وبلاگ گردشگری

موزه باستان‌شناسی مسکو جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/cc89c

موزه باستان‌شناسی مسکو

مسکو پایتخت روسیه یکی از بهترین و مهم‌ترین شهرهای مقصد گردشگری در تور روسیه است که سالانه از میلیون‌ها گردشگر علاقه‌مند به فرهنگ و تاریخچه روسیه میزبانی می‌کند. یدک کشیدن عنوان پایتختی برای روسیه محبوبیت بسیار زیادی را در میان گردشگران به ارمغان آورده است، اما این تمام جذابیت مسکو نبوده و دلایل زیادی وجود دارد که گردشگران مسکو را به‌عنوان اولین مقصد گردشگری خود در هنگام سفر به این کشور انتخاب می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین دلایل پشت محبوبیت فراوان مسکو به‌عنوان یک مقصد گردشگری، وجود تعداد زیاد جاذبه‌های گردشگری جذاب و همچنین ارائه برنامه‌های تفریحی بی‌شماری است که باعث می‌شود تا هر گردشگری بتواند با توجه به سلیقه خود و هدفی که از سفر به روسیه دنبال می‌کند، یک برنامه جذاب و به‌یادماندنی برای خود تنظیم کرده و خاطرات خوبی از مسکو برای خود ثبت نماید. مسکو یک شهر تاریخی است که از قرن شانزدهم تا به امروز همواره در حال پیشرفت بوده و به‌عنوان پایتخت روسیه شناخته شده است. البته در یک دوره دو قرنی، در زمان سلطنت پیتر کبیر و خاندان رومانف بر روسیه، پایتخت این کشور به سنت پترزبورگ منتقل شد، اما پس از انقلاب ۱۹۱۷ و فروپاشی امپراتوری بزرگ روسیه، مجدداً پایتخت به مسکو انتقال یافت. به همین دلیل است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی همچون موزه‌های تاریخی و باستانی و همچنین مکان‌های دیدنی تاریخی و تماشایی در مسکو به‌وفور یافت می‌شوند. اگرچه میدان سرخ (Red Square) و مجموعه کرملین (Kremlin) همواره موردتوجه گردشگران خارجی قرار داشته و رتبه‌های اول و دوم محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو را به خود اختصاص داده‌اند، بازدید از دیگر موزه‌های تاریخی و باستانی مسکو نیز یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در تور مسکو به شمار می‌رود. یکی از موزه‌های باستانی که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که در اختیار دارد، عموماً از دید گردشگران پنهان می‌ماند، موزه باستان‌شناسی مسکو (Moscow Archeology Museum) است که قصد معرفی آن در وبلاگ پارسپالاد را داریم.

 

موزه باستان‌شناسی مسکو

موزه‌های تاریخی و باستان‌شناسی زیادی در روسیه وجود دارد که هرکدام مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را داشته و گردشگران تور روسیه می‌توانند با توجه به این ویژگی‌ها، از این مراکز و موزه‌های تماشایی دیدن کنند. یکی از جالب‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی که معمولاً از دید گردشگران پنهان مانده، موزه باستان‌شناسی مسکو است که در عمق هفت متری زمین و در مرکز تاریخی مسکو واقع شده است. این موزه باستان‌شناسی به‌خصوص برای گردشگرانی که به همراه خانواده خود به مسکو سفر می‌کنند جذابیت بسیار بالایی دارد چراکه در کنار بزرگ‌سالان، کودکان و نوجوانان نیز در هنگام بازدید از این موزه جذاب دچار شگفتی شده و علاقه خاصی به یادگیری در رابطه با حرفه باستان‌شناسی نشان می‌دهند. به‌طورکلی، موزه‌ها و مراکز فرهنگی که قابلیت سرگرم کردن بزرگ‌سالان و کودکان را در کنار یکدیگر داشته باشند در مسکو فراوان هستند و احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری از گردشگران مسکو را به‌عنوان مقصد اصلی گردشگری خود در تور روسیه انتخاب می‌کنند. البته باید در نظر داشته باشید که پیش از موزه باستان‌شناسی مسکو، موزه‌ها و مراکز فرهنگی فراوان دیگری نیز در مسکو وجود دارند که شاید بازدید از آن‌ها از اهمیت بیشتری در تور مسکو برخوردار باشد. مکان‌های همچون موزه جنگ بزرگ وطن‌پرستانه (Moscow Museum of Great Patriotic War) در پارک پیروزی (Victory Park) مسکو ازجمله موزه‌هایی هستند که در کنار بزرگداشت جنگ جهانی دوم، ادای احترام به درگذشتگان و همچنین یادآوری اتفاقات تلخ و هولناکی که در خلال جنگ جهانی دوم رخ داده است، به نمایش ماشین‌های جنگی و سلاح‌های خاصی که در طول جنگ از آن‌ها در دو جبهه مختلف استفاده شده، پرداخته است که همین امر شاید برای کودکان و نوجوانانی که به آشنایی با این ماشین‌های جنگی و همچنین نحوه عملکرد آن‌ها علاقه داشته باشند، جذابیت خاصی به همراه داشته باشد.

 

موزه باستان‌شناسی مسکو

موزه باستان‌شناسی مسکو در میدان مانژ (Mange Square) واقع شده که تنها چند دقیقه با کرملین و میدان سرخ، مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو فاصله دارد. به‌طورکلی، بیشتر جاذبه‌های گردشگری مهم مسکو در مرکز این شهر و در قلب مسکو واقع شده‌اند که این امر بازدید از آن‌ها را برای گردشگران تور روسیه آسان‌تر کرده است. البته گردشگرانی که قصد بازدید از موزه‌ها، مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری که با مرکز تاریخی مسکو فاصله دارند را داشته باشند، نیازی نیست که نگران نحوه رفت‌وآمد خود باشند چراکه مترو مسکو (Moscow Metro) یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین روش‌های حمل‌ونقل در مسکو است و تقریباً تمام سطح شهر و حتی حومه آن را پوشش می‌دهد. این بدان معنا است که گردشگران می‌توانند با خیال آسوده از دورترین جاذبه‌های گردشگری مسکو نسبت به مرکز شهر نیز دیدن کرده و نگرانی بابت هزینه و زمانی که برای بازدید از آن‌ها صرف می‌کنند، نداشته باشند. مترو مسکو خود نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم مسکو به شمار می‌رود که برخی از ایستگاه‌های آن ازجمله زیباترین ایستگاه‌های مترو جهان بوده و بازدید از آن‌ها به تمام گردشگران تور مسکو پیشنهاد و توصیه می‌شود.

 

موزه باستان‌شناسی مسکو

یکی از نکات جالب در رابطه با موزه باستان‌شناسی مسکو، پیدای اتفاقی آن در هنگام آماده‌سازی ساخت‌وساز میدان مانژ بوده است. این اتفاق نادر در دهه ۱۹۹۰ رخ داده و در هنگام آماده‌سازی مکان فعلی موزه برای ساخت میدان مانژ، کارگران با موارد جالبی برخورد کردند که بعدها به یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات تاریخی دهه ۹۰ میلادی در مسکو منجر شد. ازآنجایی‌که در ابتدا قرار بود در مکان فعلی موزه یک مرکز خرید مدرن و زیرزمینی تأسیس شود، پیدایش این مرکز باستان‌شناسی برنامه‌های ساخت میدان مانژ را نیز تغییر داد و این مکان به یک مرکز باستان‌شناسی مهم در مسکو تبدیل شد که در آن آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا ابتدا قرن نوزدهم در آن یافت می‌شود. بر اساس تخمین کارشناسان و با بررسی آثاری که در این اکتشافات تاریخی کشف شده است، تاریخچه این مرکز را به قرن یکم میلادی مرتبط می‌دانند. پس از اتمام اکتشافات، مسئولان مربوطه تصمیم گرفتند تا این مرکز مهم به موزه باستان‌شناسی مسکو تبدیل شود که در آن علاوه بر نمایش آثار یافت شده از اکتشافات تاریخی این منطقه، یک مرکز باستان‌شناسی تمام‌عیار نیز باشد تا گردشگران تور مسکو و بازدیدکنندگان موزه علاوه بر تماشای آثار اکتشاف شده، از یک منطقه اکتشافی فعال واقعی نیز دیدن کنند تا این موزه را به یکی از موزه‌های عجیب، اما مهم مسکو تبدیل کند.

 

موزه باستان‌شناسی مسکو

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم، آثار اکتشاف شده در این منطقه به دوران پارینه‌سنگی تا ابتدا قرن نوزدهم بازمی‌گردد که این امر اهمیت فراوان این موزه در میان موزه‌های باستان‌شناسی مسکو را نشان می‌دهد. گردشگرانی که در خلال برگزاری تور روسیه از موزه باستان‌شناس مسکو دیدن می‌کنند فرصت آشنایی با تاریخچه مسکو و اطراف آن از دوران پارینه‌سنگی تا ابتدای قرن نوزدهم را خواهند داشت که این امر به‌راحتی در هر موزه دیگری در دسترس نیست. علاوه بر آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه مهم، این حقیقت که در هنگام بازدید از موزه باستان‌شناسی مسکو در حال بازدید از یک مرکز اکتشافی مهم نیز هستید می‌تواند جذابیت فراوانی به بازدید شما اضافه کند. همچنین یکی از اهداف تأسیس موزه در عمق هفت متری زمین در مرکز تاریخی مسکو و نگه‌داشتن وسایل حفاری و اکتشافات باستانی در این موزه، معرفی حرفه باستان‌شناسی به بازدیدکنندگان و آموزش نحوه کار آن‌ها در هنگام برخورد با یک پدیده باستانی بوده است که همین امر جذابیت فراوانی، به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان دارد. معمولاً در هنگام بازدید از موزه باستان‌شناسی مسکو، سمینارها و کارگاه‌های مخصوص کودکان و نوجوانان نیز تدارک دیده شده تا آن‌ها بتوانند ارتباط بهتر و سریع‌تری با این حرفه مهم تاریخی و موزه باستان‌شناسی مسکو برقرار کنند. البته مجهز شدن موزه باستان‌شناسی مسکو به وسایل روز دنیا و تکنولوژی تعاملی و مدرن نمایشگاهی نیز از دیگر عواملی است که باعث شده تا کودکان و نوجوانان ارتباط سریع‌تری با این موزه و آثار نمایشی موجود در آن برقرار کنند.

موزه باستان‌شناسی مسکو

اثر مرکزی موزه باستان‌شناسی مسکو، پل وسکرسنسکی (Voskresensky bridge) است که تاریخچه عجیب آن به ۱۶ تا ۱۷ میلادی بازمی‌گردد. البته در هنگام بازدید از این موزه جذاب اطلاعات عجیب و جالبی در رابطه با این پل کسب خواهید کرد. همچنین با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و تشکیل نمایشگرهای مجازی درصحنه، تصویر کامل این پل و بخش‌های مختلف آن نیز برای بازدیدکنندگان میسر است. البته مجموعه آثار نمایشی و باستانی موزه باستان‌شناسی مسکو خیلی بیش از این بوده و تقریباً تمام اکتشافاتی که در این محل و دیگر محل‌های حفاری اطراف مسکو انجام شده است را در نمایشگاه‌های خود به نمایش گذاشته است. باوجود طیف گسترده زمانی آثار کشف شده در این منطقه، بازدیدکنندگان می‌توانند شاهد سکه‌های قدیمی، پیپ‌های دودی چند صدساله، لوازم نقره‌ای، کاشی‌های چینی و بسیاری موارد جذاب و عجیب‌وغریب دیگر باشند. به‌طورکلی، بازدید از موزه باستان‌شناسی مسکو و آثار نمایشی آن می‌تواند مسیر مناسبی برای آشنایی با گذشته باستانی مسکو و حومه آن و همچنین تاریخچه مسکو در چند صدسال گذشته باشد. همچنین دیگر موزه‌های تاریخی و باستان‌شناسی روسیه نیز می‌توانند مکمل این موزه به‌حساب آمده و یک تصویر کامل و جامع از گذشته روسیه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند. فراموش نکنید که یکی از اهداف اصلی موزه باستان‌شناسی مسکو نیز معرفی حرفه باستان‌شناسی و نحوه تحقیقات آن‌ها است که می‌تواند برای همگان، به‌خصوص کودکان و نوجوانان جذابیت خاصی داشته باشد.

تورهای مرتبط

برچسب ها موزه باستان‌شناسی مسکو تور روسیه تور تابستان روسیه تور مسکو بهترین موزه‌های روسیه جالب‌ترین موزه‌های مسکو

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه