وبلاگ گردشگری

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/a5904

کلیسای سیمسون مقدس یکی از مشهورترین جاذبه های روسیه است که در شهر زیبای سنت پترزبورگ قرار دارد و معماری آن با سایر کلیساهای موجود در این شهر، متفاوت است. این کلیسا برای یادبود تزار ترور شده روس در محل کشته شدن وی ساخته شد و یکی از بهترین جاذبه های تاریخی سن پترزبورگ به شمار می رود که گردشگران بیشماری در تور روسیه از آن بازدید می کنند. 

شهر سنت پترزبورگ یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای روسیه است که مجموعه ای از کلیساهای تاریخی و زیبای دنیا را در خود گنجانده است، یکی از زیباترین کلیساهای این شهر، کلیسای سیمسون مقدس می باشد که از مهمترین جاذبه های روسیه نیز به شمار می رود و بسیاری از گردشگران را در تور خارجی روسیه به سمت خود جذب می کند. کلیسای سیمسون مقدس با نام های دیگری از قبیل کلیسای منجی در خون ریخته و کلیسای جامع رستاخیز مسیح نیز در بین مردم روسیه و همچنین توریست های خارجی شناخته می شود. این کلیسا در محلی ساخته شده است که در آن، نیهیلیست های سیاسی در مارس 1881، امپراطور، الکساندر دوم را مجروح کردند و ساخت و ساز آن بین سالهای 1883 تا 1907 انجام و بودجه ساخت آن توسط خانواده امپریالیستی تامین شد.

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ

 

در سفر به روسیه پیشنهاد می کنیم حتما از این کلیسای بی نظیر بازدید نمایید، لازم به ذکر است پکیج های تور تابستان روسیه از همین حالا در دسترس گردشگران و مشتریان عزیز آژانس قرار دارد و با هماهنگی کارشناسان مربوطه می توانید تور تابستان روسیه را با قیمت های مقرون به صرفه رزرو و یا خریداری نمایید.


تاریخچه کلیسای سیمسون مقدس
همانطور که گفتیم ساخت و ساز کلیسای سیمسون مقدس در سال 1883، در زمان سلطنت الكساندر سوم و دو سال پس از ترور پدرش یعنی الكساندر دوم آغاز شد و در حقیقت این کلیسا به یاد پدر وی ساخته شد و به عنوان یابودی برای امپراطور، الکساندر دوم معرفی شد. تخمین ها حاکی از آن است که ساخت و ساز کلیسای سیمسون مقدس، 4.5 میلیون روبل روسیه در آن زمان هزینه داشته و در زمان سلطنت نیکلاس دوم در سال 1907 ساخت آن به پایان رسید، علاوه بر بودجه ای که توسط خانواده امپریال برای ساخت کلیسا در نظر گرفته شده بود، بسیاری از اهدا کنندگان و خیران نیز در تامین بودجه ساخت و ساز کلیسای سیمسون مقدس نقش داشتند. این کلیسا در امتداد کانال Griboedov قرار دارد و امروزه در هر دو سمت کانال، جاده های آسفالت وجود دارند، قبل از ساخت کلیسای سیمسون مقدس، در دو طرف کانال که قبلا خاکریز بوده اند، دو حمله تروریستی علیه الکساندر دوم صورت گرفت که اولین حمله ناموفق بود ولی در دومین حمله تزار روس زخمی شد و پس از منتقل شدن به کاخ زمستانی، بعد از گذشت چند ساعت چشم از جهان فرو بست، به همین دلیل این مکان را برای تاسیس کلیسای سیمسون مقدس برگزیدند و یکی از دلایل نامگذاری آن به نام کلیسای منجی در خون ریخته نیز احتمالا همین موضوع است.

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ

 

در حالی که برنامه ها و جمع آوری کمک های مالی برای ایجاد یک یادمان دائمی تر انجام می شد، حرم موقت در محل حمله احداث شد و برای احداث یک آرامگاه دائمی در محل دقیق ترور، تصمیم بر باریک کردن کانال گرفته شد تا بدین ترتیب قسمتی از جاده که کالسکه تزار در آن قرار داشت، درون دیوارهای کلیسا قرار بگیرد. اگر در تور روسیه شرکت کردید، بازدید از کلیسای سیمسون مقدس را از دست ندهید، این کلیسا از زیباترین بناهای تاریخی و بهترین جاذبه های روسیه است و همانطور که خواندید، داستان غم انگیز در پس ساخت آن قرار دارد که تنها با مشاهده آن از نزدیک می توانید عمق این قصه را حس و لمس کنید.


معماری کلیسای سیمسون مقدس
کلیسای سیمسون مقدس از لحاظ معماری با سایر کلیساهای موجود در شهر سن پترزبورگ متفاوت است، معماری این شهر عمدتا به سبک باروک و نئوکلاسیک است ولی کلیسای سیمسون مقدس به سبک معماری روسی قرون وسطایی طراحی و ساخته شده است و حس ناسیونالیسم و رمانتیکی را القا می کند، معماری کلیسای سیمسون مقدس همچنین شبیه معماری کلیساهای قرن 17 میلادی از جمله کلیسای Yaroslavl و کلیسای جامع مشهور سنت باسیل در مسکو می باشد. جالب است بدانید این کلیسا بیش از 7500 متر مربع موزاییک دارد که بنا به گفته افرادی که در بازسازی و مرمت آن نقش داشته اند، این تعداد در مقایسه با سایر کلیساهای جهان، بیشتر است. فضای داخلی کلیسای سیمسون مقدس توسط برخی از مشهورترین هنرمندان روسی از جمله ویکتور واسنتسوف، میخائیل نستروف و میخائیل وروبل طراحی شده ولی معمار اصلی کلیسا، آلفرد الکساندرویچ پارلند، یکی از معماران کمتر شناخته شده روسی است که در سال 1842 در سن پترزبورگ در یک خانواده بالتیک آلمانی (Lutheran) متولد شد. دیوارها و سقف های داخل کلیسا به طور کامل با موزائیک هایی با جزئیات بسیار دقیق پوشیده شده اند که شامل تصاویر اصلی صحنه های کتاب مقدس و اشکال مختلف دیگری می باشند و هر تصویر به زیباترین شکل ممکن با حاشیه های بسیار زیبا و مشخص، تزئین و اجرا شده است. در سفر به روسیه با اختصاص دادن چند ساعت از روز خود، می توانید از قسمت های مختلف این کلیسای تاریخی بازدید کنید و از معماری بی نظیر آن حیرت زده شوید.

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ

 

سرنوشت کلیسای سیمسون مقدس پس از انقلاب روسیه در سال 1917
کلیسای سیمسون مقدس پس از انقلاب روسیه مورد حمله قرار گرفت و غارت شد و به فضای داخلی آن به شدت آسیب دید و دولت شوروی در سال 1932 این کلیسا را تعطیل کرد، در جنگ جهانی دوم هنگامی که بسیاری از مردم به دلیل محاصره لنینگراد توسط نیروهای نظامی آلمان نازی گرسنه بودند و جان خود را از دست می دادند، کلیسای سیمسون مقدس به طور موقت برای نگهداری اجساد کسانی که در جنگ و در اثر گرسنگی و بیماری جان می باختند، مورد استفاده قرار گرفت، در این زمان هم کلیسا آسیب قابل توجهی را متحمل شد، پس از جنگ، از این کلیسای تاریخی به عنوان انبار سبزیجات استفاده می شد و در آن زمان با نام ناجی سیب زمینی ها نیز شناخته می شد.

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ

 

کلیسای سیمسون مقدس در عصر مدرن
در ژوئیه سال 1970، مدیریت کلیسای سیمسون مقدس به کلیسای جامع Saint Isaac منتقل و این کلیسا تبدیل به یک موزه شد و بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب کرد، درآمد حاصل از آن صرف مرمت و بازسازی قسمت های آسیب دیده کلیسا شد و در آگوست 1997، پس از 27 سال ترمیم، مجددا به عنوان یک کلیسای جامع افتتاح شد ولی جالب است بدانید کلیسای سیمسون مقدس تنها به صورت نمادین به عنوان یکی کلیسای جامع شناخته می شود و عملا به عنوان یک مکان پرستش به صورت تمام وقت کار نمی کند و می توان آن را یک موزه موزاییک بسیار بزرگ و بی نظیر تلقی کرد. در دوران قبل از انقلاب روسیه نیز از این کلیسا به عنوان یک مکان عبادت عمومی استفاده نمی شد و همانطور که گفته شد برای یادبود تزار ترور شده روس ساخته شد و تنها خدمات و فعالیت های یادبود در آن انجام می شده است و اکنون یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ به شمار می رود که در سفر به روسیه با شرکت در تور تابستان روسیه، می توانید به بهترین شکل ممکن از قسمت های اصلی آن بازدید کنید و در محله های اطراف آن به گشت و گذار بپردازید.

کلیسای سیمسون مقدس - سنت پترزبورگ

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه تور تابستان روسیه سفر به روسیه جاذبه های روسیه هتل در روسیه کلیسای سیمسون مقدس سنت پترزبورگ

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه