وبلاگ گردشگری

آب و هوای روسیه راهنمای سفر تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/859a5
1400/01/29 - ساعت 23:23

آب و هوای روسیه
روسیه پهناور ترین کشور جهان است که در بالاترین عرض های جغرافیایی و در نزدیکی قطب شمال قرار گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی آب و هوای روسیه، اطلاعات مفیدی که می تواند در تور روسیه برای شما کاربرد داشته باشید را با شما در میان بگذاریم. 

آب و هوای روسیه

 

نگاه کلی به آب و هوای روسیه
روسیه پهناور ترین کشور جهان است و از این شاید گمان کنید آب و هوای روسیه بشدت متغیر است. اما باید بدانید که اینگونه نبوده و این کشور به این دلیل که در طول گسترده شده و عرض آن نسبتا به طولش زیاد نیست، آب و هوایی کم و بیش مشابه دارد. البته تفاوت هایی نیز در بخش هایی از کشور وجود دارد ولی اگر بخواهیم آب و هوای روسیه را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم روسیه آب و هوایی سرد و خشک دارد. 

آب و هوای روسیه

 

تور روسیه، آب و هوای مناطق مختلف روسیه
سیبری بخش اعظم قلمرو روسیه را به خود اختصاص داده است و از اقیانوس آرام تا میانه های روسیه امتداد دارد. البته در تقسیم بندی کشوری روسیه تنها بخش مرکزی این کشور با نام سیبری شناخته می شود ولی از نظر جغرافیایی سیبری بسیار گسترده بوده و حتی قسمت هایی از کشور های هم جوار روسیه همچون قزاقستان را نیز در بر می گیرد. در بخش شمالی سیبری هیچ گونه کوهستانی وجود ندارد و از این رو کل منطقه تحت تاثیر وزش باد های بسیار سرد قطبی قرار می گیرد. جمعیت این بخش از روسیه بسیار کم بوده چرا که آب و هوا ممکن است حتی به منفی 50 درجه سانتی گراد نیز برسد ولی وجود معادن طلا، الماس، زغال سنگ و منابع نفتی باعث شده شهر هایی در این منطقه شکل بگیرد و جمعیتی هر چند اندک در این منطقه زندگی کنند. 

آب و هوای روسیه

 

منطقه قفقاز در جنوب غربی روسیه واقع شده است. قفقاز روسیه در واقع بخشی از پهنه بزرگ قفقاز است که سه کشور گرجستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بخشی از شمال غربی ایران را در بر می گیرد. هوا قفقاز دوگانه است به گونه ای که هم هوای سرد کوهستانی در بخش از منطقه حکم فرماست و هم هوای مرطوب مدیترانه ای در سواحل دریای خزر و دریای سیاه وجود دارد. چنانچه بخواهد با تور روسیه به شهر هایی همچون سوچی سفر کنید باید بدانید این شهر هوایی ملایم و مرطوب دارد و می توانید در تمام طول سال از سفر به آن لذت ببرید. البته در زمستان هوا سرد می شود ولی سرمای آن به اندازه سرمای سیبری یا مناطق کوهستانی قفقاز نیست. 

آب و هوای روسیه

 

آب و هوای مسکو و سنت پترزبورگ
غرب روسیه جایی است که اغلب مردم این کشور در آن ساکن هستند و دو مقصد اصلی تور خارجی روسیه یعنی مسکو و سنت پترزبورگ در این منطقه قرار دارند. مسکو آب و هوایی سرد و خشک دارد و دمای هوای آن در زمستان حتی یک بار به منفی 42 درجه نیز رسید. هوای مسکو به گونه ای است که حتی اگر در میانه تابستان هم صبح زود از خانه خارج شوید احساس می کنید به لباس گرم نیاز دارید. اما میانگین دمای هوا در تابستان های مسکو حدود 17 درجه است که با استاندارد های کشور ما، هوایی سرد محسوب می شود. در مجموع هوای مسکو در تابستان ها ملایم و مطبوع است و می توانید از روز هایی که حالا طولانی تر شده اند لذت ببرید. پاییز در مسکو از اواسط سپتامبر آغاز می شود و با برگ ریزان های بسیار زیبا و همینطور وزش باد های شدید و باران های سنگین همراه است. 

آب و هوای روسیه

 

ماه اکتبر زمانی است که زمستان طولانی مسکو شروع می شود و تا ژانویه به اوج سرمای خود می رسد. زمستان های مسکو معمولا با برف سنگین همراه است و هوا آنقدر سرد است که امکان ندارد بدون لباس گرم و مناسب در بیرون از خانه دوام بیاورید. فوریه نیز بسیار سرد است اما از اواخر مارس هوا رو به گرمی می گذارد و هر چند نامحسوس اما کم کم گرم می شود. اما در اواسط آوریل است که بهار واقعا خود را نشان می دهد. در این زمان درختان شکوفه می دهند و هوایی که کم کم رو به گرمی و روز هایی که کم کم رو به طولانی شدن می روند فرصت مناسبی را برای گشت و گذار فراهم می کنند. 

آب و هوای روسیه

 

هوای سنت پترزبورگ به واسطه قرار گرفتن در کنار دریای بالتیک معتدل تر و البته مرطوب تر از مسکو است. بارش برف و باران در سنت پترزبورگ بسیار زیاد است به گونه ای که به طور متوسط 75 روز از سال برف می بارد و 173 روز نیز بارانی است. سنت پترزبورگ به واسطه نزدیکی به قطب شمال، در شب های زمستان با نور زیبای شفق قطبی روشن می شود. این شهر از آنجا که در عرض های بسیار بالا قرار گرفته است در زمستان ها روز های بسیار کوتاهی دارد و به سرعت شب می شود. زمستان سنت پترزبورگ معمولا از اکتبر آغاز می شود و در ژانویه به اوج خود می رسد. اگر در این زمان به سنت پترزبورگ سفر کردید باید حتما با تجهیزات و لباس کاملا مناسب به این شهر بروید چرا که سرمای آن کشنده است. معروف است که تزار نیکلای اول پس از شکست در جنگ کریمه آنقدر غمگین بود که روزی به خارج از کاخ رفت و لباس هایش را درآورد، از شدت سرما از حال رفت و چند روز بعد درگذشت. 

آب و هوای روسیه

 

در اواخر مارس هوا کم کم از آن سرمای دسامبر و ژانویه فاصله می گیرد و گرم می شود. در آوریل برف ها کم کم آب می شوند و رودهایی بسیار پر آب را پدید می آورند. در این زمان رود نوا که از سنت پترزبورگ می گذرد در اوج قدرت خود است و بسیار پر آب است. از ژوئن به بعد دیگر خبری از بارش برف نیست و هوا گرم و آماده گشت و گذار است. پس بهترین زمان برای سفر به سنت پترزبورگ از اواخر آوریل آغاز می شود و تا اواخر آگوست ادامه دارد. در طول تابستان می توانید از دیدن شب های سفید سنت پترزبورگ نیز لذت ببرید چراکه در روز هایی از اواسط ژوئن تا اوایل جولای آفتاب تا نیمه پایین می آید و کاملا غروب نمی کند، به این صورت شب ها نیز هوا روشن است که به شب های سفید معروف شده است. پس از آن پاییز سنت پترزبورگ آغاز می شود به گونه ای که شهر غرق در رنگ های زیبای پاییزی می شود و البته باران های شدید نیز آغاز می شود. 

آب و هوای روسیه

تأثیر آب‌وهوا بر تور روسیه

موارد زیادی وجود دارد که بر کیفیت سفر و تور گردشگری تأثیر می‌گذارند. آب‌وهوای مطلوب در هنگام سفر تأثیر بسزایی در برنامه‌ریزی سفر، مکان‌هایی که قصد بازدید از آن‌ها را دارید، نحوه رفت‌وآمد و حتی نحوه چینش لوازم ضروری‌ای که به همراه خود به مقصد گردشگری می‌آورید، دارد. به‌خصوص آب‌وهوای روسیه که در بیشتر زمان‌های سال سرد و حتی در برخی مواقع غیرقابل‌تحمل است، در کیفیت سفر گردشگران تأثیر مستقیمی دارد. البته باید در نظر داشته باشید که حتی زمستان‌های روسیه نیز گاهی موردتوجه گردشگران قرار دارد و بسیاری از گردشگران در هنگام برنامه‌ریزی سفر ترجیح می‌دهند تا در این فصل سرد سال از روسیه دیدن کنند. بااین‌وجود، بسیاری از جاذبه‌های تور روسیه به‌خصوص در شهرهایی مثل سنت پترزبورگ تنها در طول تابستان قابل‌رؤیت هستند. سنت پترزبورگ به دلیل داشتن آب‌وهوایی برفی و بارانی در بیشتر روزهای سال، نهایت استفاده را از آب‌وهوای مطلوب تابستان می‌کند. بسیاری از جاذبه‌های سنت پترزبورگ نیز در طی سه ماه تابستان قابل‌استفاده و تماشا هستند. برای مثال، پارک نیژنی یکی از مشهورترین باغ‌های سلطنتی در اطراف سنت پترزبورگ در پترهوف است که یکی از زیباترین نمایش‌های آبی را در اختیار دارد. پارک نیژنی از یک آبشار بزرگ، تعداد زیادی حوضچه کوچک، فواره‌های فراوان و تعداد زیادی مجسمه زیبا بهره می‌برد که در طول تابستان با راه‌اندازی این آبشار و فواره‌های فراوانش، نمایش زیبایی از آب و نور را برای گردشگران پدیدار می‌کند. از دیگر تفریحاتی که در تور سنت پترزبورگ تنها در طول تابستان قابل‌اجرا هستند، قایق‌سواری و تور کشتی کروز در کانال‌ها و رودخانه‌های سنت پترزبورگ است که از محبوبیت زیادی در میان گردشگران برخوردار است، اما به دلیل آنکه سطح رودخانه‌ها در طول زمستان یخ می‌بندند و آب‌وهوای سنت پترزبورگ در طول پاییز و اوایل بهار مناسب تفریحات آبی نیست، تورهای کشتی کروز و قایق‌سواری بر روی کانال‌ها و رودخانه‌های سنت پترزبورگ تنها در طول تابستان انجام می‌پذیرند.

 

آب و هوای روسیه

مسکو پایتخت روسیه نیز همچون سنت پترزبورگ از شرایط مشابهی بهره می‌برد. آب‌وهوای روسیه بر روی صنعت گردشگری مسکو نیز تأثیر زیادی دارد و بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند تا در زمانی که هوای مسکو مطلوب‌تر است از این شهر دیدن کنند. البته برخلاف سنت پترزبورگ که بیشتر جاذبه‌های گردشگری آن در تور روسیه در طول تابستان قابل‌استفاده است، مسکو از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی زیادی برخوردار است که در طول زمستان نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. مسکو همچنین تفریحات زمستانی زیادی را به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌کند که این امر نیز به محبوبیت این شهر در فصل‌هایی به‌جز تابستان نیز افزوده است. با تمام این وجود، تور کشتی کروز بر روی رودخانه مسکوا و همچنین بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن از سطح رودخانه یکی از محبوب‌ترین تفریحاتی است که در تور مسکو به گردشگران ارائه می‌شود که در طول زمستان استفاده از آن غیرممکن است. البته نباید فراموش کنیم که فصل‌های دیگر سال همچون پاییز و بهار نیز طرفداران به‌خصوص خود را دارند، به‌خصوص برای گردشگران ایرانی زمان برگزاری تور نوروزی روسیه یکی از بهترین زمان‌های سفر به روسیه به شمار می‌رود. بسیاری از گردشگران ایرانی روسیه از فرصت تعطیلی چندروزه اوایل بهار استفاده کرده و با استفاده از برنامه‌های تور ارزان روسیه و همچنین تور نوروزی روسیه به این کشور سفر می‌کنند. ازآنجایی‌که برنامه‌های جشن و فستیوال‌های نوروزی نیز در بسیاری از شهرهای روسیه اجرا می‌شوند، روسیه را به یک مقصد مناسب برای گردشگران ایرانی در اوایل بهار تبدیل کرده است. در فصل پاییز نیز طبیعت روسیه تغییرات جالبی را به خود می‌بیند که این امر باعث جلب‌توجه گردشگران زیادی از سراسر جهان، به‌خصوص عکاسان طبیعت به روسیه می‌شود.

 

آب و هوای روسیه

تور تابستان روسیه

آب‌وهوای روسیه باعث شده است تا تور روسیه در زمان‌های مختلف سال، برنامه‌های متفاوتی به مهمانان و بازدیدکنندگان خود ارائه کند تا صنعت گردشگری در تمام فصول سال در این کشور در گردش باشد. بدون شک یکی از محبوب‌ترین و شلوغ‌ترین برنامه‌های سفر به روسیه در زمان برگزاری تور تابستان روسیه است. همان‌طور که اشاره شد، در زمان برگزاری تور تابستان روسیه، آب‌وهوای بیشتر شهرهای مقصد گردشگری در این کشور مطلوب بوده و بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند تا در این فصل سال از روسیه دیدن کنند. به همین دلیل است که بیشتر فستیوال‌های مطرح و محبوب در روسیه در فصل تابستان برگزار می‌شوند. یکی از مشهورترین فستیوال‌های تابستان روسیه نیز جشن شب‌های سفید در سنت پترزبورگ است. سنت پترزبورگ به دلیل نزدیکی به قطب شمال، در یک دوره زمانی یک ماه در طول تابستان، شب‌های روشنی را تجربه می‌کند به‌طوری‌که خورشید هیچ‌گاه به‌طور کامل در این شهر غروب نمی‌کند. در این زمان، با توجه به مطلوب بودن شرایط آب‌وهوایی سنت پترزبورگ، گردشگران تا نیمه‌های شب در خیابان‌های سنت پترزبورگ به جشن و شادی مشغول هستند و از برنامه‌های تفریحی و گردشگری فراوانی که در این فستیوال ارائه می‌شود استفاده می‌کنند. خیابان نوسکی، مشهورترین و پررفت‌وآمدترین خیابان سنت پترزبورگ، در طول برگزاری این جشن همواره مملو از جمعیت بوده و برنامه‌های تفریحی، فرهنگی و هنری زیادی در آن انجام می‌پذیرد. شما می‌توانید برای آگاهی از برنامه‌های متنوع جشن شب‌های سفید و یا آشنایی با جاذبه‌های سنت پترزبورگ در خیابان نوسکی به وبلاگ ما مراجعه کنید. فراموش نکنید که خیابان نوسکی مرکز رستوران‌ها و کافه‌های مطرح سنت پترزبورگ نیز به شمار می‌رود به همین دلیل بازدید از آن به‌خصوص در خلال برگزاری جشن شب‌های سفید یکی از تفریحات محبوب گردشگران به‌حساب می‌آید.

 

آب و هوای روسیه

تور زمستان روسیه

آب‌وهوای روسیه در فصل زمستان نیز باعث نشده است که صنعت گردشگری در این کشور در این فصل سرد و خشک، روی زمین بماند. اگرچه تور تابستانی روسیه همچنان محبوب‌ترین برنامه سفر به روسیه به شمار می‌رود، بااین‌وجود، گردشگران زیادی نیز وجود دارند که فصل زمستان را برای برگزاری تور روسیه خود انتخاب می‌کنند و برای این امر دلایل محکم و موردقبول زیادی نیز در اختیاردارند. یکی از مهم‌ترین دلایل شاید طبیعت فوق‌العاده روسیه در فصل زمستان باشد. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری همچون تفریحات ورزشی زمستانی نیز در این فصل سال در روسیه رونق می‌گیرند. برای مثال شما می‌توانید با مراجعه به مرکز نمایشگاه‌های تمام روسیه، از یکی از بزرگ‌ترین رینک‌های اسکی روی یخ دنیا دیدن کرده و بر روی آن به تفریح بپردازید. در کنار جاذبه‌های گردشگری مخصوص زمستان، به دلیل تعداد کمتر گردشگر در این کشور، دیگر جاذبه‌های روسیه نیز از صف‌های کوتاه‌تری برخوردار هستند و گردشگران می‌توانند در زمان کمتر و با خیال آسوده‌تر از جاذبه‌های محبوب خود همچون موزه آرمیتاژ دیدن کنند. همچنین بسیاری از هتل‌های مطرح روسیه و رستوران‌های محبوب در شهرهای مقصد گردشگری این کشور نیز در طول زمستان تخفیف‌های مناسبی در نظر می‌گیرند که این امر نیز به محبوبیت تور روسیه در زمستان نیز می‌افزاید. البته باید در نظر داشته باشید که بیشتر آژانس‌های مسافرتی و برگزارکنندگان تور روسیه نیز تمرکز خود را بر روی فصل بهار و تور تابستان روسیه قرار می‌دهند، چراکه تحمل سرمای روسیه در فصل پاییز و زمستان برای بسیاری از گردشگران غیرممکن است.

 

آب و هوای روسیه

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه تور تابستان روسیه جاذبه های روسیه تور مسکو سنت پترزبورگ تور نوروز روسیه جاذبه های مسکو رزرو هتل در روسیه آب و هوای روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه