وبلاگ گردشگری

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/76d18

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ

پس از انتقال پایتخت به سنت پترزبورگ و آغاز امپراتوری روسیه، فرهنگ و هنر این کشور به شکل قابل‌توجهی پیشرفت کرده و در طی دو قرن به یکی از بهترین و بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا تبدیل شد که خود قطب فرهنگی و هنری جهان شناخته می‌شد. بسیاری از هنرهای اصلی امروز روسیه که بخش مهمی از فرهنگ این کشور را تشکیل می‌دهند نیز در دوران امپراتوری روسیه شکل گرفته و یا به‌طور قابل‌توجهی پیشرفت کرده است. اگرچه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ و شکل‌گیری حکومت شوروی و انتقال پایتخت به مسکو در ابتدا یک مانع بزرگ برای پیشرفت سبک‌های مختلف هنری در روسیه شد، درعین‌حال باعث پیدایش و پیشرفت هنر و فرهنگ از جهات دیگری شد که امروزه نمونه‌های موردتوجه آن در خلال برگزاری تور روسیه قابل مشاهده است. یکی از اتفاقاتی که در زمان حکومت شوروی درزمینهٔ هنر رخ داد، تلفیق هنر و صنعت بود که موجب تولید آثار هنری خیره‌کننده‌ای شده و توجه بسیاری به آن‌ها جلب شد. یکی از این هنرها، هنر شیشه‌گری بود که در دوران حکومت شوروی به دوران اوج خود رسیده و آثار قابل‌توجهی در آن دوره تولید شده است. یکی از بهترین مکان‌هایی که گردشگران تور روسیه می‌توانند در خلال برنامه‌های بازدید خود از آن دیدن کرده و با هنر شیشه‌گری آشنا شده و درعین‌حال از زیباترین آثار هنری تولید شده در دوران حکومت شوروی در صنعت شیشه‌گری دیدن کنند، موزه هنر شیشه‌گری در سنت پترزبورگ است. البته نباید فراموش کنید که جاذبه‌های گردشگری فراوانی در سنت پترزبورگ وجود دارد که شاید بازدید از آن‌ها در خلال برگزاری تور سنت پترزبورگ از اولویت بالاتری برخوردار باشد و تنها درصورتی‌که وقت کافی در میان برنامه‌های خود دارید به بازدید از موزه‌های کوچک‌تر همچون موزه هنر شیشه‌گری بپردازید. البته ناگفته نماند که موزه هنر شیشه‌گری در یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی سنت پترزبورگ یعنی مرکز فرهنگی سرگی کروف (Sergei Kirov Cultural Center) واقع شده است که بیشتر گردشگران در هنگام سفر به سنت پترزبورگ از آن دیدن می‌کنند.

 

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ

اگرچه موزه هنر شیشه‌گری (Museum of Decorative Glass) یک موزه کوچک است که تحت نظارت موزه کاخ یلاگین (Elaginoostrovsky Palace Museum) فعالیت می‌کند، این موزه یک مجموعه بی‌نظیر و منحصربه‌فرد را در اختیار دارد که می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. این موزه خارق‌العاده نزدیک به ۷۰۰۰ اثر هنری زیبا و منحصربه‌فرد را حفظ کرده و در چهار سالن مختلف برای بازدید گردشگران تور روسیه به نمایش گذاشته است. آثار نگهداری شده از شصت سال فعالیت کارخانه تولید شیشه و آثار هنری شیشه‌گری در سال ۲۰۰۰ به شکل نمایشگاهی در کاخ یلاگین به نمایش گذاشته شد. این مجموعه بزرگ در سال ۲۰۱۸ با کمک کمیته فرهنگی و هنری سنت پترزبورگ به موزه امروزی تغییر شکل داد و در آن بهترین آثار نمایشگاهی هنر شیشه‌گری به نمایش گذاشته شد که به شکل مدرن‌تر و زیباتری به نمایش گذاشته شده بودند. یکی از دلایلی که شاید بازدید از این موزه را برای گردشگران جذاب‌تر کند، همین تغییرات مهم در نمایش موزه و امکانات و فناوری نمایشگاهی موزه باشد که بازدید از آن را جذاب‌تر و راحت‌تر کرده است. در سال ۲۰۱۸ همچنین یک سالن به سه سالن اصلی موزه اضافه شد که در آن آثار هنر شیشه‌گری که در سراسر روسیه تولید شده بود به نمایش گذاشته شد. امروزه موزه هنر شیشه‌گری چهار سالن مرکزی، سفید، سیاه و تالار شمالی در اختیار دارد که هرکدام به بخش متفاوتی از موزه اختصاص داشته و آثار هنری متفاوتی در آن‌ها به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ

موزه هنر شیشه‌گری در کاخ یلاگین (Yelagin Palace) و در پارک شهری و مرکز فرهنگی و تفریحی سرگی کروف (Sergei Kirov) واقع شده است که در جزیره زیبا و تماشایی یلاگین (Yelgain Island) قرار دارد. جزیره یلاگین همواره در برنامه‌های تور روسیه جای داشته و یکی از محبوب‌ترین و زیباترین مکان‌های دیدنی تور سنت پترزبورگ به شمار می‌رود. بسیاری از گردشگران نیز در خلال برگزاری تور نوروزی روسیه از این جزیره زیبا دیدن کرده و از امکانات تفریحی، گردشگری، ورزشی، فرهنگی و هنری آن نهایت استفاده را می‌برند. البته نام این پارک در دوران شوروی به آن اختصاص داده شده و پیش از آن یک جزیره اختصاصی برای خانواده سلطنتی به شمار می‌رفته است. کاخ یلاگین نیز که خانه موزه هنر شیشه‌گری است در اصل کاخی است که توسط الکساندر اول به‌عنوان ملک تابستانی مادرش ساخته شده و طراح آن نیز کارلو روسی مشهور بوده است. کارلو روسی همچنین تغییرات فراوانی در محیط باغ و جزیره انجام داده است تا زیبایی آن را دوچندان و مناسب زندگی ملکه سابق امپراتوری روسیه کند. یکی از دلایل اصلی توجه به موزه هنر شیشه‌گری در تور روسیه نیز قرار گرفتن آن در جزیره یلاگین است که بسیار موردتوجه گردشگران و اهالی سنت پترزبورگ قرار دارد. اهالی سنت پترزبورگ نیز برای استفاده از امکانات تفریحی و گردشگری این جزیره در اواخر هفته از آن دیدن می‌کنند. ازآنجایی‌که از حضور وسایل نقلیه شخصی در جزیره یلاگین جلوگیری شده و اجازه ساخت‌وساز نیز در این جزیره صادر نشده است، فضای تمیز و زیبای پارک باعث می‌شود تا هر گردشگری از حضور در آن لذت ببرد. در کنار این موارد، موزه هنر شیشه‌گری نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند گردشگران خارجی را به جزیره یلاگین جذب کرده و خاطره خوبی از سفر به سنت پترزبورگ برای آن‌ها پدید آورد.

 

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ

موزه هنر شیشه‌گری که در سال ۲۰۰۰ فعالیت خود را آغاز کرده است، در اصل بر اساس آثار شیشه‌ای تولید شده توسط کارخانه شیشه‌گری لنین‌گراد که مهم‌ترین کارخانه شیشه‌گری در دوران شوروی بوده و بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۷ فعالیت داشته است، تشکیل شده است. آثار اولیه نمایش داده شده در این مجموعه نیز در اصل ۷۰۰۰ اثر هنری شیشه‌گری بودند که توسط هنرمند اصلی کارخانه شیشه‌گری گنچارووا (Goncharova) از تخریب و یا فروش در حراجی‌های خارج از کشور حفظ و نگهداری شدند. این موزه که امروزه از جاذبه‌های گردشگری تور روسیه به شمار می‌رود در کاخ یلاگین و در سه سالن فعالیت خود را آغاز کرد. شکل امروزی موزه در اصل در سال ۲۰۱۸ پدید آمده، یعنی زمانی که یک سالن به سالن‌های اصلی موزه اضافه شده است. فعالیت کارخانه شیشه‌گری در زمان اوج فعالیت آن مربوط به تولید وسایل مصرفی روزمره خانگی، بلوره‌های زیبا و تماشایی، آینه و همچنین تولید جزئیات معماری و مجسمه‌های شیشه‌ای می‌شده است. امروزه موزه هنر شیشه‌گری نزدیک به ۷۶۰ مترمربع فضا از کاخ یلاگین را اشغال کرده است که در این فضای به نسبت کوچک، نزدیک به ۸۰۰۰ اثر نمایشی در چهار سالن به نمایش درآمده است. سالن مرکزی و سالن مشکی به نمایش آثار هنری کاخ یلاگین و آثار هنری شیشه‌ای که از کارخانه لنین‌گراد حفظ شده‌اند اختصاص داده شده که نمایشگاه‌های دائمی موزه را تشکیل می‌دهند. در سالن سفید، نمایشگاه‌های موقت، کنفرانس‌ها، سمینارها، کارگاه‌های نقاشی شیشه اختصاص داده شده و فیلم مرتبط با صنعت شیشه‌گری نیز در این سالن به نمایش گذاشته شده است. در سالن تالار شمالی آثار نمایشی پس از سال ۲۰۰۵، آثار هنری که از دیگر کارخانه‌های شیشه‌گری روسیه جمع‌‌آوری و یا خریداری شده است، آثار هنری شیشه‌گری خارجی و آثار هنری چند مورد از بهترین هنرمندان حال حاضر به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه هنر شیشه‌گری - تور سنت پترزبورگ

موزه هنر شیشه‌گری البته تنها برای تماشا نیست و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آن کارگاه شیشه‌گری است که از سال ۲۰۱۸ در این موزه راه‌اندازی شده و یکی از تنها کارگاه‌های شیشه‌گری در سنت پترزبورگ است که گردشگران تور روسیه می‌توانند در خلال بازدید از جاذبه‌های گردشگری این موزه، در آن به تهیه شیشه‌های مخصوص خود نیز بپردازند. البته محدودیت سنی و همچنین این کارگاه فقط برای تولید آثار هنری شیشه‌گری مناسب نیست، درعین‌حال شما با نحوه تولید آثار هنری شیشه‌گری نیز از نزدیک آشنا شده و نحوه کار در این صنعت را نیز آموزش می‌بینید. تهیه یک اثر هنری شیشه‌گری می‌تواند سوغاتی فوق‌العاده‌ای از بازدید شما از موزه هنر شیشه‌گری سنت پترزبورگ باشد، اما اگر علاقه‌ای به امتحان کردن این صنعت به‌صورت شخصی ندارید، می‌توانید یک سوغاتی عالی از مرکز خرید این موزه تهیه کرده و یک اثر هنری شیشه‌ای جذاب و تولید شده توسط اشخاص حرفه‌ای و خبره این کار را به‌عنوان سوغاتی خود تهیه نمایید تا یک یادگاری عالی از سفر به سنت پترزبورگ به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما در وب‌سایت پارسپالاد از چندوچون و نحوه بازدید از این موزه و دیگر جاذبه‌های گردشگری مهم در تور روسیه آگاه شوید. همچنین در وب‌سایت پارسپالاد در بخش پکیج‌ها می‌توانید از پکیج‌های مختلف تور روسیه دیدن کرده و بهترین پکیج را برای سفر خود انتخاب نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها موزه هنر شیشه‌گری تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور تابستان روسیه تور نوروزی روسیه بهترین موزه‌های روسیه جزیره یلاگین

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه