وبلاگ گردشگری

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ ماجراجویی تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/817fa

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای تاریخی و فوق‌العاده زیبا در تور روسیه است که سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی آن به روسیه سفر می‌کنند. این شهر همچنین یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در روسیه نیز به شمار می‌رود و تنها پس از مسکو پایتخت روسیه به‌عنوان دومین شهر بزرگ مقصد گردشگری این کشور شناخته می‌شود. جاذبه‌های گردشگری فراوانی نیز در سنت پترزبورگ وجود دارد که در کنار برنامه‌های تفریحی متنوع و جذابی که توسط برگزارکنندگان تور سنت پترزبورگ ارائه می‌شود، نظر گردشگران را به این شهر جلب می‌کند. البته باید در نظر داشته باشید که بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ و همچنین استفاده از تمام برنامه‌های تفریحی ارائه شده در این شهر، گردشگران باید ماه‌ها وقت خود را به این شهر زیبا و تماشایی اختصاص دهند که در اکثر مواقع، اتفاقی نادر و غیرممکن است. به همین دلیل است که بیشتر گردشگران در هنگام سفر به سنت پترزبورگ با مراجعه به وبلاگ ما در پارسپالاد از نام بهترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ، محل دقیق قرارگیری آن‌ها در این شهر تاریخی و نحوه بازدید از آن‌ها در هنگام برگزاری تور سنت پترزبورگ آگاه شده تا بتوانند برنامه بهتری برای سفر خود تنظیم کنند. یکی از جاذبه‌های اصلی در سنت پترزبورگ، معماری فوق‌العاده این شهر است که در آن نمونه‌های عالی و فوق‌العاده‌ای از سبک‌های مختلف معماری درگذشته روسیه موردتوجه بوده است قرار دارد. یکی از سبک‌های معماری محبوب در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم که در ابتدا به‌شدت مورد انتقاد قرار داشته، اما رفته‌رفته به‌عنوان یک سبک معماری جذاب مورد قبول واقع شده است، سبک معماری هنر نو (Art Nouveau) است. سنت پترزبورگ در اوایل قرن بیستم به‌عنوان پایتخت امپراتوری روسیه در اوج پیشرفت خود قرار داشته و وجود چندین نمونه جذاب و دیدنی از این سبک معماری در این شهر دور از انتظار نیست. در اینجا قصد داریم تا چند مورد از بهترین نمونه‌های این سبک و نحوه آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ را معرفی کنیم.

ایستگاه قطار ویتبسکی

 

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

قدیمی‌ترین ایستگاه قطار روسیه که در سال ۱۸۳۷ درهای خود را بر روی عموم مردم باز کرده است، ایستگاه قطار ویتبسکی (Vitebsky Station) است. اگرچه در بیشتر مواقع ایستگاه‌های قطار در ذهن گردشگران مکان‌های زیبا و تماشایی نیستند، باید در نظر داشته باشید که ایستگاه قطار ویتبسکی یکی از زیباترین ایستگاه‌های روسیه و یکی از اولین نمونه‌های سبک معماری هنر نو در تور سنت پترزبورگ است که می‌توانید از آن دیدن کنید. البته ساختمان هنر نو امروزی ایستگاه ویتبسکی در سال ۱۹۰۴ ساخته شده و در سال ۲۰۰۳ یک‌بار به‌طور کامل بازسازی شده است. در طراحی خارجی این ایستگاه زیبا از پنجره‌های بزرگ نیم‌دایره‌ای و همچنین بالکن‌های حکاکی‌شده وسیع استفاده شده است که زیبایی خاصی به نمای این ایستگاه بخشیده است. فضای داخلی این ایستگاه بزرگ و زیبا نیز به‌صورت زیرکانه‌ای به سبک کاخ‌های سلطنتی طراحی شده است که همین امر شاید باعث تعجب بسیاری از بازدیدکنندگان این ایستگاه شود. در طراحی داخلی، دو پلکان بزرگ دایره‌ای به سالن اصلی وصل هستند که این‌یکی از نشانه‌های اصلی طراحی هنر نو است. دیوارها، سقف‌ها و درهای این سالن نیز با برگ‌های طلایی تزئین شده و فضای داخلی ایستگاه از طریق ورود نور از داخل یک پنجره بسیار بزرگ رنگی روشن می‌شود. فضای داخلی این ایستگاه به‌قدری زیبا است که از سالن اصلی و بزرگ این ایستگاه قطار معمولاً برای برداشتن عکس‌های عروسی و مراسم‌های خاص نیز استفاده می‌شود. ایستگاه قطار ویتبسکی همچنین یک سالن کنسرت بزرگ نیز در اختیار دارد که فضای داخلی آن و همچنین اسباب و وسایلی که در آن قرار گرفته‌اند همگی به سبک هنر نو طراحی شده‌اند. به همین دلیل است که گردشگران تور روسیه نباید فرصت بازدید از این مجموعه را از دست بدهند.

خانه تجارت لنین‌گراد (DLT)

 

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

خرید کردن در تور روسیه یکی از مواردی است که ذهن بسیاری از گردشگران را به خود مشغول می‌کند. انتخاب یک مرکز خرید مدرن و مناسب که توانایی پاسخ‌گویی نیازهای گردشگران را داشته باشد و همچنین در کنار ارائه خدمات خریدوفروش، جذابیت‌های خاص دیگری نیز به همراه داشته باشد ازجمله دغدغه‌های اصلی گردشگران به‌حساب می‌آید. یکی از بهترین مراکز خرید سنت پترزبورگ که در کنار ارائه خدمات فروشگاهی، به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌های سبک معماری هنر نو شناخته می‌شود، مرکز خرید خانه تجارت لنین‌گراد (DLT) است که در ابتدای قرن بیستم بازگشایی شده، اما پس از انقلاب ۱۹۱۷ پروژه بزرگ آن رها و به یک مرکز خرید معمولی تبدیل شده و تنها پس از گذشت یک قرن مجدداً پس از بازسازی‌های فراوان به‌عنوان یک مرکز خرید مدرن در تور سنت پترزبورگ معرفی شده است. مرکز خرید خانه تجارت لنین‌گراد که نام آن توسط دولت شوروی بر روی آن نهاده شده است در اواخر دوران امپراتوری روسیه به‌شدت در میان مردم و اهالی سنت پترزبورگ محبوب بود و پس از انقلاب نیز یکی از مهم‌ترین مراکز تهیه مواد اولیه در لنین‌گراد شناخته می‌شد. این ساختمان زیبا در دوران جنگ جهانی و محاصره لنین‌گراد آسیب‌های فراوانی دید که به‌سرعت پس از اتمام جنگ جهانی مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه این مرکز خرید مجدداً بازسازی شده و به شکل مدرن به ارائه خدمات به گردشگران تور روسیه می‌پردازد. ساختمان مرکز خرید خانه تجارت لنین‌گراد (DLT) یکی از بهترین نمونه‌های سبک معماری هنر نو در سنت پترزبورگ است که می‌توانید از آن دیدن کنید.

اوپونت روژ (Au Pont Rouge)

 

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

خانه تجارت لنین‌گراد (DLT) البته تنها مرکز خرید عالی در سنت پترزبورگ با سبک معماری هنر نو نیست. مرکز خرید اوپونت روژ (Au Pont Rouge) یک نمونه دیگر از این سبک معماری محبوب در اواخر امپراتوری روسیه است که امروزه پس از بازسازی کامل و تبدیل شدن به یک مرکز خرید مدرن به یکی از مقصدهای محبوب گردشگران تور روسیه تبدیل شده است. مرکز خرید اوپونت روژ یکی از مراکز خرید مهم سنت پترزبورگ بوده که حتی خانواده سلطنتی و اشراف‌زادگان روسیه در سنت پترزبورگ نیز از این مرکز خرید برای تهیه اقلام مختلف موردنیاز خود ازجمله لباس‌های رسمی و جواهرات خاص استفاده می‌کردند. معماران این ساختمان زیبا، ولادیمیر لیپسکی (Vladimir Lipsky) و کنستانتین دوروشوف (Konstantin de Rochefort) پس از مشاهده موفقیت ساختمان معروف خانه سینگر (Singer House) در خیابان نوسکی و مقبولیت اجتماعی آن به‌عنوان یکی از اولین نمونه‌های سبک معماری هنر نو، با الگو قرار دادن این ساختمان تاریخی، مرکز خرید اوپونت روژ را طراحی کرده‌اند. پنجره‌های نیم‌دایره‌ای خارق‌العاده، حکاکی‌های سنگی گل‌ها، خوشه‌های انگور فلزی و نیلوفرهای آبی ازجمله تزئین‌هایی بوده‌اند که این ساختمان را در نوع خود منحصربه‌فرد می‌کنند. گنبد شیشه‌ای که بر روی سقف این مرکز خرید نصب شده است، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های سبک معماری هنر نو است که در دیگر نمونه‌های زیبای این سبک معماری در سنت پترزبورگ نیز قابل مشاهده است.

دوم نیگی (Dom Knigi)

 

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

یکی از مهم‌ترین سازه‌های سنت پترزبورگ که به سبک معماری هنر نو طراحی و ساخته شده است و پس‌ازآن بسیاری از بناهای معماری هنر نو در سنت پترزبورگ قد برافراشته‌اند، دوم نیگی (Dom Knigiخانه سینگر (Singer House) و یا خانه کتاب (House of the Book) است که در خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) واقع شده و یکی از نقطه‌های عطف در برنامه‌های تور سنت پترزبورگ به‌حساب می‌آید. خانه سینگر در سال ۱۹۰۴ در سنت پترزبورگ ساخته شده است. اگرچه پیش از آن، ایستگاه ویتبسکی به سبک معماری هنر نو طراحی و ساخته شده بود، خانه سینگر اولین ساختمان سنت پترزبورگ بود که به این سبک در مرکز تاریخی سنت پترزبورگ و درست در میانه خیابان نوسکی ساخته شده بود. به همین دلیل در ابتدا مخالفت‌های فراوانی با ساخت آن صورت گرفت، اما با حمایت شهرداری سنت پترزبورگ و همچنین خانواده امپراتوری، نه‌تنها ساخت این سازه در دستور کار قرار گرفت که این اتفاق باعث شد تا دیگر معماران سنت پترزبورگ نیز به طراحی ساختمان‌هایی با طراحی معماری هنر نو بپردازند. ساختمان سینگر به‌منظور استفاده شرکت چرخ‌خیاطی سازی سینگر ساخته شده بود و در ابتدا نیز این سازه ساختمان مرکزی این شرکت چرخ‌خیاطی سازی بوده است، اما پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ این ساختمان مصادره شد و پس از مدتی نیز به روش‌های متنوعی مورد استفاده قرار گرفت تا امروزه به یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی‌های روسیه تبدیل شود. ساختمان سینگر ازلحاظ معماری یکی از بهترین نمونه‌های سبک معماری هنر نو به شمار می‌رود و بازدید از آن برای علاقه‌مندان به آشنایی با معماری سنت پترزبورگ در تور روسیه می‌تواند مفید و جذاب باشد.

الیسیف امپریوم (Eliseyev Emporium)

 

آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ

نکته موردتوجه در رابطه با معماری هنر نو در سنت پترزبورگ و روسیه، حضور پررنگ تاجرهای مطرح روسی در بطن وجود آمدن آن در روسیه است. بسیاری از تاجرهای روسی پس از مواجهه با سبک هنر نو به‌شدت به آن علاقه ورزیده و در ابتدا با بازسازی خانه‌های خود و سپس مغازه‌ها و فروشگاه‌های خود این سبک هنری را در سنت پترزبورگ ترویج دادند. یکی از مشهورترین نمونه‌های سبک معماری هنر نو در سنت پترزبورگ که توسط تاجرهای مشهور روسی ساخته شده است، ساختمان الیسیف امپریوم (Eliseyev Emporium) است. این مرکز خرید بزرگ در سال ۱۹۰۳ در سنت پترزبورگ و توسط برادران الیسیف (Eliseyev) از تاجرهای مشهور سنت پترزبورگ ساخته شده است. این مرکز تفریحی و گردشگری به تئاتر اختصاصی خود مجهز بود که همین امر باعث شده بود تا به یکی از مراکز فرهنگی مهم سنت پترزبورگ تبدیل شود. برادران الیسیف تامین‌کننده مواد غذایی دربار امپراتوری بودند و از همین راه نیز ثروت خود را افزایش داده بودند. معمار و طراح ساختمان الیسیف امپریوم، گاوریل بارانوفسکی (Gavriil Baranovsky) بوده است که تقریباً هم‌زمان با ساختمان سینگر، کار ساخت این مجموعه را آغاز کرده، اما مسیر متفاوتی از طراحان دم نیگی را طی کرده است. یکی از نکات جذاب در رابطه با الیسیف امپریوم، مجسمه‌های بی‌نظیری است که برای تزئین فضای خارجی آن استفاده شده است و توجه بسیاری از گردشگران به آن‌ها جلب می‌شود. شما می‌توانید برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های گردشگری و سبک‌های معماری سنت پترزبورگ به وبلاگ ما در وب‌سایت پارس‌پالاد مراجعه نمایید.

تورهای مرتبط

برچسب ها آشنایی با هنر نو در تور سنت پترزبورگ تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور تابستان روسیه معماری هنر نو

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه