وبلاگ گردشگری

شگفتی‌های کلیسای اسحاق مقدس جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/e264f

این مقاله به قلعه با شکوه پتروپاول که در کنار رود خانه نیوا در سنت پترزبورگ قرار دارد پرداخته است. همچنین ویژگیهای معماری و ساختمانهای مهم قلعه پتروپاول که از جاذبه‌های روسیه محسوب می‌شود در این مقاله بیان شده است. همچنین تاریخ ساخت و هدف از ساخت این قلعه نیز ذکر شده است.

کلیسای اسحاق مقدس یکی از جاذبه های بسیار دیدنی در شهر سنت پترزبورگ روسیه است. اینجا بزرگترین کلیسای ارتدوکسی در کل روسیه است. پس در سفرهای خود حتما باید از آن بازدید کنید. ساختمانی بسیار فاخر و باشکوه که در تمام روزها می توانید بازدید فوق العاده ای از آن داشته باشید. بنایی که در تاریخ پر فراز و نشیبی را به خود دیده است و در طول حیات خود بارها تغییر کاربری داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آشنایی با شاهکار معماری سنت پترزبورگ در تور روسیه

کلیسای اسحاق مقدس، یکی از شگفتی‌های معماری و از جاذبه‌های روسیه محسوب می‌شود. تور مسکو سنت پترزبورگ شما گردشگران عزیز را با عظمت کلیسای اسحاق مقدس آشنا می‌کند. کلیسای اسحاق مقدس واقع در سنت پترزبورگ، روسیه است که مرتبط با کلیسای ارتدوکس روسی است. ساخت این کلیسا به مدت چهل سال طول کشید و در سال 1858 به پایان رسید. تجربه بازدید از این بنا که از جمله مشهورترین جاذبه‌های روسیه به شمار می‌رود یک تجربه فراموش نشدنی و بی نظیر برای کسانی که در تور مسکو سنت پترزبورگ شرکت کنند رقم خواهد زد.

پروسه ی ساخت کلیسای اسحاق مقدس
کلیسای اسحاق مقدس در واقع بنایی بوده برای جایگزین کردن با بنای قدیمی که تزار الکساندر اول، دستور آن را صادر کرده است. طرح ویژه ای برای این کلیسا مورد نظر بود برای همین طرح های زیادی از طرف طراحان مشهور آن زمان به فراخوان ارسال شدند. در میان این طرح ها، اثر معمار فرانسوی «اگوست دو مونفران» نیز وجود داشت. طرحی که مونفران داد مورد نقد و کاوش زیادی قرار گرفت. ساختمانی که او برای کلیسای اسحاق مقدس طراحی کرده بود را مانند یک بنای چمباتمه زده می دانستند و این حالت را برای کلیسا زیاد درست و مناسب نمی دانستند. اینجا بود که خود شخص امپراطور وارد کار شد و طرحی که مونفران داده بود را به نفع طراح تمام کرد. 

کلیسای اسحاق مقدس

 

پروسه ی ساخت این کلیسا به مدت 40 سال طول کشید. مونفران در بین سالهای 1818 تا 1858 بر روی پروسه ی ساخت و ساز آن، نظارت مستقیم داشت. کار ساخت و ساز این کلیسا که تمام شد، آن را به اسحاق مقدس که حامی پتر کبیر بود، تقدیم کردند. تا مدت زمانی انی کلیسا به صورت یک بنای متروک درآمد. سپس تبدیل به موزه ی بی خدایی شد. مجسمه ی کبوترها در این محوطه وجود داشت که بعدها با یک آونگ فوکو جایگزین شد. در زمان های جنگ جهانی دوم، گنبد کلیسا را به رنگ طوسی درآوردند که توسط نیروهای هوایی دیده نشود و از گزند آسیب در امان بماند. و اما امروزه، آیین های پرستشی را در داخل موزه برگزار می کنند. در روزهای عادی، مراسم پرستشی را در نمازخانه در سمت چپ و در روزهای جشن و مخصوص در داخل ساختمان اصلی برگزار می شود. پیشنهاد ما این است که حتما در تور روسیه و البته تور نوروز روسیه شرکت کنید. با سفر به روسیه با این تورها می توانید از شهرها و جاذبه های بسیار دیدنی روسیه دیدن کنید. از جمله این شهرهای دیدنی، مسکو و سنت پترزبورگ دو شهر بسیار بزرگ روسیه می باشند. 

تصویری از کلیسای اسحاق مقدس

 

این کلیسای زیبا پس از ساخت به نام حامی امپراطور روسیه، پتر کبیر نامگذاری شد. کلیسای اسحاق مقدس در دوران حکومت بلشویک‌ها متروک شده و بعدها به موزه تبدیل شد. در جریان جنگ جهانی دوم، گنبد این کلیسا به رنگ طوسی درآمد تا توجه نیروهای متخاصم هوایی را به خود جلب نکند. راهنمای ما در تور روسیه، تاریخ کاملی از وقایعی که بر سر این کلیسای با عظمت رفته است را به شیوایی بیان خواهد کرد.

کلیسای جامع اسحاق مقدس ـ سنت پترزبورگ

 

در شهر زیبای سنت پترزبورگ، کلیسای جامع اسحاق مقدس به عنوان یکی از نمادهای شهر محسوب می‌شود. این کلیسا با سقفی به شکل گنبد طلایی، مانند خورشیدی در حال درخشیدن است. مشتاقان معماری کلیساهای ارتدوکس روسی، در تور تابستان روسیه می‌توانند از این بنای زیبا دیدن کرده و خاطره‌ای خوش در ذهن خود ثبت کنند.

آشنایی با معماری کلیسای جامع اسحاق مقدس در تور روسیه

همانطور که ذکر شد بازسازی این کلیسای مقدس به دستور الکساندر اول صادر شد. معماری که کار بازسازی را به عهده گرفت، یک معمار فرانسوی الاصل به نام مونت فراند بود. گفتنی است بالغ بر تعداد 500 هزار نفر برای بازسازی این کلیسا به کار گرفته شدند. ستون‌های گرانیتی این بنا ارتفاعی بیش از چهل متر داشته و از زیبایی های آن به شمار می‌رود. در تور تابستان روسیه، اطلاعات دقیقی از این بنا برای شما گردشگران مشتاق معماری‌های با عظمت جهان داده خواهد شد. از جمله اطلاعاتی که ممکن است هر کسی را شگفت زده کند، گنبد طلا کاری شده آن است. تنها ساخت همین گنبد و نمای خارجی هفت سال به طول انجامید. ارتفاع گنبد طلایی کلیسای اسحاق مقدس بیش از 100 متر بوده و در کل بنا بیش از 400 کیلوگرم طلا به کار گرفته شده است.

سبک نمای خارجی این بنای شگفت انگیز به سبک نئوکلاسیک بیزانسی ـ روسی است. از طرفی ستون‌های باعظمت آن آتن یونان را در خاطره زنده می‌کند. یک گنبد بزرگ در مرکز کلیسا قرار دارد و چهار گنبد کوچک دیگر در چهارطرف بنا به چشم می‌خورد. اطراف گنبد بزرگ را ستونهایی از گرانیت سرخ فرا گرفته است. ما در تور مسکو سنت پترزبورگ از میان این ستون‌ها عظمت کلیسا را به تماشا خواهیم ایستاد. اگر خوب بنگریم شاهد 24 مجسمه خواهیم بود که با چشمانی باز به ما خیره شده‌اند. تعدادی مجسمه نیز اطراف گنبد گویی به نیایش ایستاده‌اند. تمام آنچه که در تور روسیه از کلیسای جامع اسحاق مقدس خواهیم دید، شکوه مذهبی فراموش شده دوران کهن است.

شگفتی‌های جاذبه‌های روسیه

 

جذابیت های کلیسای اسحاق مقدس
اما جاذبه های دیدنی این کلیسا کدام ها است؟ اگر به عکس های این کلیسا نگاه کرده باشید جواب این سوال را تا حد زیادی پیدا خواهید کرد. تور نوروز روسیه فرصتی برای دیدن تمام این زیبایی ها از نزدیک است. نمای خارجی کلیسا اولین چیزی است که از دور، شما را به خود جذب می کند. سبک بیزانسی-روسی خاصی برای طراحی به کا رفته است. در مرکز ساختمان کلیسای اسحاق مقدس گنبد بسیار زیبایی قرار دارد. چهار گنبد دیگر در کل ساختمان به چشم می خورد. نمای خارجی کلیسای اسحاق مقدس را با سنگ های خاکستری و صورتی ساخته اند. شاید باور نکنید اما تعداد 112 ستون بلند در کل این کلیسا وجود دارد که جنس آنها از گرانیت سرخ است. در اطراف گنبد، مسیری برای مسافران تور روسیه و تور نوروز روسیه تعبیه کرده اند که می توانید از آن مسیر گذشته  و زیبایی های داخل کلیسا را از نزدیک مشاهده کنید. حتما داخل کلیسای اسحاق مقدس که رفتید با دقت به نقش ها، مجسمه ها، نقاشی ها و جزییات کار شده نگاه کنید. تعداد 24 مجسمه داخل بنا هستند که از بالای سقف به سمت پایین نگاه می کنند. همین تعداد مجسمه را می توانید به دور گنبد نیز ببینید. درهایی که در سمت ورود به کلیسا قرار دارند با نقش برجسته هایی که از درهای تعمیدگاه جیوانی مقدس در فلورانس الهام گرفته شده است، مزین شده اند. 

زیبایی های داخل کلیسای اسحاق مقدس
در داخل این ساختمان یک مجسمه ی کبوتر به نشانه ی روح المقدس آویزان است. بخش های دیگر فضاهای داخلی نیز بسیار جذاب و دیدنی است. از جمله این بخش ها می توان به ستون ها، کفپوش ها، تندیس مونفران اشاره کرد. تمامی این آبجکت ها از گرانیت و مرمر ساخته شده اند. مصالحی از خود روسیه تهیه می شد و به اصطلاح معماری "مصالح بوم آورد" بود. 
در سفر به روسیه به این کلیسا بروید و آثار نقاشی هایی را بر روی دیوارها ببینید که زمانی توسط بهترین نقاش ها طراحی و کشیده شده اند. متاسفانه این طرح ها و نقاشی ها کم کم رو به خرابی رفته اند. البته رمانی مونفران دستور داده بود که این نقاشی ها را با تکنیک موزاییک بازسازی کنند اما این کار هیچگاه به پایان نرسید. 

مجسمه های داخل کلیسا

 

تماشای سمبلی از ارتدوکس روسی در تور روسیه

تماشای اجرای مراسم مذهبی توسط روحانیون و بازدیدکنندگان، شکوهی مذهبی و تجربه‌ای شگفت انگیز برای کسانی که در تور تابستان روسیه شرکت می‌کنند رغم خواهد زد. علاوه بر جلا و درخشش منحصر به فرد نقاشی‌ها و پرتره‌های مقدس از آیین مسیحیت، ریزه‌کاری‌های سالن که حاصل کار هنرمندان صاحب نام است مفهوم عظمتِ مذهب را برای بینندگان متجلی خواهد کرد. در تور خارجی روسیه با ما همراه باشید تا سمبلی از دیدگاه مذهبی ارتدوکس روسی را در کلیسای اسحاق مقدس شهر سنت پترزبورگ به تماشا بنشینیم.

نقاشی‌ها و تزیینات داخلی کلیسای اسحاق مقدس

 

باید متذکر شد که تمامی گوشه گوشه‌ی این بنای مقدس و با عظمت مملو از ریزه کاری‌های منحصر به فرد است. کلیسا در مجموع دارای 11 زنگ ناقوس از جنس‌های مختلف بوده و مجسمه‌هایی نیز از شخصیت‌های مقدس مسیحیت و همچنین شمایل مربوط به فرشتگان دارد. این کلیسا خود به تنهایی نمادی استوار و پابرجا از تاریخ روسیه و مخصوصا سنت پترزبورگ است. 

کلیسای اسحاق مقدس دارای سه محراب است. محراب اصلی در وسط قرار گرفته و در طراحی آن نهایت دقت و عظمت به کار گرفته شده است. این محراب به اسحاق مقدس وقف شده و به نام او می‌باشد. این محراب تنها به هنگام اجرای مراسمات مذهبی باز است و استفاده می‌شود. دو محراب دیگر نیز هرکدام شکوه خاصی دارند، یکی از محرابها به الکساندر نوسکی و محراب دیگر به کارتین مقدس وقف شده است.

این کلیسا به حدی با عظمت است که منبع الهام شاعرانی چون فیودور تیوتچوف بوده است و وی در تمجید از این کلیسا شعرها سروده است. قطعا ابهت و عظمت این بنای مقدس و عظیم در ذهن حاضرین در تور مسکو سنت پترزبورگ نیز حک خواهد شد. نقاشی سقف که در آن فرشتگانی مقدس همراه با حواریون عیسی، اطراف آن حضرت را فراگرفته اند، از نمونه‌های زیبا و به یاد ماندنی این بنا است. 

کلیسای اسحاق مقدس

 

کاربری های کلیسای اسحاق مقدس
این کلیسا در سال 1928 تغییر کاربری داد و به موزه تبدیل شد. اولین افتتاحیه برای این موزه همزمان با نمایش تاریخ و ساختمان بود. زمانی که جنگ جهانی دوم شروع شد، تمام آثار موجود در موزه های داخل شهر را به این کلیسا انتقال دادند تا در امان بمانند. آنها باور داشتند که آلمانی ها هرگز ساختمان کلیسای اسحاق مقدس را ویران نمیکنند و آن را برای خود باقی می گذارند. آونگی که در سال 1931 در این کلیسا نصب شد، بزرگترین آونگ جهان بود که نشانگر چرخش روزانه زمین به دور محور خود بود. 
بنایی فاخر و بسیار باشکوه که در سال 1818 توسط امپراطوری الکساندر اول پایه ریزی شد و بعدها توسط برادر کوچکتر او، امپراطور نیکولاس اول در سال 1858 به پایان رسید.
شاید برایتان جالب باشد، ساختن این چنین ساختمان های فاخر و بلندی کار آسانی نبود. هم برای طراحان و هم برای نیروی کار سختی های خاصی داشت. مثلا ساختن همین کلیسا در زمان خود برای طراح آن یعنی آگوست مو نفران بسیار سخت بود. او در حدود 6 هفته پس از ساخت کلیسا بر اثر بیماری مرد و در طول پروسه ی ساخت بسیار تحت فشار بود. 
در طول زمان شاعران و نویسندگان زیادی تحت تاثیر شکوه و زیبایی این بنا قرار گرفته اند. و در آثار خود به تمجید و تحسین پرداخته اند. 
اگر در سفرهای خود به دنبال هتل در روسیه هستید، می توانید در شهرهای مختلف آن تعداد زیادی هتل بسیار مناسب را برای خود پیدا کنید. هتل در روسیه شامل انواع هتل های لوکس و هتل های با قیمت مناسب می باشد. 

تصویری از داخل کلیسا

 

بازدید از کلیسای اسحاق مقدس در تور روسیه

بازدید از کلیسای اسحاق مقدس به چند صورت امکان پذیر است. بازدید از نمای بیرون کلیسا، اگرچه کلیاتی از این بنای عظیم را به شما نشان خواهد داد ولی هیچ گونه اطلاعی از داخل و هنرمندی‌های استادان زبردست را نشان نمیدهد. برای بازدید از داخل کلیسا و بام آن نیاز به بلیط‌های جداگانه خواهید داشت. در تور روسیه امکان بازدید از صحن داخل و بام کلیسا امکان پذیر است. برای تماشای بام کلیسا و همچنین نمای زیبای شهر سنت پترزبورگ می‌توان از تراس چوبی کلیسا استفاده کرد. این تراس در بالای برج قرار دارد. گفتنی است گنبد طلایی و درخشان این کلیسای مقدس از اکثر نقاط سنت پترزبورگ قابل مشاهد است. 

برای بازدید از کلیسای اسحاق مقدس باید به خاطر داشته باشید که روزهای چهارشنبه امکان بازدید وجود ندارد. در روزهای دیگر هفته می‌توان از ساعت ده و نیم صبح تا شش عصر به تماشای این شاهکار معماری پرداخت. در شب‌های روشن روسیه نیز از ساعت ده و نیم تا چهار و نیم صبح امکان بازدید از این گنبد درخشان وجود دارد.

تورهای مرتبط

برچسب ها تور تابستان روسیه جاذبه‌های روسیه تور مسکو سنت پترزبورگ کلیسای اسحاق مقدس تور روسیه تور نوروز روسیه هتل در روسیه سفر به روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه