آن‌ها را منحصربه‌فرد کرده است. البته امروزه همچون عروسک‌های ماتریوشکا، گردشگران انتخاب‌های زیادی در اختیار دارند و طرح‌های زیادی از این عروسک نیز موجود است که هرکدام وجه مختلفی از سنت روسیه و یا تاریخ آن را به نمایش درآورده‌اند. شما می‌توانید عروسک‌های رولی‌-پولی روسی را از تمام مراکز خرید معتبر و بازارهای محلی روسیه خریداری نمایید.

 

سوغاتی های روسیه

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه تور تابستان روسیه جاذبه های روسیه تور مسکو سنت پترزبورگ تور نوروز روسیه جاذبه های مسکو رزرو هتل در روسیه سوغاتی های روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه