وبلاگ گردشگری

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ ماجراجویی تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/aea68

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

زمانی که پیتر کبیر تصمیم به تأسیس امپراتوری روسیه گرفت، مسکو را چندان مناسب برای پایتختی امپراتوری خود نمی‌دانست. تصور پیتر کبیر از امپراتوری روسیه، یکی از برترین قدرت‌های جهان بود که هم ازلحاظ قدرت نظامی و هم از جایگاه فرهنگی و اجتماعی قابل رقابت با برترین کشورهای اروپایی باشد. ازنظر پیتر کبیر پایتخت امپراتوری باید انعکاس دهنده قدرت امپراتوری باشد و مسکو فاقد شرایط لازم برای رقابت با بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا را داشت. به همین منظور سنت پترزبورگ را در شمال کشور تأسیس کرد. یکی از نکات جالب در رابطه با پیتر کبیر، آگاهی وی از فاصله زیاد فرهنگ و جامعه روسیه در آن زمان با دیگر کشورهای بزرگ اروپایی بود. برای از بین بردن این فاصله زیاد، وی از معماران و هنرمندان بزرگ اروپایی برای ساخت پایتخت جدید خود دعوت به عمل آورد که از این میان معماران و هنرمندان بزرگی از ایتالیا، فرانسه و آلمان دعوت وی را پذیرفته و برای انجام فعالیت‌های هنری و کاری به روسیه سفر کردند. چیزی که امروزه گردشگران تور روسیه از سنت پترزبورگ مشاهده می‌کنند، حاصل تلاش دو قرن هنرمندان و معماران روسی و خارجی است که توانسته‌اند یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا را در انتهای سلطنت خانواده رومانف به دنیا معرفی نمایند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ نیز معماری شهری و زیبایی سازه‌های مطرح آن است که توجه بسیاری از گردشگران به آن جلب می‌شود. یکی از بخش‌هایی که تقریباً غیرممکن است بتوان از کنار آن عبور کرد نیز پل‌هایی است که در سراسر سنت پترزبورگ ساخته شده‌اند.

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ به ونیز در شمال مشهور است. دلیل این امر احداث این شهر تاریخی و زیبا بر روی ۴۲ جزیره مختلف است که به‌وسیله کانال‌های مختلف از یکدیگر جدا شده و به‌وسیله پل‌های فراوان مجدداً به یکدیگر متصل شده‌اند. ساخت این شهر بر روی ۴۲ جزیره و وجود چندین کانال و رودخانه‌های مشهور سنت پترزبورگ، ساخت پل را به یکی از زیرساخت‌های اصلی شهر در طی سه قرن گذشته تبدیل کرده است. در سنت پترزبورگ چیزی بیش از ۳۴۰ پل ساخته شده است که برخی از آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای در تور سنت پترزبورگ برخوردار هستند. تقریباً غیرممکن است که در سنت پترزبورگ به گشت‌وگذار بپردازید و در هر صد متر با یک پل مواجه نشوید. اگرچه بیشتر این پل‌ها کاربردی بوده و شاید از اهمیت ویژه تاریخی یا معماری برخوردار نباشند، اما در طی سه قرن از زمان تأسیس سنت پترزبورگ، معماران، مهندسان و هنرمندان بزرگی در چالش طراحی و ساخت پل‌های به‌یادماندنی در سنت پترزبورگ شرکت کرده و برخی سازه‌های معرکه و زیبایی را در سنت پترزبورگ خلق کرده‌اند که امروزه در خلال برگزاری تور روسیه قابل مشاهده است. برخی از برنامه‌های تفریحی و گردشگری سنت پترزبورگ نیز به‌صورت مستقیم با این پل‌ها و رودخانه‌های سنت پترزبورگ مرتبط هستند، همچون برنامه تور قایق شبانه که در آن از پل‌های معلق سنت پترزبورگ دیدن می‌کنید. شما می‌توانید برای آشنایی با این برنامه جذاب در تور سنت پترزبورگ به وبلاگ ما مراجعه کنید. در اینجا نیز قصد داریم به معرفی برخی از زیباترین و مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ بپردازیم.

پل بانک

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

تنها چند قدم پایین‌تر از خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) و در امتداد کانال گریبودوف (Griboedov Canal) یکی از زیباترین پل‌های سنت پترزبورگ قرار گرفته است که گردشگران زیادی در هنگام بازدید از این شهر در خلال برگزاری تور روسیه از آن دیدن می‌کنند. پل بانک (The Bank Bridge) یکی از زیباترین و همچنین باریک‌ترین پل عابر پیاده سنت پترزبورگ است که به دلیل در اختیار داشتن چهار مجسمه فوق‌العاده زیبا از گریفین‌هایی با بال‌های طلایی مشهور شده است. این مجسمه‌های زیبا ساخته و طراحی هنرمند و مجسمه‌ساز مشهور و محلی پاول سوکولوف (Pavel Sokolov) هستند. این پل در دهه ۱۸۲۰ توسط معمار و طراح آلمانی ویلیام وان تریتور (Wilhelm Von Traitteur) ساخته شده است. نام این پل از اولین بانک سنت پترزبورگ که در عمارتی زیبا در کنار این قرار داشته است، گرفته شده که امروزه به واحد اقتصاد دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ تعلق دارد. پل بانک یکی از جواهرهای معماری مینیاتوری در سنت پترزبورگ است که بسیاری از گردشگران را شیفته خود کرده است.

پل آنیچکوف

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

یکی دیگر از پل‌های سنت پترزبورگ که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن در خلال برگزاری تور روسیه را از دست بدهد، پل آنیچکوف (Anichkov Bridge) است. دلایل زیادی برای این استدلال وجود دارد. در ابتدا، محل قرارگیری این پل و ارتفاع مناسب آن باعث می‌شود تا یک منظره فوق‌العاده از کاخ‌های اطراف داشته باشد. در مرحله دوم، زیبایی این پل و همچنین معماری آن، در کنار چهار مجسمه مشهور رام کننده اسب‌ها که در چهارگوشه این پل قرار گرفته‌اند، این پل را به یک جاذبه گردشگری مهم در تور سنت پترزبورگ تبدیل کرده‌اند. پل آنیچکوف به دلیل قرار گرفتن در مرکز تاریخی سنت پترزبورگ از شهرت خوبی در میان گردشگران سنت پترزبورگ برخوردار بوده و بسیاری از گردشگران از آن دیدن کرده‌اند. این پل در امتداد خیابان نوسکی در تقاطع رودخانه فونتانکا (Fontanka River) واقع شده است و نام آن از طراح و معمار آن یعنی میخایل آنیچکوف (Mikhail Anichkov) برگرفته شده است. البته پلی که این مهندس آلمانی در دهه ۱۷۱۰ طراحی کرده است، امروزه با پلی که در سال ۱۸۴۱ ساخته شده است جایگزین شده است. چهار مجسمه رام کننده اسب که جلوه خارق‌العاده‌ای به این پل بخشیده‌اند توسط پیوتر کلودت (Pyotr Klodt) طراحی شده‌اند که مسئولیت طراحی و ساخت مجسمه اسب‌سوار نیکولاس اول در میدان اسحاق مقدس (St. Isaac’s Square) را بر عهده داشته است.

پل لومونوسف

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

در میان پل‌های سنت پترزبورگ که گردشگران در خلال برگزاری تور روسیه از آن‌ها دیدن می‌کنند، یکی از قدیمی‌ترین موارد که همچنان طراحی اصلی خود را حفظ کرده و از اهمیت ویژه تاریخ معماری برخوردار است، پل لومونوسف (Lomonosov Bridge) است که پس از دانشمند و عالم بزرگ روسی نام‌گذاری شده است. این پل ۵۷ متری کی از هفت پل سنگی متحرک بر روی رودخانه فونتانکا است که در کنار استارو-کالینکین (Staro-Kalinkin) تنها نمونه‌های باقی‌مانده از پل‌های سنت پترزبورگ هستند که کم‌وبیش طراحی اولیه خود را حفظ کرده‌اند. این پل تاریخی سنگی در اواخر قرن هجدهم جایگزین پل چوبی در همین محل شده است. چهار برجکی که در اطراف این پل قرار گرفته‌اند توجه بیشتر گردشگران را به خود جلب می‌کنند.

پل کاخ

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

در میان پل‌های بزرگ سنت پترزبورگ، قابل تشخیص‌ترین و مشهورترین پل برای گردشگران تور روسیه، پل کاخ (The Palace Bridge) است که جزیره واسیلیوسکی (Vasilievsky Island) را به میدان کاخ (Palace Square) میدان اصلی شهر و یکی از اصلی‌ترین مراکز گردشگری سنت پترزبورگ متصل می‌کند. نکته جالب در رابطه با این پل این است که تنها در قرن بیستم ساخته شده است و در میان پل‌های تاریخی سنت پترزبورگ که توجه گردشگران به آن‌ها جلب می‌شود، بسیار جوان است، اما به دلیل اهمیتی که در اختیار دارد و همچنین مکانی که در آن واقع شده است، تقریباً غیرممکن است که مورد بازدید گردشگران تور سنت پترزبورگ قرار نگیرد. پل کاخ به نسبت شهرتی که در اختیار دارد و اهمیت ویژه‌ای که در سنت پترزبورگ برخوردار است، از معماری به نسبت ساده‌ای برخوردار بوده و ازلحاظ ظاهر بصری چندان پیچیده نیست. با تمام این وجود، یکی از اصلی‌ترین پل‌های سنت پترزبورگ است که هم ازلحاظ کاربردی بسیار اهمیت دارد و هم ازلحاظ شهرت تقریباً برای تمام گردشگران خارجی قابل شناسایی بوده و شناخته شده است. پل کاخ همچنین یکی از پل‌هایی است که در پدیده باز شدن پل‌های سنت پترزبورگ در ساعات مشخصی از شب، مسیر را برای عبور کشتی‌های بزرگ تجاری از رودخانه نوا باز کرده و در برنامه‌های تور شبانه قایق در سنت پترزبورگ مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

پل ترینیتی

 

مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ

پل ترینیتی (Trinity Bridge) یا پل تثلیث یکی از پل‌هایی است که در ۲۰۰امین سالگرد تأسیس سنت پترزبورگ بر روی رودخانه نوا احداث شده و سومین پل ثابت این رودخانه به شمار می‌رود که پس از پل بلاگوشچنسکی (Blagoveshchenskiy Bridge) و پل لیتنلی (Liteiniy Bridge) بر روی این رودخانه احداث شده است. این پل که در کنار میدان مارس (Field of Mars) قرار دارد به بخش پتروگراد متصل شده و از کنار قلعه پیتر و پاول (Peter and Paul Fortress) یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ عبور می‌کند. این پل یکی از بلندترین پل‌های سنت پترزبورگ (دومین پل بلند این شهر) و همچنین یکی از شلوغ‌ترین پل‌های شهر است که به دلیل استفاده از دکوراسیون سبک معماری هنر نو (Art Nouveau) در آن‌یکی از زیباترین پل‌های سنت پترزبورگ نیز شناخته می‌شود. نام این پل از کلیسا ترینیتی که در بخش پتروگراد (Petrograd) در کنار پل قرار داشت گرفته شده است. البته این کلیسا در دوران حکومت شوروی تخریب شده و نام پل نیز به پل برابری (Equality) تغییر یافت و تنها در دوران جدید و در سال ۱۹۹۹ نام ترینیتی مجدداً به این پل اختصاص داده شده است. پل ترینیتی نیز یکی از پل‌هایی است که از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و بارها توسط گردشگران در خلال برگزاری تور روسیه مورد بازدید قرار می‌گیرد. این محبوبیت به‌خصوص در دوران برگزاری جشن شب‌های سفید افزایش یافته و در برنامه‌های تور گردش شبانه قایق در سنت پترزبورگ نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید برای آشنایی با جشن شب‌های سفید (The White Night Festival) و برنامه‌های جذابی که در این دوره در سنت پترزبورگ برگزار می‌شود به وبلاگ ما در وب‌سایت پارسپالاد مراجعه کنید.

تورهای مرتبط

برچسب ها مشهورترین پل‌های سنت پترزبورگ تور گشت قایق شبانه تور گشت قایق روزانه تور روسیه تور سنت پترزبورگ تور تابستان روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه