وبلاگ گردشگری

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/92f20

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

یکی از محبوب‌ترین شهرهای مقصد گردشگری در تور روسیه سنت پترزبورگ، پایتخت فرهنگی روسیه است. این شهر زیبا و تاریخی در ابتدای قرن هجدهم توسط پیتر کبیر تأسیس‌شده است و برای بیش از دو قرن پایتخت امپراتوری بزرگ روسیه به شمار می‌رفته است. هدف پیتر کبیر از تأسیس این شهر نیز ساخت ونیز شمالی، شهر متفاوت با فرهنگ و معماری روسی و در حد و اندازه رقابت برای یکی از بهترین پایتخت‌های اروپا بوده است که تا حدود زیادی نیز این رویا را به واقعیت تبدیل کرده است. اگرچه در دوران سلطنت وی تا زمان مرگش، سنت پترزبورگ در ابتدای مسیر قرار داشته است، در دوران سلطنت جانشینان وی، به‌خصوص در دوران سلطنت ملکه الیزابت و کاترین کبیر، سنت پترزبورگ به یکی از شهرهای بزرگ اروپایی تبدیل‌شده و در دوران سلطنت آخرین امپراتور روسیه، نیکولاس دوم، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایتخت‌های اروپایی در جهان شناخته می‌شده است. امروزه نیز سنت پترزبورگ یکی از اصلی‌ترین مقصدهای گردشگری در تور روسیه است که گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی آن و همچنین استفاده از برنامه‌های تفریحی و فرهنگی ارائه‌شده در تور روسیه به آن سفر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی در سنت پترزبورگ که تقریباً تمام گردشگران حداقل یک‌بار از آن دیدن می‌کنند، میدان اصلی شهر، میدان کاخ (Palace Square) است.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

همان‌طور که اشاره کردیم، میدان کاخ (Palace Square) میدان اصلی شهر است. بسیاری از گردشگران حداقل یک‌بار برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی آن وارد این میدان می‌شوند و بسیاری نیز چندین بار برای دسترسی به دیگر جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ از آن استفاده می‌کنند. البته میدان کاخ علاوه بر اهمیتی که به‌عنوان میدان اصلی شهر دارد، از اهمیت تاریخی و فرهنگی زیادی نیز برخوردار است. میدان کاخ خانه جاذبه‌های گردشگری مهمی در تور روسیه است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهد. کاخ زمستانی (Winter Palace) یکی از این جاذبه‌ها به شمار مي‌رود که برای دو قرن محل اصلی زندگی امپراتورها و ملکه‌های روسی به شمار می‌رفته است. موزه بزرگ آرمیتاژ (Hermitage) نیز در این میدان قرارگرفته است که توجه میلیون‌ها گردشگر را به خود جلب می‌کند. ستون الکساندر (Alexander Column) یکی از نمادهای مهم تاریخی و فرهنگی روسیه است که در مرکز این میدان قرارگرفته و درنهایت پروژه‌های معماری کوچک و بزرگ ارزشمندی که در این میدان توسط معماران مشهور ایتالیایی، فرانسوی و روسی صورت گرفته ازجمله جاذبه‌های این میدان به شمار می‌رود. با توجه به این امر که میدان کاخ (Palace Square) محل زندگی بسیاری از امپراتورهای روسی بوده است، تصمیمات مهم تاریخی و فرهنگی زیادی نیز در گوشه‌کنار و در ساختمان‌های و قصرهای باشکوه اطراف این میدان انجام‌گرفته است. رژه‌های نظامی و فرهنگی زیادی نیز در این میدان در طول تاریخ صورت گرفته است. میدان کاخ اتفاقات مهمی که سرنوشت یک ملت را تغییر داده است را نیز از نزدیک مشاهده کرده که این امر نیز باعث بالا رفتن درجه اهمیت این میدان می‌شود. به همین دلیل است که آشنایی با تاریخ این میدان و همچنین بازدید از آن در خلال برنامه‌های تور روسیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

زمانی که گردشگران تور روسیه در خلال برگزاری تور نوروزی روسیه از میدان کاخ دیدن می‌کنند، اغلب اطلاع زیادی از تاریخ موردتوجه این کاخ ندارند. همان‌طور که اشاره کردیم اتفاقات تاریخی مهمی در این میدان رخ‌داده است که سرنوشت یک ملت را تغییر داده است. ازجمله اتفاقات تاریخی مهم در این میدان می‌توانیم به یک‌شنبه خونین امپراتوری روسیه و همچنین یورش نیروهای انقلابی به میدان کاخ و کاخ زمستانی در طی انقلاب اکتبر روسیه اشاره‌کنیم. همچنین رژه‌های نظامی مهمی در این میدان شکل‌گرفته است که ازلحاظ نظامی نیز اهمیت ویژه‌ای به این میدان داده است. یکی از دلایل عمده اهمیت میدان کاخ در تور روسیه، نقطه اتصال خیابان‌های مهم سنت پترزبورگ همچون خیابان نوسکی (Nevsky Prospect)، خیابان ادمیرالسکی (Admiralsky Prospect) و جزیره واسیلیوسکی (Vasilievsky Island) از طریق پل کاخ است. میدان کاخ و پل کاخ نام خود را به دلیل حضور کاخ زمستانی (Winter Palace) در این میدان کسب کرده‌اند. با تمام این وجود، مهم‌ترین دلیل اهمیت میدان کاخ ازلحاظ تاریخی و فرهنگی، وجود مکان‌های دیدنی، سازه‌های مهم و ساختمان‌های حیاتی در این میدان ازجمله کاخ زمستانی است.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

کاخ زمستانی برای بیش از دو قرن محل سکونت اصلی امپراتورها و خانواده امپراتوری روسیه بوده است. اگرچه این کاخ قدمتی طولانی‌تر دارد، اما کاخ فعلی که در خلال برنامه‌های تور روسیه از آن دیدن می‌کنید در بین سال‌های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲ مجدداً ساخته‌شده است. کاخ زمستانی در دوران سلطنت ملکه الیزابت (Elizabeth of Russia) توسط معمار مشهور ایتالیایی فرانچسکو بارتولومئو راسترلی (Francesco Bartolomeo Rastrelli) به سبک معماری باروک بازسازی‌شده است. البته کاخ زمستانی پس از طراحی راسترلی نیز بارها توسط معماران مشهور روسی و خارجی دیگر مورد بازسازی قرارگرفته است. معماری داخلی و خارجی باشکوه این کاخ باعث شده است تا همواره از آن به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم تور روسیه یاد شود. البته یکی دیگر از دلایل اهمیت کاخ زمستانی در تور روسیه، خانه دادن به یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنری جهان، یعنی موزه آرمیتاژ (Hermitage) است. شما می‌توانید برای شناخت بهتر کاخ زمستانی و دلایل اهمیت آن به وبلاگ ما مراجعه کنید.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

موزه آرمیتاژ (Hermitage Museum) یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های سنت پترزبورگ است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن در خلال برنامه‌های تور تابستان روسیه را از دست بدهد. موزه آرمیتاژ (Hermitage) دومین موزه بزرگ هنری جهان است که نام آن تنها پس از موزه لوور پاریس عنوان می‌شود. در کنار آثار هنری ارزشمند و بی‌نظیری که در این موزه بزرگ نگهداری می‌شود، تاریخچه این موزه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این موزه در ابتدا گالری هنری شخصی ملکه کاترین کبیر بوده است که درهای آن تنها بر روی شخص وی و برخی از مهمانان ویژه وی باز بوده است. کاترین کبیر که علاقه زیادی به جمع‌آوری آثار هنری ارزشمند و موردتوجه داشته است، از این گالری به‌عنوان خلوتگاه خود استفاده می‌کرده است. نام آرمیتاژ (hermitage) نیز به همین دلیل به این موزه اهداشده است. تعداد آثار هنری داخل مجموعه این موزه به‌قدری است که گفته می‌شود هر شخص اگر قصد تماشای تمام این آثار را داشته باشد، باید سال‌ها وقت به بررسی این آثار هنری اختصاص دهد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما از اطلاعات بیشتری در رابطه با موزه آرمیتاژ، تاریخچه آن و آثار مهمی که نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهید، آگاه شوید.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

یکی دیگر از سازه‌های مهم در میدان کاخ که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند، ستوان الکساندر (Alexander Column) است. ستون الکساندر که در نقطه کانونی میدان کاخ قرارگرفته و در نوع خود و ستون‌های مشابه بلندترین سازه جهان به شمار می‌رود، هم به‌عنوان نماد پیروزی روسیه در جنگ‌های ناپلئونی و هم به‌عنوان ادای احترامی به الکساندر اول، امپراتوری روسیه در زمان جنگ‌های ناپلئونی ساخته‌شده است. ستون الکساندر توسط معمار مشهور فرانسوی در سنت پترزبورگ، آگوست دی مونتفراند (Auguste de Montferrand) طراحی‌شده است که وظیفه طراحی و ساخت کلیسا اسحاق مقدس (St. Isaac’s Cathedral) را نیز بر عهده داشته است. گفته می‌شود که دی مونتفراند برای طراحی چهره فرشته‌ای که در بالاترین نقطه ستون قرارگرفته است، از چهره الکساندر اول استفاده کرده است. دی مونتفراند علاقه شخصی زیاد و احترام بی‌اندازه‌ای برای الکساندر اول قائل بوده است. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما از سرنوشت کلیسا اسحاق مقدس که توسط دی مونتفراند طراحی‌شده است، آگاه شوید.

 

بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ

آخرین سازه مهم در میدان کاخ که البته نسبت به دیگر سازه‌های این میدان توجه کمتری از گردشگران تور سنت پترزبورگ دریافت می‌کند، ساختمان ستاد کل (The General Staff Building) است. این سازه زیبا و باشکوه که به شکل کمان و سبک معماری نئوکلاسیک طراحی‌شده است، توسط یکی از مشهورترین معماران ایتالیایی سنت پترزبورگ که بزرگ‌ترین پروژه‌های معماری شهر را در دست داشته، کارلو روسی، طراحی و ساخته‌شده است. این سازه باشکوه که بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ ساخته‌شده است، نقطه اتصال خیابان نوسکی (Nevsky Prospect) و میدان کاخ است. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما با دیگر فعالیت‌های کاری کارلو روسی که ازجمله مهم‌ترین پروژه‌های معماری در سنت پترزبورگ در دوران امپراتوری روسیه به شمار می‌روند، آشنا شوید.

تورهای مرتبط

برچسب ها بازدید از میدان کاخ در تور سنت پترزبورگ تور سنت پترزبورگ تور روسیه تور تابستانی روسیه تور نوروزی روسیه کاخ زمستانی موزه آرمیتاژ میدان کاخ ستون الکساندر

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه