وبلاگ گردشگری

پنج مکان دیدنی میدان سرخ ماجراجویی تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/7fd93

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

یکی از اصلی‌ترین مقصدهای گردشگری در تور روسیه که توجه میلیون‌ها گردشگر سالانه به آن جلب می‌شود، پایتخت این کشور یعنی مسکو است. مسکو شهری زیبا، گران‌قیمت برای زندگی، شلوغ و تماشایی است که در هر گوشه از آن مي‌توان جاذبه گردشگری و مکان تاریخی پیدا کرد. یکی از دلایل محبوبیت مسکو در برنامه‌های صنعت گردشگری، تنوع جاذبه‌های گردشگری، مکان‌های دیدنی، برنامه‌های تفریحی و جاذبه‌های تاریخی است که نظر بیشتر گردشگران با سلیقه‌های متفاوت را به خود جلب می‌کند. همچنین گردشگری انواع و سبک‌های مختلفی دارد، ازجمله گردشگری سلامت که در مسافران به مقصود دریافت خدمات درمانی به مقصد گردشگری سفر می‌کنند و یا گردشگری غذایی که در آن گردشگران برای امتحان کردن غذاهای سنتی مقصد گردشگری اقدام به سفر می‌کنند: مسکو یک مقصد ایده‌آل برای تمام این مقصودهای گردشگری به شمار می‌رود که در آن گردشگران می‌توانند از بهترین و بیشترین امکانات گردشگری ممکن در روسیه بهره‌مند شوند. البته این تنوع بیش‌ازاندازه برای گردشگرانی که تنها به‌قصد بازدید از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری به مسکو سفر می‌کنند مشکل آفرین است چراکه این تعداد از جاذبه‌های گردشگری و زمان محدودی که گردشگران در هنگام سفر به روسیه در اختیار دارند باعث می‌شود تا انتخاب از میان ده‌ها جاذبه گردشگری سخت‌تر شود. به همین منظور ما در وبلاگ پارس‌پالاد به معرفی برترین مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری که نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهیم پرداخته‌ایم تا شما گردشگران و مسافران روسیه راحت‌تر به انتخاب مکان‌های دیدنی که علاقه به بازدید از آن‌ها در تور مسکو را دارید بپردازید. در اینجا نیز قصد داریم پنج مورد از مهم‌ترین مکان‌ها دیدنی یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو یعنی میدان سرخ (Red Square) را به شما معرفی کنیم.

میدان سرخ

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

پیش از معرفی جاذبه‌های گردشگری مهمی که در میدان سرخ (Red Square) قرار دارند، شاید بهتر باشد کمی با مهم‌ترین جاذبه گردشگری در تور روسیه آشنا شویم. میدان سرخ یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین میدان‌های مسکو است که از سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. میدان سرخ به دلیل قرار گرفتن در مرکز تاریخی روسیه و همچنین هم‌جواری با یکی از مشهورترین سازه‌های مسکو یعنی کرملین (Kremlin) در کنار دیگر ساختمان‌های مهم در اطراف آن شهرت جهانی دارد و در اروپا شناخته شده است. این میدان چیزی در حدود ۳۳۰ متر طول و ۷۰ متر عرض دارد که از این حیث یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های اروپا شناخته می‌شود. یکی دیگر از دلایل شهرت این مکان، گذشته تاریخی و نمادهایی است که به این میدان نسبت داده می‌شود. با توجه به ساختمان‌های اطراف میدان سرخ و نقشی که در تاریخ روسیه داشته‌اند، میدان سرخ نماد فرهنگ، تجارت، مذهب، سیاست و هنر روسیه است که در هر بخش خود، قسمتی از این هویت تاریخی را به نمایش گذاشته است. اگرچه بسیاری تصور می‌کنند که نام میدان سرخ به دلیل استفاده از رنگ قرمز در ساختمان‌های اطراف این میدان و همچنین رابطه این رنگ با حکومت سابق شوروی به وجود آمده، باید بگوییم که در زبان روسی چیزی که به معنای قرمز ترجمه می‌شود، معانی دیگری همچون «زیبا» نیز دارد و در اصل نام این مکان، میدان زیبا است، اما به زبان انگلیسی با نام سرخ به شهرت رسیده است. زمان شکل‌گیری میدان سرخ به قرن پانزدهم بازمی‌گردد، اگرچه در آن زمان اهمیتی که امروزه به آن نسبت داده می‌شود را در اختیار نداشته است. میدان سرخ دقیقاً در مرکز و قلب مسکو واقع شده و بیشتر گردشگران نیز در هنگام سفر به مسکو از این میدان دیدن می‌کنند.

۵. کلیسا کازان

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

یکی از مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری موردتوجه در میدان سرخ، کلیسا کازان (Kazan Cathedral) است که با نام رسمی کلیسا بانوی کازان (Cathedral of Our Lady of Kazan) شناخته می‌شود. این کلیسا در گوشه شمال غربی میدان سرخ قرار گرفته است. تاریخ تأسیس این کلیسا به ۱۶۲۰ باز می‌گردد، اما در دوران حکومت شوروی در پی برنامه‌های ضد مذهب این حکومت که به تعطیل کردن و یا تخریب مکان‌های مذهبی منجر شد، کلیسا کازان نیز تخریب شد و تنها در سال ۱۹۹۳ مجدداً در مکان قبلی بر اساس بلوپرینتی که از این سازه به‌جامانده بود، ساخته شد. البته یکی دیگر از دلایل تخریب این مکان مذهبی و تاریخی در دوران سلطنت استالین، ایجاد فضای کافی برای انجام رژه نظامی در میدان سرخ نیز عنوان شده است. کلیسا کازان ازلحاظ معماری، ظاهری ساده داشته و با توجه به سال ساخت آن در اوایل قرن هفدهم، این امر خیلی تعجب‌برانگیز به نظر نمی‌آید. دلیل اهمیت این مکان، تاریخچه آن و همچنین تخریب آن در دوران حکومت شوروی و ساخت مجدد آن است که توجه‌ گردشگران را در تور روسیه به آن جلب می‌کند. درست در مجاورت کلیسا کازان، دروازه رستاخیز (Resurrection Gate) قرار گرفته است که این دروازه نیز اهمیت تاریخی مورداوجهی داشته و همچون کلیسا کازان در دوران حکومت شوروی تخریب شده و مجدداً در کنار کلیسا کازان ساخته شده است.

۴. مقبره لنین

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

یکی از عجیب‌ترین و موردتوجه‌ترین مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری تور مسکو در میدان سرخ که در ابتدا باعث توجه گردشگران خارجی می‌شود، مقبره لنین (Lenin's Mausoleum) است. وجود مقبره در یکی از پررفت‌وآمدترین و مهم‌ترین میدان‌های مسکو به‌تنهایی عجیب و غیرقابل‌باور است، وجود مقبره یکی از رهبران اصلی حکومت شوروی در این میدان شاید فرای باور باشد. بااین‌وجود، این اتفاق عجیب‌ترین ویژگی این مقبره نیست. مقبره لنین در سال ۱۹۲۴ و پس از مرگ این رهبر پرآوازه بلشویک در میدان سرخ ساخته شد و به‌منظور قرار گرفتن پیکر وی برای چند روز در این مقبره بنا شده بود. البته پس از مدتی، رهبران شوروی متوجه شدند که زمان بیشتری برای نمایش پیکر رهبر اصلی حکومت شوروی به مردم و ادای احترام آن‌ها به وی نیاز است. به همین منظور پیکر لنین توسط متخصصین روسی مومیایی شد تا زمان بیشتری در معرض نمایش عموم قرار بگیرد. البته همچنان کسی آن زمان فکر نمی‌کرد که این زمان سال‌ها به طول انجامد، به همین دلیل است که مقبره اولیه از جنس چوب ساخته شده بود و مقبره فعلی که در میدان سرخ قرار گرفته است تنها در ابتدا دهه ۳۰ در میدان سرخ نصب شده است. یا وجود گذشت چیزی در حدود یک قرن از زمان مرگ ولادیمیر لنین، گردشگران می‌توانند در خلال برگزاری تور روسیه از مقبره و مومیایی پیکر وی دیدن کرده و تجربه متفاوتی از سفر به مسکو کسب نمایند. شما می‌توانید برای شناخت بهتر تاریخ روسیه در دوران حکومت شوروی و جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی و تاریخی مرتبط با آن دوران در مسکو و دیگر شهرهای مقصد گردشگری در روسیه به وبلاگ ما در پارس‌پالاد مراجعه نمایید.

۳. موزه تاریخ روسیه

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری مسکو که به‌صورت فنی در میدان سرخ قرار نداشته، اما به دلیل اینکه فاصله بسیار کمی با میدان سرخ دارد به‌عنوان بخشی از جاذبه‌های گردشگری این مکان دیدنی در مسکو شناخته می‌شود، موزه تاریخ روسیه (State Historical Museum) است. موزه تاریخ روسیه در فاصله بین میدان سرخ و میدان مانژ (Mange) مسکو قرار گرفته و در تاریخ ۱۸۷۲ در دوران حکومت الکساندر دوم، یکی از بحث‌برانگیزترین دوره‌های امپراتوری روسیه در مسکو تأسیس شده است. دوران حکومت الکساندر دوم به دلیل اصلاحات فراوانی که در فرهنگ، جامعه، سیاست و تجارت امپراتوری روسیه شکل گرفته است موردتوجه است. موزه تاریخ روسیه نیز که به دلیل حفظ و نگهداری میراث باستانی و فرهنگی روسیه در مسکو تأسیس شده است نیز برخاسته از همان اصلاحات است. تعداد آثار نمایشی که در این موزه یافت می‌شود از میلیون گذر کرده و تاریخ آن‌ها از آثار مرتبط به قبایل ماقبل تاریخی که در قلمرو روسیه فعلی زندگی می‌کردند تا آثار هنری که توسط خانواده رومانف تهیه شده‌اند گسترده است. این آثار که از دوران باستان تا اوایل قرن بیستم در مجموعه موزه تاریخ روسیه گنجانده شده‌اند در چهل سالن در معرض نمایش عموم قرار داشته و بیش از یک‌میلیون نفر سالانه از آن‌ها بازدید می‌کنند. ساختمان موزه تاریخ روسیه نیز به‌خودی‌خود توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. این ساختمان که به سبک معماری نئو روسی طراحی شده است، هماهنگی رنگی مناسبی با ساختمان‌های میدان سرخ داشته و شاید این‌یکی از دلایلی باشد که به‌عنوان بخشی از جاذبه‌های گردشگری این میدان معرفی می‌شود. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با موزه تاریخ روسیه و آثاری که می‌توانید در خلال برگزاری تور مسکو از آن‌ها دیدن کنید، به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

۲. مرکز خرید گام

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

یکی از دلایل اولیه شکل‌گیری میدان سرخ در مجاورت کرملین، اهداف تجاری و تشکیل مکان مناسبی برای تاجران بوده است. امروزه نیز گردشگرانی که در خلال برگزاری تور روسیه از میدان سرخ دیدن می‌کنند، می‌توانند یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید تاریخی روسیه را در بخش شرقی میدان سرخ مشاهده کنند، یعنی مرکز خرید (فروشگاه) گام (Gum Mall). مرکز خرید گام نیز تاریخچه موردتوجهی دارد. این بنای باشکوه که از دور بیشتر به کاخ‌های سلطنتی شباهت دارد، بیش از ۲۴۰ متر طول داشته و یکی از زیباترین معماری‌های ممکن برای یک مرکز خرید را دارا است. اولین مرکز خرید میدان سرخ در دوران سلطنت کاترین کبیر و به دستور وی در بخش شرقی میدان تأسیس شده بود که در آتش ۱۸۱۲ مسکو تخریب شد. پس‌ازآن جوزف بوو (Joseph Bove) مرکز خرید فعلی را در جای آن جایگزین کرد. این مرکز خرید در دوران حکومت شوروی به مقصود گسترش فرهنگ مصرف‌گرایی در دستگاه کمونیسم به کار گرفته شد که آن پروژه با شکست مواجه شده و پس‌ازآن به دفاتر اداری تبدیل شد. البته در دهه ۱۹۵۰ مجدداً کاربری این سازه بزرگ در شرق میدان سرخ به کاربری تجاری و تأسیس یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید مسکو تغییر یافت. اگرچه این مرکز خرید در دوران حکومت شوروی به دارایی ملی تبدیل شد، امروزه مرکز خرید گام یک دارایی خصوصی و یکی از مهم‌ترین فروشگاه‌های زنجیره روسیه شناخته مي‌شود که بزرگ‌ترین مرکز خرید آن در میدان سرخ قرار گرفته است. امروزه گردشگرانی که در خلال برگزاری تور مسکو از گام دیدن می‌کنند، فرصت خرید از نام‌های تجاری معتبر و بین‌المللی، استفاده از امکانات تفریحی و مراکز فرهنگی و یا گشت‌وگذار در این مکان جادویی را خواهند داشت.

۱. کلیسا سنت باسیل

 

پنج مکان دیدنی میدان سرخ

در کنار تمام مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری مهم در میدان سرخ، یک مکان تاریخی وجود دارد که شهرت جهانی آن بسیار بیشتر از دیگر جاذبه‌های گردشگری میدان سرخ است. کلیسا سنت باسیل (St. Basil’s Cathedral) یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین نمادهای فرهنگی روسیه است که در دوران حکومت شوروی به‌عنوان نماد روسیه در رسانه‌های غربی از آن یاد می‌شده است. کلیسا سنت باسیل نیز تاریخچه عجیبی داشته و به دلیل شکل‌وشمایل عجیبی که دارد و تفاوت فاحشی که با دیگر کلیساهای ارتدکس داشته بسیار موردتوجه گردشگران تور روسیه قرار می‌گیرد. البته شهرت جهانی آن نیز باعث می‌شود تا بیشتر گردشگران در هنگام بازدید از مسکو، این کلیسا را به‌عنوان پس‌زمینه عکس یادگاری خود از سفر به روسیه انتخاب نمایند. کلیسا سنت باسیل در تاریخ ۱۵۶۱ و به دستور ایوان مخوف در محل فعلی میدان سرخ ساخته شده است و سرگذشت موردتوجه آن نظر گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ روسیه را به خود جلب می‌کند. این کلیسا ۴۷.۵ متری تا پیش از ساخت برج زنگ ایوان کبیر (Ivan the Great Bell Tower) در داخل کرملین، بلندترین سازه مسکو به شمار می‌رفته است. یکی از ویژگی‌های موردتوجه کلیسا سنت باسیل، نه گنبد پیازی شکل و رنگی آن است که تا پیش از آن در روسیه مرسوم نبوده و در طراحی هیچ‌یک از کلیساهای ارتدکس از آن استفاده نشده بود. البته در دوران امپراتوری روسیه، الکساندر سوم درخواست ساخت کلیسا مشابهی در محل ترور پدرش الکساندر دوم را صادر کرد که امروزه گردشگران تور سنت پترزبورگ می‌توانند از آن دیدن کنند. جالب است بدانید که کلیسا سنت باسیل و یا واسیلی مقدس قرار بود که در دوران حکومت شوروی و رهبری استالین در کنار کلیسا کازان و دروازه رستاخیز تخریب شود، اما با مخالفت و اعتراض بسیاری مواجه شد و درنهایت در جایگاه خود باقی ماند. کلیسا سنت باسیل یکی از مهم‌ترین نمادهای روسیه است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد. البته با توجه به اهمیت ویژه میدان سرخ در تور روسیه، تقریباً غیرممکن است که گردشگران از این میدان و جاذبه‌های گردشگری آن دیدن نکنند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با کلیسا سنت باسیل، نقش مهمی ویژه‌ای که در تاریخ روسیه ایفا کرده است و همچنین دیگر جاذبه‌های گردشگری مسکو به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها پنج مکان دیدنی میدان سرخ تور روسیه تور مسکو تور تابستان روسیه تور نوروزی روسیه میدان سرخ

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه