وبلاگ گردشگری

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/6fbf0

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

تور سنت پترزبورگ مملو از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی است که می‌تواند گردشگران را برای هفته‌ها سرگرم کرده و خاطره خوبی از بازدید از این شهر تاریخی و زیبا در هنگام سفر به روسیه برایشان پدید آورد. به همین دلیل است که سنت پترزبورگ یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در تور روسیه است. بسیاری از گردشگران نیز می‌توانند با توجه به سلیقه خود برنامه‌های جذاب و متنوعی برای خود برنامه‌ریزی کنند که همین امر باعث می‌شود تا برخی از گردشگران در انتخاب برنامه خود دچار سردرگمی شوند. البته پس از انتخاب هدف سفر گردشگران و نحوه بازدید آن‌ها از سنت پترزبورگ می‌تواند باعث کاهش سردرگمی‌ها شود. دسته‌بندی‌های مختلفی در هنگام انتخاب جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی در سنت پترزبورگ وجود دارد که هرکدام بخش متفاوتی از زیبایی‌های این شهر و به‌طورکلی روسیه را به نمایش می‌گذارند. یکی از زیبایی‌ها و جذابیت‌هایی که همواره موردتوجه گردشگران در هنگام سفر به سنت پترزبورگ بوده است، معماری این شهر و همچنین وجود برخی سازه‌ها و ساختمان‌های برجسته که توجه حاضرین را به خود جلب می‌کنند، بوده است. سنت پترزبورگ به‌عنوان یک شهر تازه تأسیس در قرن هجدهم میلادی و پیشرفت روز‌به‌روز آن در خلال امپراتوری روسیه و تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا، مهد معماری روسیه بوده و از هر دوره تاریخی چندین نمونه منحصربه‌فرد در آن به‌جامانده است. در اینجا قصد داریم تا چند مورد از عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ که نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهید، معرفی کنیم.

کلیسا اسحاق مقدس

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

بناها و سازه‌های مختلف فراوانی در سنت پترزبورگ هستند که می‌توانند توجه گردشگران را به خود اختصاص دهند. از کلیساهای عظیم‌الجثه گرفته تا کاخ‌ها و قصرهای اشرافی باشکوه که هرکدام به دلایل مختلفی نظر گردشگران را به خود جلب می‌کنند. یکی از این سازه‌های بزرگ و موردتوجه، کلیسا اسحاق مقدس (St. Isaac’s Cathedral) است که در میدان اسحاق مقدس (St. Isaac’s Square) واقع شده و بخشی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در تور سنت پترزبورگ به شمار می‌رود. کلیسا اسحاق مقدس تاریخچه جالبی نیز به دنبال خود یدک می‌کشد. ساخت این کلیسا که توسط معمار مشهور فرانسوی، آگوست دی مونتفراند (Auguste de Montferrand) طراحی شده است، نزدیک به چهل سال به طول انجامیده که در نوع خود شگفت‌انگیز است. معماری خارجی این کلیسا یک برداشت منحصربه‌فرد از معماری روسی-بیزانسی از سبک طراحی زمینی یونانی است که به یک گنبد بزرگ اصلی و چهار گنبد کوچک فرعی مجهز شده است. کلیسا اسحاق مقدس یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای سنت پترزبورگ است که نزدیک به صد متر ارتفاع داشته و چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ نفر گنجایش دارد. اگرچه معماری داخلی این کلیسا حتی بیش از معماری خارجی آن باعث شگفتی گردشگران می‌شود. کلیسا اسحاق مقدس امروزه به‌عنوان یک موزه تمام‌عیار که در موارد خاص به برگزاری مراسم‌های مذهبی نیز می‌پردازد، فعالیت می‌کند و همچنان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در تور سنت پترزبورگ شناخته می‌شود که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد.

کاخ کاترین - دهکده تزارها

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

کاخ‌های باشکوه و باعظمت فراوانی در سنت پترزبورگ و حومه آن قرار گرفته‌اند که امروزه به‌عنوان بخش مهمی از برنامه‌های گردشگری در تور روسیه شناخته می‌شوند و گردشگران زیادی برای بازدید از آن‌ها ساعت‌ها صف می‌کشند. البته این امر که بیشتر این کاخ‌های اشرافی و سلطنتی به موزه‌های غنی و مهمی در سنت پترزبورگ تبدیل شده‌اند نیز در این امر و محبوبیت بالای آن‌ها برای گردشگران بی‌تأثیر نیست. بااین‌وجود، یکی از باشکوه‌ترین کاخ‌های اشرافی سنت پترزبورگ که توجه هر گردشگری به آن جلب می‌شود، کاخ بزرگ کاترین (Catherine Palace) در دهکده تزارها (Tsarskoye Selo) و یا پوشکین (Pushkin) امروزی است. این کاخ باشکوه و زیبا که جزو املاک سلطنتی مهم در حومه سنت پترزبورگ شناخته می‌شود، شباهت بی‌نظیری به کاخ ورسای فرانسه دارد که جزو مهم‌ترین کاخ‌های سلطنتی جهان شناخته می‌شود. کاخ کاترین یک نمونه عالی و ارزشمند از سبک معماری اواخر باروک (Late Baroque) است که به دلیل گچ‌بری‌های زیبا آبی و سفید و همچنین استفاده از ستون‌های متعدد و آتلانتیس و کاریاتید مشهور شده است. نمای داخلی این بنای باشکوه نیز توسط راسترلی (Rastrelli) به سبک معماری روکو طراحی شده است که البته بخشی از کاخ بعدها توسط کامرون (Cameron) به سبک معماری کلاسیک بازسازی شده است. البته بخش بزرگی از نمای بیرونی کاخ نیز به سبک معماری نئوکلاسیک بازسازی شده است که این امر موردپسند ملکه کاترین کبیر (Catherine the Great) بوده است. امروزه کاخ کاترین به همراه کاخ الکساندر و پارک‌های بزرگ و باشکوه اطراف این دو کاخ زیبا به بخش مهمی از برنامه‌های تور روسیه تبدیل شده‌اند که توسط بسیاری از گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرد.

خانه برجی

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

در خلال برگزاری تور تابستان روسیه، قدم زدن در سطح شهر و بازدید از مکان‌های دیدنی سنت پترزبورگ بسیار در میان گردشگران رونق پیدا مي‌کند. به دلیل آب‌وهوای مطلوبی که سنت پترزبورگ در خلال تابستان در اختیار داشته و همچنین فستیوال‌های کوچک و بزرگی در سطح شهر برگزار می‌شود، این امر اصلاً دور از انتظار نیست. همچنین بیشتر جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ در منطقه مرکزی و تاریخی این شهر در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند که همین امر نیز باعث می‌شود تا بازدید از آن‌ها با پای پیاده به کار آسان و راحتی تبدیل شود. در خلال این قدم زدن‌های مکرر در سطح شهر، برخی از ساختمان‌ها و سازه‌ها نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کنند که به‌خودی‌خود ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری نداشته و در برنامه بازدید تور سنت پترزبورگ جایی ندارند. بااین‌وجود، به دلیل جلوه عجیب و بعضاً زیبایی که در اختیار دارند به بخش کوچکی از برنامه‌های بازدید گردشگران تبدیل می‌شوند. یکی از این سازه‌ها عجیب در سنت پترزبورگ، خانه برجی (The House with Towers) و یا خانه روزنشتاین (Rosenshtein House) در خیابان کامنوستروفسکی (Kamennoostrovsky Prospekt) بخش پتروگراد (Petrograd) سنت پترزبورگ است. این ساختمان که بیشتر به قلعه‌های قرون‌وسطایی انگلیسی شباهت دارد در میدان تولستوی (Tolstoi Square) پتروگراد واقع شده و با دو برج شش‌ضلعی عجیب و برجسته خود توجه بسیاری از عابران پیاده را به خود جلب می‌کند. در طراحی خارجی این سازه از چندین سبک معماری مختلف از سبک معماری نئو رنسانس تا نئو گوتیک استفاده شده است و از مدل‌های مختلف پنجره، بالکن و طاق برای دکوراسیون آن استفاده شده که شکل و شمایل عجیبی به آن بخشیده است.

لاختا سنتر

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

تا سال‌ها و شاید حتی قرن‌ها شهرداری سنت پترزبورگ اجازه ساخت سازه‌های بلند و در آینده اجازه ساخت آسمان‌خراش‌ها بلندقامت را در شهر صادر نمی‌کرد چراکه در نظر آن‌ها جلوه تاریخی شهر را خراب می‌کرد. بااین‌وجود، امروزه یکی از بزرگ‌ترین آسمان‌خراش‌های روسیه و اروپا در منطقه لاختا (Lakhta) سنت پترزبورگ واقع شده است که همچنان ازنظر بسیاری از گردشگران تور سنت پترزبورگ، با فضای شهری این شهر تاریخی و زیبا همخوانی ندارد. بااین‌وجود، در سال ۲۰۱۲ اجازه ساخت بلندقامت‌ترین آسمان‌خراش روسیه و اروپا در منطقه لاختا صادر شد و در سال ۲۰۱۹ ساخت آن تکمیل شد تا ازلحاظ ارتفاع، پس از برج تلویزیونی استانکینو (Ostankino Television Tower) مسکو، بلندترین سازه روسیه نیز به شمار آید. این برج بلند همچنین شانزدهمین برج بلند جهان نیز شناخته می‌شود. برج چندکاره لاختا سنتر در حال حاضر شامل دفاتر کاری، مرکزهای کار مشترک، مرکز علوم کودکان، سالن‌های کنفرانس، مرکز ورزشی، مراکز تفریحی، رستوران و کافه می‌شود. همچنین بخش بزرگی از فضای داخلی برج نیز به برگزاری نمایشگاه‌های متعدد و مختلف اختصاص داده شده است و بخشی فضای بیرونی این برج بزرگ نیز برای برگزاری نمایشگاه‌های فضای باز اختصاص داده شده است. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این برج زیبا نیز سکوی تماشای این برج در ارتفاع ۳۵۷ متری سطح زمین است که توجه بسیاری از گردشگران به آن جلب می‌شود. اگرچه این برج ازلحاظ فضای شهری خیلی با بافت تاریخی و جذاب سنت پترزبورگ هم‌خوانی ندارد، همچنان بخش مهمی از لیست عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ را تشکیل می‌دهد.

قلعه مایکل مقدس

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

در میان عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ شاید هیچ سازه‌ای به‌اندازه مواجهه با یک قلعه قرون‌وسطایی در قلب تاریخی سنت پترزبورگ باعث تعجب گردشگران نشود. بااین‌وجود، قلعه ماکیل مقدس (St. Michael’s Castle) یکی از عجیب‌ترین سازه‌های سنت پترزبورگ است که توجه بسیاری از گردشگران تور روسیه به آن جلب می‌شود. این قلعه عجیب که با نام‌های قلعه میخایلوفسکی و یا قلعه مهندسان نیز در سنت پترزبورگ شناخته می‌شود، توسط یکی از معماران منحصربه‌فرد سنت پترزبورگ در دوران امپراتوری پاول اول یعنی وینسنزو برانا (Vincenzo Brenna) و با همکاری دستیار مشهورش کارلو روسی (Carlo Rossi) طراحی شده است. پاول اول از ترس ترور و دسیسه درباریان و ترس از زندگی در کاخ زمستانی (Winter Palace) که در آن زمان خانه اصلی تزارها و امپراتورهای روسیه بود دستور ساخت این قلعه عجیب را صادر کرد. نکته جالب در این ماجرا این است که پاول اول تنها چند ماه پس از نقل‌مکان به این قلعه در کودتا دربار و به دست نگهبانان قلعه به قتل رسید تا فرزندش الکساندر اول به امپراتوری روسیه برسد. با تمام این وجود، این سازه عجیب که به‌سرعت توسط خانواده امپراتوری تخلیه شد بعداً به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ تبدیل شده که تحت نظارت موزه دولتی روسیه (State Russian Museum) مورد استفاده قرار گرفته و اداره می‌شود. مهم‌ترین جاذبه گردشگری این قلعه نیز معماری آن است که طراحی خارجی آن ازهرجهت شکل و شمایل متفاوتی داشته و داخل آن نیز یک حیاط بزرگ داخلی قرار گرفته است.

دم نیگی

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

در میان جالب‌ترین و عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ، بدون شک ساختمان دم نیگی (Dom Knigi) و یا ساختمان خانه سینگر (Singer House) یکی از مشهورترین نمونه‌های معماری هنر نو (Art Nouveau) است که برای تمام گردشگران تور سنت پترزبورگ آشنا است. این ساختمان زیبا و باشکوه که در سال ۱۹۰۴ برای خانه دادن به شعبه شرکت چرخ‌خیاطی سازی سینگر ساخته شده است، یکی از اولین نمونه‌های این سبک معماری در سنت پترزبورگ بوده است که در ابتدا نیز خیلی مورد استقبال شهرداری سنت پترزبورگ و بخش‌های مرتبط با آن قرار نگرفته است. دلیل این امر، ناهمخوانی این سازه با بافت شهری سنت پترزبورگ بوده است که ازنظر بسیاری، باعث تخریب چهره تاریخی شهر می‌شده است. با تمام این وجود، این ساختمان درنهایت ساخته شده و امروزه به یکی از شناخته‌شده‌ترین سازه‌های سنت پترزبورگ در تور روسیه تبدیل شده است. این ساختمان همچنین خانه بزرگ‌ترین مرکز خرید کتاب در سنت پترزبورگ نیز هست که همین امر نیز باعث شهرت بیشتر آن در میان اهالی سنت پترزبورگ شده است. ساختمان خانه سینگر درست در مقابل کلیسا کازان (Kazan Cathedral) قرار گرفته و ازلحاظ موقعیت جغرافیایی از شرایط بسیار مناسبی در برنامه‌های گردشگری برخوردار است. کافه سینگر نیز یکی از مشهورترین کافه‌های خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) است که دید مناسبی به کلیسا کازان و این خیابان در اختیار دارد.

کلیسا ناجی در خون

 

عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ

اگرچه نمونه به نسبت مشابه آن در مسکو (کلیسا سنت باسیل) از شهرت جهانی برخوردار است، همچنان کلیسایی که در محل ترور امپراتور الکساندر دوم و به‌پاس بزرگداشت وی ساخته شده است، یکی از عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تور روسیه است. کلیسا ناجی در خون (Church of Our Savior on Spilled Blood) یک موزه سکولار و کلیسا است که به‌صورت هم‌زمان در این سازه مشهور مشغول به فعالیت است. این کلیسا یکی از جاذبه‌های دیدنی و مکان‌های موردتوجه در تور سنت پترزبورگ است که توجه بسیاری از گردشگران به آن جلب می‌شود و از نمونه عکس‌های کارت‌پستالی گردشگران در هنگام بازدید از سنت پترزبورگ به شمار می‌رود. این کلیسا همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی که در اختیار دارد، ازجمله مشهورترین جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی سنت پترزبورگ است که در هنگام استفاده از تور گشت قایق سنت پترزبورگ می‌توان از آن دیدن کرد. کلیسا ناجی در خون ازلحاظ ظاهری و معماری شباهت فراوانی به کلیسا سنت باسیل در مسکو داشته و همین امر نیز برای گردشگران اهمیت بسیاری دارد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این کلیسا و دیگر جاذبه‌های گردشگری مهم در تور مسکو سنت پترزبورگ به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها عجیب‌ترین سازه‌های تور سنت پترزبورگ تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور مسکو سنت پترزبورگ معماری در روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه