وبلاگ گردشگری

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ راهنمای سفر تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/da9f4

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای محبوب مقصد گردشگری در تور روسیه است که از تعداد زیادی جاذبه گردشگری برخوردار بوده و همچنین با ارائه برنامه‌های تفریحی و گردشگری متنوع به مهمانان خود توانسته است نظر میلیون‌ها گردشگر خارجی را به این شهر تاریخی و زیبا جلب کند. بسیاری از گردشگران تور روسیه نیز از سنت پترزبورگ برای آشنایی با فرهنگ و تاریخچه روسیه دیدن می‌کنند. موزه‌های تماشایی هنری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و طبیعی این شهر ازجمله برترین جاذبه‌های گردشگری آن به‌حساب می‌آیند. پارک‌های تماشایی و باغ‌های سلطنتی موردتوجه و زیبا نیز در طول برگزاری تور تابستان روسیه نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کنند. برنامه‌های تفریحی و بازدید از مراکز فرهنگی و اجراهای هنری همچون باله روسی و تئاترهای مشهور در تاریخ روسیه نیز از دیگر مواردی هستند که در برنامه‌های تور گردشگری روسیه به گردشگران ارائه می‌شوند. گفتنی است، تعداد جاذبه‌های گردشگری در سنت پترزبورگ به‌قدری زیاد است که برای بازدید از تمام آن‌ها و اختصاص وقت کافی و درخور به هر یک از آن‌ها، گردشگران نیازمند سپری کردن هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها در سنت پترزبورگ هستند. به همین دلیل است که آژانس‌های مسافرتی و برگزارکنندگان تور روسیه همچون پارس‌پالاد به معرفی برترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ به مسافران خود مي‌پردازند تا شاید کمی از سردرگمی گردشگران در انتخاب بهترین برنامه‌ی ممکن کم کنند. با تمام این وجود، نکته قابل‌توجه در رابطه با تور سنت پترزبورگ این است که برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا و تاریخی در حومه آن و خارج از مرکز گردشگری این شهر قرار گرفته‌اند که اتفاقاً از مهم‌ترین بخش‌های تور گردشگری سنت پترزبورگ نیز به شمار می‌روند.

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ از زمان احداث به دست پیتر کبیر، اولین امپراتوری روسیه تا زمان سلطنت آخرین امپراتور روسیه یعنی نیکولاس دوم، محل زندگی خانواده امپراتوری و اشراف‌زادگان و تجار بزرگ روسی بوده است. اگرچه از زمان تأسیس کاخ زمستانی (Winter Palace)، از این کاخ به‌عنوان محل اصلی زندگی خانواده سلطنتی استفاده می‌شده است، خانواده رومانف به‌شدت به تجملات علاقه داشتند و در اطراف سنت پترزبورگ کاخ‌ها و باغ‌های باشکوهی برای زندگی تابستانی خود احداث کرده‌اند. کاخ زمستانی یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ و خانه موزه بزرگ آرمیتاژ (Hermitage Museum) نیز به شمار می‌رود که برای شناخت بهتر آن و نحوه بازدید از آثار هنری آن می‌توانید به وبلاگ ما مراجعه نمایید. همان‌طور که اشاره کردیم، خانواده رومانف که برای بیش از دو قرن بر روسیه سلطنت کردند، اهل تجملات و زندگی لاکچری بودند، به همین دلیل است که حتی پس از فروپاشی امپراتوری روسیه و روی کار آمدن دولت شوروی که مخالفت زیادی با نحوه زندگی اشرافی داشت، همچنان در گوشه‌کنار شهر این شکوه و عظمت قابل مشاهده است. نمونه بارز این سبک از زندگی، کاخ‌های سلطنتی حومه سنت پترزبورگ است که ازجمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تور روسیه به شمار می‌روند. در ادامه قصد معرفی این پنج ملک سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ را داریم.

لومونوسف

 

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

اورانین باوم (Oranienbaum) و یا با اسمی که پس از دوران جنگ بر روی آن گذاشته شده است و بیشتر با آن نام شناخته می‌شود، لومونوسف (Lomonosov) قدیمی‌ترین ملک سلطنتی و اشرافی حومه سنت پترزبورگ است که توسط نزدیک‌ترین مشاور پیتر کبیر یعنی شاهزاده منشیکوف (Menshikov) احداث شده است. کاخ بزرگ اورانین باوم یکی از بهترین نمونه‌های به‌جامانده از معماری سلطنتی پتراین به شمار می‌رود که تا به امروز در سنت پترزبورگ باقی مانده است. اگرچه این کاخ بزرگ تا همین چند سال قبل رها شده و آسیب‌های جدی به آن وارد شده است، امروزه این کاخ و محوطه اطراف و باغ آن تحت بازسازی کامل قرار گرفته تا این میراث فرهنگی و معماری در تور روسیه سالم باقی بماند. اورانین باوم یکی از معدود املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ است که در دوران جنگ جهانی دوم و محاصره لنین‌گراد توسط ارتش نازی به‌دوراز دسترس این ارتش باقی ماند و در ظاهر کمترین آسیب را از بیش از ۹۰۰ روز محاصره مخوف لنین‌گراد دریافت کرد. کاخ بزرگ اورانین باوم (Oranienbaum)، کاخ پیتر سوم (Peter III’s Palace)، کاخ چینی (Chinese Palace) و باغ اورانین باوم (Oranienbaum Garden) ازجمله جاذبه‌ها و سازه‌های مهم این ملک سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ به شمار می‌روند. امروزه باغ کوچک اما مجلل این ملک سلطنتی به‌طور کامل بازسازی شده و فضای داخلی کاخ بزرگ نیز در حال بازسازی است. اگرچه آثار هنری کمی برای نمایش در داخل کاخ وجود دارد، ازجمله تصاویر پرتره از تمام صاحبان کاخ تا فروپاشی امپراتوری روسیه، همچنان بازدید از این کاخ مجلل و لذت بردن از باغ تماشایی آن به گردشگران تور سنت پترزبورگ پیشنهاد مي‌شود.

گاتچینا

 

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

در میان املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ که گردشگران می‌توانند در خلال برگزاری تور روسیه از آن‌ها دیدن کنند، شاید گاتچینا (Gatchina) در بدترین وضعیت ممکن پس از جنگ جهانی رها شده باشد. جالب است بدانید که گاتچینا همچنین به‌عنوان ملک امپراتوری که بیشترین خانواده سلطنتی (چهار) در آن زندگی کرده‌اند نیز شناخته می‌شود که همین امر باعث ناراحتی از وضعیت آن پس از محاصره لنین‌گراد و توجه کمی که به آن شده است، می‌شود. ملک گاتچینا در ابتدا به کنت ارلف یکی از اشخاص مورد علاقه کاترین کبیر تعلق داشت و وی آنتونیو رینالدی (Antonio Rinaldi) ایتالیایی را برای ساخت کاخ بزرگ گاتچینا استخدام کرد. اگرچه پس از مرگ ارلف، ملک گاتچینا توسط کاترین کبیر خریداری و به فرزندش، امپراتور آینده روسیه پاول اول تقدیم شد. وی نیز معمار محبوب خود وینسنزو برنا (Vincenso Brenna) را برای بازسازی کاخ و تطبیق آن با سلیقه نظامی وی استخدام کرد. ملک گاتچینا پس از مرگ پاول به همسرش به ارث رسید و پس‌ازآن نیز نیکولاس اول، الکساندر دوم و الکساندر سوم نیز در آن زندگی کردند. الکساندر سوم به دلیل ترس از ترور شدن توسط نیروهای انقلابی همچون پدرش، دو سال اول سلطنت خود را در گاتچینا سپری کرد. در دوران محاصره لنین‌گراد در خلال جنگ جهانی دوم، ملک گاتجینا توسط نیروهای نازی اشغال شد و آسیب‌های فراوانی به کاخ و باغ آن وارد شد، آسیب‌هایی که حتی پس از شصت سال همچنان در حال بازسازی هستند. کاخ بزرگ گاتچینا، کاخ پریوری (Priory Palace) که توسط پاول اول به شوالیه‌های مالتی هدیه شده بود و همچنین باغ زیبای گاتچینا که امروزه تنها سایه‌ای از شکوه و عظمت سابق خود را در اختیار دارد، ازجمله جاذبه‌های گردشگری ملک سلطنتی گاتچینا در حومه شهر هستند که می‌توانید در خلال برگزاری تور سنت پترزبورگ از آن دیدن کنید.

پاولوفسک

 

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

در میان املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ، جوان‌ترین ملک سلطنتی که گردشگران می‌توانند در خلال برگزاری تور روسیه از آن دیدن کنند، ملک سلطنتی پاولوفسک (Pavlovsk) است. این ملک سلطنتی در اصل هدیه کاترین کبیر به فرزندش و امپراتور آینده روسیه، پاول بوده است. رابطه کاترین کبیر و پاول اول چندان خوب نبوده به‌طوری‌که این دو نمی‌توانستند با یکدیگر در یک قصر زندگی کنند، به همین دلیل کاترین کبیر ملک سلطنتی پاولوفسک را به پاول هدیه داد تا هم از وی فاصله بگیر و هم این فاصله به اندازه‌ای نباشد تا بین کاترین کبیر و نوه‌های وی، به‌خصوص الکساندر اول، فاصله چندانی به وجود آید. اگرچه پاولوفسک در مقایسه با دو ملک سلطنتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، شکوه و عظمت زیادی ندارد، بازدید از این مجموعه در حومه سنت پترزبورگ هم به دلیل وجود موزه غنی با آثار هنری و نمایشی بی‌نظیر و هم به دلیل در اختیار داشتن یکی از زیباترین باغ‌های سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ، ارزشمند است. پاولوفسک در سی کیلومتری جنوب سنت پترزبورگ و تنها در پنج کیلومتری دهکده تزارها که امروزه به نام پوشکین (Pushkin) شناخته می‌شود قرار دارد. در کنار کاخ بزرگ پاولوفسک، باغ تماشایی این ملک سلطنتی و سازه‌هایی که در این پارک یافت می‌شود همچون کلبه رز (Rose Pavilion) و معبد دوستی (Temple of Friendship) یکی از جذابیت‌های خاص و منحصربه‌فرد پاولوفسک، موزه لباس‌های رسمی سلطنتی است که در آن بازدیدکنندگان می‌توانند نحوه پوشش خانواده سلطنتی در مراسم‌های رسمی و مهمانی‌های دربار را مشاهده کنند.

دهکده تزارها

 

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

به دلیل فاصله کمی که پاولوفسک و دهکده تزارها (Tsarskote Selo) با یکدیگر دارند، بسیاری از گردشگران بازدید از هر دو در یک روز را بسیار مناسب و منطقی می‌دانند، اما اگر فرصت بازدید از هر دو ملک سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ را ندارید، باید به شما اطلاع دهیم که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از دهکده تزارها در خلال برگزاری تور تابستان روسیه را از دست بدهد. این ملک سلطنتی که زمانی خانه تابستانی خانواده امپراتوری بوده است از دو قصر باشکوه، کاخ کاترین و کاخ الکساندر، دو باغ وسیع و زیبا و چندین سازه مهم و موزه موردتوجه تشکیل شده است. کاخ کاترین که به دستور ملکه الیزابت ساخته شده و در دوران سلطنت ملکه کاترین کبیر توسعه یافته است، ازلحاظ زیبایی، شکوه و معماری به کاخ مشهور ورسای بی‌شباهت نیست و حتی برخی از اهالی سنت پترزبورگ از این کاخ با نام غیررسمی ورسای روسیه یاد می‌کنند. کاخ الکساندر نیز در نوع خود از معماری موردتوجهی برخوردار بوده و هر دو کاخ با در اختیار داشتن یکی از زیباترین باغ‌های سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کنند. یکی از جاذبه‌هایی که نباید در هنگام بازدید از دهکده تزارها فرصت بازدید از آن را از دست بدهید، اتاق کهربا (Amber Room) در کاخ کاترین است. تمام وسایل موجود در اتاق امبر و همچنین سقف و دیوارهای این اتاق از کهربا ساخته شده‌اند و ازلحاظ ارزش و زیبایی در سطح غیرقابل باوری قرار دارند.

پترهوف

 

املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، تعداد جاذبه‌های گردشگری در حومه سنت پترزبورگ توانایی رقابت با بهترین جاذبه‌های تور سنت پترزبورگ در داخل شهر را دارند. بااین‌وجود، اگر تنها فرصت بازدید از یک ملک سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ را دارید، به‌خصوص اگر در خلال برنامه‌های تور تابستان روسیه از سنت پترزبورگ دیدن می‌کنید، زمان شما باید به ملک سلطنتی پترهوف (Peterhof) تعلق پیدا کند، چراکه این ملک سلطنتی بدون شک بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جاذبه گردشگری در حومه سنت پترزبورگ است. کاخ بزرگ پترهوف (Grand Peterhof Palace) توسط پیتر کبیر احداث و توسط فرزندش ملکه الیزابت توسعه یافت و امروزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های سنت پترزبورگ است. بااین‌وجود، مهم‌ترین بخش پترهوف برای گردشگران، دو باغ سلطنتی و زیبای پترهوف یعنی باغ بالایی (Upper Garden) و پارک نیژنی (Nizhny Park) هستند. باغ بالایی که یک باغ رسمی و بسیار زیبا است در گذشته محل خوشامدگویی و ورود مهمانان دربار امپراتوری به پترهوف بوده است. پارک نیژنی نیز یکی از زیباترین پارک‌های سلطنتی روسیه است که به یک آبشار بزرگ، چندین حوض و فواره زیبا و مجسمه‌های برنزی تماشایی مزین شده است. پارک نیژنی به‌خصوص در طول تابستان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نمایش رقص آب در این پارک توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. همچنین سازه‌ها و کاخ‌های مختلفی در پارک نیژنی از گذشته ساخته شده‌اند که هرکدام از اهمیت ویژه تاریخی و معماری برخوردار هستند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با پارک نیژنی، کاخ بزرگ پترهوف و همچنین باغ بالایی به وبلاگ ما در وب‌سایت پارسپالاد مراجعه نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور تابستان روسیه تور نوروزی روسیه جاذبه‌های سنت پترزبورگ مکان‌های دیدنی روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه