وبلاگ گردشگری

معروف ترین کاخ های روسیه جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش بلیط هواپیما ParsPalad.com/b/e35f7

معروف ترین کاخ های روسیه
کاخ های روسیه از جمله مهم ترین جاذبه هایی هستند که می توانید در تور روسیه از آنها بازدید کنید. این کاخ های زیبا و با شکوه اغلب در مسکو و سنت پترزبورگ قرار گرفته اند و اگر قصد سفر به این شهر های زیبا را دارید در ادامه با همراه باشید تا به معرفی برخی از معروف ترین کاخ های روسیه بپردازیم. 

معروف ترین کاخ های روسیه

 

کاخ پترهوف
کاخ پترهوف همانطور که از نامش پیداست در دوران پتر کبیر ساخته شد. این کاخ در زمانی ساخته شد که روسها در حال آشنایی با فرهنگ و تمدن اروپای غربی بودند و حتی خود پتر مدتها را در غرب اروپا سپری کرد. کاخ پترهوف نه تنها یک کاخ بلکه نمادی از خارج شدن روسیه از دوران تاریک قرون وسطی و ورود این کشور به دوران مدرن است. کاخ پترهوف در حومه سنت پترزبورگ واقع شده است 45 دقیقه تا خود شهر راه است. این کاخ کاملا بر اساس کاخ معروف ورسای ساخته شده است و حتی از معروف ترین بخش کاخ ورسای یعنی تالار آینه ها نیز الگو برداری شده است و تالاری شبیه به آن در کاخ پترهوف ساخته شده است. با این حال میتوان تزئینات طلایی فراوانی در آن دید که هر چند به اندازه ورسای نیست اما از بهترین ها در دنیاست، مجسمه های طلایی در کنار آبنمای مشهور کاخ پترهوف از جمله زیباترین ها در جهان است. این کاخ به سبک باروک ساخته شده است و در داخل آن نیز از ترکیب باروک و روکوکو استفاده شده است. 

معروف ترین کاخ های روسیه

 

تور روسیه، کاخ زمستانی
کاخ زمستانی از جمله معروف ترین کاخ های روسیه است چرا که به جز خود کاخ، مهم ترین بخش موزه آرمیتاژ را نیز در خود جای داده است. این کاخ در مرکز تاریخی سنت پترزبورگ واقع شده است و بسیاری از دیگر بنا ها و جاذبه های گردشگری شهر نیز در نزدیکی آن قرار دارند. این کاخ برای نخستین بار به دستور پتر کبیر ساخته شده و در واقع کاخ پترهوف کاخ تابستانی بود و این کاخ نیز کاخ زمستانی. البته بنایی که به دست پتر ساخته شد، تفاوت بسیاری با کاخی که امروزه می بینیم دارد و در طول زمان این کاخ تغییر و تحولات و نوسازی های بسیاری را تجربه کرده است. این کاخ به واسطه قرار گرفتن در مرکز سنت پترزبورگ به سرعت تبدیل به مهم ترین کاخ خاندان سلطنتی روسیه شد و از 1732 تا 1917 به عنوان مقر اصلی حکومت تزار ها مورد استفاده قرار می گرفت. بخش اعظم کاخی که اکنون وجود دارد توسط الیزابت، دختر پتر کبیر ساخته شد و در ساخت آن از ترکیب سبک روکوکو، باروک، نئوکلاسیک و سبک روسی استفاده شده است. البته بخش اعظم کاخ همان سبک باروک را دارد و همانند کاخ پترهوف از کاخ ورسای الگو گرفته است. این کاخ در کنار رود نوا قرار داشته و می توانید با قایق نیز به دیدن آن بروید. 

معروف ترین کاخ های روسیه

 

کاخ کاترین
برخی کاخ کاترین را زیبا ترین کاخ در تمام روسیه می دانند. این کاخ زیبا که از جمله زیبا ترین و معروف ترین کاخ های روسیه است، در حومه سنت پترزبورگ و در مکانی که به دهکده تزار ها مشهور است قرار گرفته است. این کاخ زیبا دارای ترکیب رنگ های آبی، سفید و طلایی است و با سبک باروک و روکوکو ساخته شده است. از این رو یکی از زیباترین مکان هایی است که می توانید در تمام تور روسیه از آن بازدید کنید. این کاخ زیبا در دوران پتر کبیر بنیاد نهاده شد و در واقع هدیه ای بود به همسر پتر یعنی کاترین و نام کاخ نیز از همینجا اخذ شده است. این کاخ مملو از تزئینات با شکوه است به گونه ای که در تمام روسیه کاخی با این حجم تزئینات یافت نمی شود. یکی از اتاق های این کاخ به نام اتاق کهربا شناخته می شود و در تمام جهان از شهرت خاصی برخوردار است. 

معروف ترین کاخ های روسیه

 

کاخ کرملین
در بین معروف ترین کاخ های روسیه، کاخ کرملین در جایگاه نخست قرار دارد. در واقع با اینکه کاخ کرملین زیباترین و با شکوه ترین کاخ روسیه نیست اما از آنجا که محل اقامت رئیس جمهور روسیه و در واقع مقر حکومتی روسیه است بسیار مورد توجه است. نخستین بار در قرن 12 میلادی بود که در این مکان کاخی ساخته شد و در واقع قدمت آن به دوران دوک نشین مسکو بر می گردد. قرن ها بعد و در دوران تزار نیکلای اول، و بین سال های 1838 تا 1849 در این محل کاخی بسیار زیبا و با شکوه ساخته شد. در این کاخ نیز همچون بسیاری از کاخ های روسیه از ترکیب چندین سبک استفاده شده است ولی چیزی که بیش از همه به چشم می خورد همان سبک باروک و روکوکو است. کاخ کرملین در نزدیکی میدان سرخ مسکو واقع شده است و بسیاری از دیگر جاذبه های گردشگری روسیه نیز نزدیک است. اما باید بدانید نمی توانید از همه بخش های آن بازدید کنید و مواقعی می شود که نمی شود از هیچ جای این کاخ بازدید کرد. با این حال در برخی مواقع که بازدید از آن امکان پذیر است می توانید با رعایت یک سری پروتکل خاص وارد کاخ شوید و از برخی نقاط محدود آن بازدید کنید. از جمله محل هایی که می توانید از آن بازدید کنید کلیسای زیبای کاخ است. 

معروف ترین کاخ های روسیه

 

کاخ الکساندر
کاخ الکساندر همچون کاخ کاترین در حومه سنت پترزبورگ و در دهکده تزار ها واقع شده است و فاصله بسیار کمی با کاخ کاترین دارد. این کاخ زیبا در سال 1792 و در دوران سلطنت کاترین دوم ساخته شد. این کاخ مدتها محلی برای آرامش و زندگی خانوادگی تزار ها محسوب می شود و از آن به عنوان اقامتگاه محبوب آخرین تزار روسیه، نیکلای دوم، یاد می شود. این کاخ زیبا کوچک تر از کاخ کاترین و پترهوف یا کاخ زمستانی است اما آرامش و راحتی بی نظیری دارد که تزار ها را برای دور شدن از شلوغی ها و تجملات به خود جلب می کرد. این کاخ با نمای بسیار زیبای باروک و نئوکلاسیک ساخته شده است و ترکیب رنگ های سفید و زرد باعث شده با یکی از زیباترین کاخ هایی که در تور خارجی روسیه می توانید از آن بازدید کنید روبرو باشیم. 

معروف ترین کاخ های روسیه

قصر میخایلوفسکی (Mikhailovsky Palace)

یکی از نکات موردتوجه در رابطه با سنت پترزبورگ، وجود تعداد زیادی از معروف‌ترین کاخ‌های روسیه در این شهر است که گردشگران می‌توانند در خلال برنامه‌های تور روسیه از آن‌ها دیدن کنند. ازآنجایی‌که سنت پترزبورگ تنها در قرن ۱۸ام تأسیس‌شده است و از بدو تأسیس به‌عنوان پایتخت بزرگ امپراتوری روسیه شناخته‌شده است، خیلی دور از انتظار نیست که تعداد زیادی از کاخ‌های مطرح در امپراتوری روسیه در این شهر قرارگرفته باشند. به‌خصوص وقتی به پیشرفت فنّاوری و همچنین ورود فرهنگ غربی به امپراتوری روسیه می‌نگریم، کاملاً قابل‌درک است که امپراتورهای روسی و همچنین اشراف‌زادگان سنت پترزبورگ به دنبال بنای قصرهای بزرگ و باشکوه برای خود و خانواده خود بوده باشند. به‌خصوص از اواسط قرن هجدهم تا اواسط قرن نوزدهم، ساخت‌وساز این قصرهای باشکوه در سنت پترزبورگ و حومه آن به‌شدت افزایش یافت. یکی از مشهورترین قصرهای سلطنتی سنت پترزبورگ که در مرکز گردشگری این شهر نیز واقع‌شده است، قصری است که به دستور الکساندر اول برای برادرش میخایل پاولوویچ ساخته‌شده است. این قصر باشکوه که با معماری نئوکلاسیک خود توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند، توسط معمار مشهور ایتالیایی کارلو روسی (Carlo Rossi) در میدان هنر (Arts Square) امروزی طراحی و ساخته‌شده است. کارلو روسی نه‌تنها طراحی قصر را بر عهده داشته است، بلکه با در اختیار گرفتن یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های معماری سنت پترزبورگ در قرن نوزدهم، طراحی خیابان‌های اطراف، باغ میخایلوفسکی، میدان هنر و نمای ساختمان‌های اطراف میدان را نیز بر عهده داشته است. قصر میخایلوفسکی و میدان هنر یکی از زیباترین پروژه‌های کلان معماری سنت پترزبورگ هستند که در تور روسیه از آن‌ها دیدن خواهید کرد، اما معماری خارجی و داخلی این قصر تنها نکته موردتوجه آن برای گردشگران تور روسیه به شمار نمی‌رود. قصر میخایلوفسکی امروزه مقر مرکزی موزه دولتی روسیه (State Russian Museum) است که یکی از مهم‌ترین موزه‌های سنت پترزبورگ و روسیه به‌حساب می‌آید و هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قصر میخایلوفسکی و یا دیگر شاهکارهای معماری کارلو روسی در سنت پترزبورگ، به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

 

معروف ترین کاخ های روسیه

کاخ مرمری (Marble Palace)

یکی دیگر از معروف‌ترین کاخ‌های روسیه در سنت پترزبورگ که اغلب توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند، کاخ مرمری (Marble Palace) است. این کاخ زیبا و باشکوه در مرکز گردشگری سنت پترزبورگ بین میدان مارس (The Field of Mars) و اسکله کاخ (Palace Quay) قرارگرفته است. همچون کاخ میخایلوفسکی، کاخ مرمری نیز یکی از نمونه‌های مطرح معماری نئوکلاسیک در سنت پترزبورگ است که به‌دفعات زیاد توسط گردشگران تور روسیه مشاهده می‌شود. معمار این کاخ زیبا و باشکوه نیز از دیگر معماران ایتالیایی مطرح و برجسته در سنت پترزبورگ، آنتونیو رینالدی (Antonio Rinaldi) بوده است. کاخ مرمری به دستور کاترین کبیر، یکی از محبوب‌ترین و برجسته‌ترین ملکه‌های امپراتوری روسیه، به‌عنوان هدیه به یکی از مشاوران محبوبش، کنت گریگوری ارلوف (Count Grigory Orlov) ساخته‌شده است. اگرچه در زمان اتمام ساخت این کاخ در سال ۱۷۸۵، گریگوری ارلوف از سمت خود برکنار شده و از سنت پترزبورگ اخراج شده بود، به همین دلیل هیچ‌گاه فرصت زندگی در این قصر باشکوه را پیدا نکرد. دلیل اصلی نام‌گذاری این کاخ به نام کاخ مرمری، استفاده از بهترین و مرغوب‌ترین سنگ‌های مرمر در ساخت آن است که این امر شکوه و جلوه خاصی به نمای بیرونی آن داده است. زیبایی و شکوه معماری خارجی این کاخ یکی از دلایلی است که توجه بیشتر گردشگران را به آن جلب می‌کند. اگرچه لازم به ذکر است که این تنها مزیت کاخ مرمری در تور مسکو سنت پترزبورگ نیست. گردشگرانی که در خلال برنامه‌های سفر به روسیه فرصت بازدید از کاخ مرمری را پیدا می‌کنند، می‌توانند از موزه زیبایی که در داخل این کاخ برپا است نیز دیدن کرده و از آثار نمایشی هنرمندان خارجی سنت پترزبورگ در قرن ۱۸ و ۱۹م میلادی و همچنین مجموعه بزرگ پیتر لودویگ (Peter Ludwig) در این کاخ دیدن کنند. کاخ مرمری به‌عنوان یکی از شعبه‌های موزه دولتی روسیه (Russian State Museum) به فعالیت خود ادامه می‌دهد. یکی دیگر از جاذبه‌های کاخ مرمری در تور روسیه نیز مجسمه عجیب و باشکوه الکساندر سوم در مقابل این قصر است که نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهید.

 

معروف ترین کاخ های روسیه

قصر بزرگ گاتچینا (Grand Gatchina Palace)

در میان معروف‌ترین کاخ‌های روسیه، برخی از آن‌ها در حومه سنت پترزبورگ واقع‌شده‌اند، اما این چیزی از اهمیت آن‌ها در تور روسیه کم نکرده است. یکی از مشهورترین ملک‌های سلطنتی در حومه سنت پترزبورگ که متأسفانه نسبت به دیگر املاک سلطنتی حومه سنت پترزبورگ همچون پترهوف (Peterhof) و دهکده تزارها (Tsarskoye Selo) در پوشکین (Pushkin) توجه کمتری را از گردشگران کسب می‌کند، قصر بزرگ گاتچینا (Grand Gatchina Palace) در حومه سنت پترزبورگ است. باوجوداینکه ازلحاظ معماری تفاوت‌های زیادی بین این دو کاخ وجود دارد، شباهت‌های زیادی نیز بین کاخ مرمری و کاخ بزرگ گاتچینا وجود دارد که نباید از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. کاخ گاتچینا نیز همچون کاخ مرمری هدیه‌ای از طرف کاترین کبیر به گریگوری اورلوف بوده است و همچون کاخ مرمری، وی پیش از اتمام ساخت آن دار فانی را وداع گفت تا دربار امپراتوری این کاخ را از ورثه وی مجدداً خریداری کند. معمار این کاخ بزرگ نیز آنتونیو رینالدی بوده است، اگرچه در طول تاریخ تغییرات زیادی در این قصر به وجود آمده که برجسته‌ترین آن‌ها توسط وینسنزو برنا (Vincenzo Brenna) اتفاق افتاده است. این کاخ زیبا در حومه سنت پترزبورگ زندگی چهار تزار روسیه و امپراتور آینده این حکومت را نیز از نزدیک مشاهده کرده است. در طول جنگ جهانی دوم نیز گاتچینا یکی از ملک‌های سلطنتی بود که توسط ارتش نازی تصرف و تا حدود زیادی تخریب شد، اما برخلاف پترهوف و پوشکین، این ملک سلطنتی روند بازسازی کند و آرامتری را تجربه کرد و همچنان برخی از بخش‌های آن در حال بازسازی هستند. ازآنجایی‌که این کاخ در حومه سنت پترزبورگ قرار دارد، بیشتر گردشگران در خلال برنامه‌های تور تابستان روسیه از آن دیدن می‌کنند. در کنار باغ بزرگ مجموعه و همچنین کاخ زیبا و باشکوه گاتچینا که ترکیبی از معماری کلاسیک روسی و معماری قرون‌وسطایی در نمای خارجی و معماری کلاسیک روسی در نمای داخلی بهره می‌برد، موزه مجموعه گاتچینا نیز یکی از معروف‌ترین کاخ‌های روسیه است که گردشگران نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهند.

 

معروف ترین کاخ های روسیه

تورهای مرتبط

برچسب ها تور روسیه تور تابستان روسیه جاذبه های روسیه تور مسکو سنت پترزبورگ تور نوروز روسیه جاذبه های مسکو رزرو هتل در روسیه معروف ترین کاخ های روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه