وبلاگ گردشگری

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/c8307

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

یکی از اصلی‌ترین شهرهای مقصد گردشگری در تور روسیه که به‌شدت در میان گردشگران خارجی موردتوجه و موردپسند بوده و هرساله میلیون‌ها گردشگر برای استفاده از امکانات گردشگری، بازدید از مکان‌های دیدنی، استفاده از برنامه‌های تفریحی ارائه شده توسط برگزارکنندگان تور و همچنین بازدید از جاذبه‌های گردشگری بی‌شمارش به روسیه سفر می‌کنند، سنت پترزبورگ پایتخت سابق امپراتوری روسیه است. یکی از دلایل محبوبیت سنت پترزبورگ برای گردشگران خارجی، اول زیبایی بی‌حد این شهر تاریخی است که در آن از سبک‌های معماری مختلف استفاده شده و زیبایی شهری آن نیز در حد بهترین و بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا به‌حساب می‌آید؛ پس‌ازآن نیز وجود تعداد زیاد جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی در این شهر زیبا است، به‌طوری‌که برای بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری این شهر و جاذبه‌هایی که در حومه سنت پترزبورگ قرار دارد، گردشگران باید نزدیک به یک ماه از زمان خود را به سنت پترزبورگ اختصاص دهند. البته این امر برای گردشگرانی که قصد یک سفر یک هفته تا دو هفته‌ای به روسیه را دارند، امکان‌پذیر نیست. به‌خصوص اگر قصد بازدید از دیگر مقصدهای گردشگری مهم روسیه همچون پایتخت این کشور، مسکو را داشته باشند، تقریباً غیرممکن است که توانایی بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ وجود داشته باشد. به همین دلیل است که ما در پارس‌پالاد به معرفی بهترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ پرداخته‌ایم تا گردشگران با مطالعه آن و مقایسه آن با سلیقه شخصی خود یک برنامه سفر مناسب برای خود تنظیم کنند. بدون شک بازدید از موزه‌های سنت پترزبورگ ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های گردشگری در این شهر به‌حساب می‌آید. قطعاً مهم‌ترین موزه سنت پترزبورگ، موزه آرمیتاژ (Hermitage Museum) در کاخ زمستانی (Winter Palace) است که دومین موزه بزرگ هنری جهان به شمار می‌رود، اما در میان موزه‌های بی‌شمار سنت پترزبورگ، یکی از موزه‌هایی که به‌هیچ‌عنوان نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهید، موزه فابرژه (Faberge Museum) در کاخ شوالف (Shuavalov Palace) است.

 

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

موزه فابرژه (Faberge Museum) یکی از مهم‌ترین موزه‌های سنت پترزبورگ است که گردشگران تور روسیه بدون شک باید از آن دیدن کنند. یکی از دلایل اصلی بازدید از این موزه جذاب، آشنایی با سلیقه لاکچری و زندگی مجلل خانواده امپراتوری روسیه است. موزه فابرژه محلی است که در آن جواهرات تولید شده به سفارش آخرین امپراتورهای روسیه یعنی الکساندر سوم و نیکولاس دوم به نمایش گذاشته شده است. البته این جواهرات تنها بخشی از گران‌بهاترین جواهراتی است که خانواده امپراتوری روسیه در اختیار داشته‌اند. موزه فابرژه در سال ۲۰۱۳ توسط یکی از تاجرهای میلیاردر روسی، ویکتور وکسلبرگ (Viktor Vekselberg) تأسیس شده است. هدف از تأسیس این موزه، آثار جواهرات و آثار هنرهای تزئینی در این موزه بوده است. در حال حاضر موزه فابرژه نزدیک به ۴۰۰۰ اثر نمایشی مهم و زیبا در اختیار دارد که در میان آن‌ها جواهراتی که توسط شرکت جواهرسازی فابرژه در اواخر امپراتوری روسیه نیز ساخته شده است به چشم می‌خورند. مهم‌ترین آثار نمایشی این موزه نیز ارتباط مستقیمی با زندگی شخصی دو امپراتور آخر روسیه دارند. موزه فابرژه یک موزه خصوصی است که شاید در میان گالری‌های هنری و موزه‌های خصوصی سنت پترزبورگ در رتبه اول اهمیت در تور روسیه قرار دارند و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. دلیل اولیه تأسیس موزه فابرژه البته ادای احترام به شخصیت پیتر کارل فابرژه (Peter Carl Faberge) مدیر و صاحب شرکت جواهرسازی فابرژه بوده است که در ادامه به معرفی کوتاهی از وی می‌پردازیم.

 

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

پیتر کارل فابرژه (Peter Carl Faberge) یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تجاری در اواخر دوران امپراتوری روسیه بوده است که ابداع‌کننده یکی از جالب‌ترین سبک‌های جواهرسازی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بوده است. کارل فابرژه در سنت پترزبورگ به دنیا آمده بود و پس از چند سال زندگی در اروپا و یادگیری مهارت‌های مختلف به روسیه بازگشت تا مدیریت فعالیت کاری خانوادگی که تولید جواهرات مجلل و شیک بوده است را بر عهده بگیرد. خانه فابرژه یکی از مشهورترین خانواده‌های تاجر سنت پترزبورگ بودند و در سال‌های آخر فعالیت شرکت جواهرسازی فابرژه نیز ارتباط نزدیکی با خانواده امپراتوری داشتند به‌طوری‌که دو امپراتور آخر روسیه یعنی الکساندر سوم (Alexander III) و نیکولاس دوم (Nicholas II) شخصاً برای سفارش جواهرات بی‌نظیر برای خانواده خود به این شرکت مراجعه می‌کردند. کارل فابرژه یکی از شخصیت‌های برجسته در سنت پترزبورگ بود که پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه علی‌رغم خروج از روسیه، فعالیت کاری خود را ادامه نداد و شرایط روحی مناسبی نداشت. کارل فابرژه در سال ۱۹۲۰ در سوئیس دار فانی را وداع گفت. اگرچه کهولت سن می‌توانست یکی از دلایل مرگ وی باشد، خانواده وی اعتقاد داشتند که شوک انقلاب اکتبر روسیه و همچنین ناراحتی بیش از اندازه وی از دلایل اصلی مرگ وی در سن ۷۴ سالگی بود.

 

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

موزه فابرژه که امروزه یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تور سنت پترزبورگ به شمار می‌رود در یکی از مشهورترین کاخ‌های اشرافی سنت پترزبورگ واقع شده است. کاخ شوالف (Shuvalov Palace)، یک سازه باشکوه به سبک معماری نئوکلاسیک است که زمانی خانه دو خانواده اشرافی نارشیکین (Naryshkin) و شوالف (Shuvalov) بوده است. پس از انقلاب اکتبر، کاخ شوالف به منظورهای متفاوتی توسط دولت شوروی و بلشویک‌ها مورد استفاده قرار گرفته که از میان آن‌ها تبدیل شدن به مرکز چاپ و موزه زندگی اشرافی اشاره کرد. در خلال محاصره لنین‌گراد توسط ارتش آلمان نازی، ساختمان کاخ شوالف و حیاط آن به‌وسیله بمب‌های نازی آسیب فراوانی دیدند و پس از جنگ جهانی نیز این کاخ تقریباً بدون استفاده رها شده بود. در سال ۲۰۰۴، این کاخ توسط میلیاردر روسی ویکتور وکسلبرگ (Viktor Vekselberg) خریداری شد و بازسازی کامل و دقیق در این کاخ باشکوه برای خانه دادن به نمایشگاه‌های مختلف و موزه فابرژه آغاز شد. یکی از جاذبه‌های گردشگری کاخ شوالف قطعاً معماری خارجی و داخلی باشکوه آن است که پس از ۷ سال بازسازی کامل و دقیق مجدداً در خلال برگزاری تور روسیه قابل مشاهده است. اگرچه موزه فابرژه به‌تنهایی توانایی جذب گردشگران فراوان و جلب‌توجه مثبت این گردشگران نسبت به خود را دارا است، معماری کاخ شوالف و قدمت تاریخی ۲۰۰ ساله‌ای که این کاخ به همراه خود یدک می‌کشد از دیگر دلایلی است که گردشگران نباید فرصت بازدید از این مجموعه در تور سنت پترزبورگ را از دست بدهند. کاخ شوالف در نزدیکی خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) و در کنارگذر رودخانه فونتانکا (Fontanka River) واقع شده است.

 

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

یکی از اصلی‌ترین جواهراتی که توسط شرکت فابرژه در اواخر دوران امپراتوری تولید می‌شده است و یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و مجموعه‌های موزه فابرژه که گردشگران می‌توانند در خلال برگزاری تور نوروزی روسیه از آن دیدن کنند، تخم‌های ایستراگ جواهرنشان فابرژه (Faberge Easter Egg) است. این تخم‌های جواهرنشان که زیبایی بی‌حدی در اختیار داشته و توجه هر انسانی به آن‌ها جلب می‌شود، در اصل ایده شرکت جواهرسازی فابرژه بوده که بر اساس طراحی ایستر اگ‌ها (Easter Egg) و با استفاده از فلزهای قیمتی و سنگ‌های جواهر و ارزشمند، تخم‌های جواهرنشانی را تولید می‌کرد که بیش از همه توجه خانواده سلطنتی را به خود جلب کرده بود. حدس و گمان‌هایی در میان است که نزدیک به ۷۰ تخم جواهرنشان توسط شرکت فابرژه تولید شده است که امروزه از سرنوشت ۵۷ مورد از آن‌ها آگاهی داریم. از میان این تعداد، ۵۲ تخم جواهرنشان در طول بازه زمانی بین ۱۸۸۵ تا ۱۹۱۷ توسط شرکت فابرژه برای خانواده سلطنتی تولید و تهیه شده‌اند که ۴۶ مورد از آن‌ها تا به امروز به‌جامانده‌اند. البته از تخم‌های جواهرنشان دیگر اطلاعاتی در دسترس نیست و این احتمال وجود دارد که این تخم‌های جواهرنشان شاید در مجموعه‌های شخصی در سراسر دنیا تقسیم شده باشند. در حال حاضر موزه فابرژه ۹ عدد از تخم‌های جواهرنشان سلطنتی را در اختیار دارد که ازجمله آن‌ها اولین تخم جواهرنشان سلطنتی تولید شده توسط شرکت فابرژه یعنی هن اگ (Hen Egg) نیز قرار دارد.

 

موزه فابرژه (کاخ شوالف) - تور سنت پترزبورگ

البته همان‌طور که اشاره کردیم، موزه فابرژه چیزی در حدود ۴۰۰۰ اثر نمایشی در اختیار دارد که تنها بخش کوچک اما مهمی از آن را تخم‌های جواهرنشان فابرژه تشکیل می‌دهند. موزه فابرژه به دوازده سالن و اتاق مختلف تقسیم شده است که هرکدام به تاریخ و سبک متفاوتی از آثار هنری اختصاص داده شده است. تخم‌های جواهرنشان فابرژه در اتاق آبی نگهداری می‌شوند که اتاق مرکزی و مهم‌تری بخش موزه به شمار می‌رود. در اتاق قرمز، آثار هنری نقره تولید شده بین قرن‌های هجدهم تا بیستم به نمایش گذاشته شده است که در نوع خود بی‌نظیر است. اتاق انتظار کاخ شوالف به نمایش آثار هنری خانگی همچون ساعت‌های ارزشمند، وسایل لعاب‌کاری شده و دیگر جواهرات تولید شده توسط شرکت فابرژه اختصاص داده شده است. تالار گوتیک کاخ شوالف (Shuvalov Gothic Hall) چند مورد از بهترین آیکن‌های مذهبی کلیسا ارتدکس مرتبط به قرن شانزدهم تا بیستم را به نمایش گذاشته است. اتاق شوالیه‌ها نیز به نمایش آثار هنری نظامی تعلق یافته و درنهایت اتاق طلایی نیز به نمایش آثاری تعلق یافته است که ارتباط خاندان رومانف با بستگان خارجی خود را به‌خوبی به نمایش درآورده است. موزه فابرژه قطعاً یکی از موزه‌های جذاب سنت پترزبورگ است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن در خلال برگزاری تور روسیه را از دست بدهد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها موزه فابرژه کاخ شوالف تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور تابستان روسیه بهترین موزه‌های روسیه تور نوروزی روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه