وبلاگ گردشگری

موزه تاریخ روسیه - مسکو جاذبه ها تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/dd29b
1400/12/03 - ساعت 13:10

موزه تاریخ روسیه - مسکو

مسکو یکی از بهترین شهرهای مقصد گردشگری در تور روسیه است که سالانه از میلیون‌ها گردشگر میزبانی کرده و توانایی سرگرم کردن گردشگران برای هفته‌ها در اختیار دارد. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مسکو در مرکز و قلب این شهر قرار گرفته‌اند که این امر بازدید از آن‌ها را برای گردشگران خارجی راحت‌تر نیز کرده است. البته تعداد جاذبه‌های گردشگری مسکو به‌قدری زیاد است که گردشگران برای استفاده از تمام آن‌ها و بازدید از تک‌تک این جاذبه‌های گردشگری و استفاده از امکانات تفریحی ارائه شده در تور مسکو باید هفته‌ها از زمان خود را به مسکو پایتخت روسیه اختصاص دهند و این امر تنها به جاذبه‌های گردشگری در قلب مسکو محدود نمی‌شود. اگرچه گردشگران با برنامه‌ریزی درست می‌توانند با توجه به سلیقه خود و هدف از سفر به روسیه یک برنامه عالی تفریحی و گردشگری در هر یک از شهرهای مقصد گردشگری روسیه برنامه‌ریزی کنند، هر یک از این شهرهای مقصد گردشگری همچون مسکو پایتخت روسیه، سنت پترزبورگ پایتخت سابق امپراتوری روسیه، سوچی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تفرجگاهی در سواحل دریای سیاه و کازان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای گردشگری روسیه شخصیت خاص خود را در اختیار داشته و هرکدام برای سبک متفاوتی از سفر مناسب‌تر هستند. مسکو، شهر تاریخی است که گردشگران برای آشنایی با تاریخ پرفرازونشیب این کشور و همچنین آشنایی با تاریخچه باستانی تا معاصر این کشور از آن دیدن می‌کنند و یکی از بهترین موزه‌های ممکن برای آشنایی با این امر، موزه تاریخ روسیه (State Historical Museu,) است که در قلب این شهر و در نزدیکی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو یعنی میدان سرخ (Red Square) و کرملین (Kremlin) واقع شده است.

 

موزه تاریخ روسیه - مسکو

موزه تاریخ روسیه (State Historical Museum) در اواخر قرن نوزدهم در مسکو در مکانی که پیش از آن به فروشگاه مرکزی فروش دارو و موارد درمانی که توسط پیتر کبیر در مسکو احداث شده بود تعلق داشت، فعالیت خود را آغاز کرده است. موزه تاریخ روسیه یکی از مهم‌ترین موزه‌های مسکو است که هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهد. بدون شک بسیاری از گردشگران برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ روسیه و اتفاقاتی تاریخی که در این منطقه، حتی تا زمان پیش‌ازتاریخ رخ داده است به مسکو سفر می‌کنند. موزه تاریخ روسیه ازاین‌جهت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه آثار نمایشی و هنری فراوانی در اختیار دارد که طیف تاریخ آن به زمان پیش‌ازتاریخ در منطقه امروزی روسیه تا حال حاضر گسترده است. اگر قصد مقایسه مجموعه بی‌نظیر این موزه با دیگر موزه‌های روسیه و جهان را داشته باشید، می‌توانیم به این حقیقت اشاره کنیم که آثار نمایشگاهی که در مجموعه موزه تاریخ روسیه قرار گرفته‌اند، تعدادشان در آمار میلیونی سیر می‌کنند. بخش مهمی از آثار موجود در مجموعه موزه تاریخ روسیه نیز توسط خاندان رومانف که برای بیش از دو قرن بر روسیه سلطنت کرده و بنیان‌گذار امپراتوری بزرگ روسیه بوده‌اند، تهیه شده است که بازدید از آن‌ها نیز می‌تواند جذابیت خاصی برای گردشگران تور مسکو داشته باشد. اگرچه موزه تاریخ روسیه به‌تنهایی از اهمیت بسیار بالایی برای قرار گرفتن در برنامه‌های گردشگران برخوردار است، موقعیت جغرافیایی آن تأثیر بسیار زیادی در حضور تعداد بسیاری از گردشگران در این موزه گذاشته است.

 

موزه تاریخ روسیه - مسکو

میدان سرخ مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه گردشگری در تور روسیه است. یکی از دلایلی که بسیاری از گردشگران از این میدان و جاذبه‌های تماشایی آن دیدن می‌کنند نیز قرارگیری آن درست در قلب مسکو و مرکز این شهر زیبا و تاریخی است. تقریباً هیچ گردشگری وجود ندارد که در خلال برگزاری برنامه‌های تور مسکو از میدان سرخ دیدن نکند. از دلایل شهرت فراوان میدان سرخ در جهان، وجود جاذبه‌های گردشگری مهم روسیه و مسکو در این میدان است. کلیسا سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral) یکی از مشهورترین کلیساهای روسیه و جهان است که در رسانه‌های غربی به یکی از نمادهای غیررسمی روسیه تبدیل شده است. مرکز خرید گام (Gum Mall) نیز یکی از مشهورترین مراکز خرید مسکو و روسیه است که چهره مشابه قصرهای سلطنتی داشته و در نگاه اول چیزی شبیه به یک مرکز خرید نیست، اما پس از ورود به آن، گردشگران می‌توانند از نام‌های تجاری معتبر بین‌المللی و همچنین مراکز تفریحی و فرهنگی آن استفاده نمایند. اگرچه درهای ورودی کرملین (Kremlin) امروزه متفاوت از گذشته است، همچنان مجاورت با میدان سرخ باعث می‌شود تا بسیاری از گردشگران این جاذبه گردشگری مهم را نیز بخشی از جاذبه‌های گردشگری میدان سرخ بنامند. پس از تمام این موارد نیز موزه تاریخ روسیه (State Historical Museum) قرار دارد که برای آشنایی با تاریخ و گذشته روسیه حتی تا زمان قبایل ماقبل تاریخی در منطقه روسیه امروزی مناسب بوده و یک دید کلی از شرایط منطقه در طول تاریخ در اختیار گردشگران و بازدیدکنندگان این موزه قرار می‌دهد.

 

موزه تاریخ روسیه - مسکو

در پایتخت هر کشوری یک موزه تاریخ قرار دارد که منعکس کننده تاریخ پرفرازونشیب آن کشور بوده و از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار است. موزه تاریخ روسیه در مسکو نیز موزه مرکزی تاریخ این کشور است که اطلاعات و آثار نمایشی مرتبط به این کشور از دوران ماقبل تاریخ تا دوران معاصر نگهداری می‌شود. در کنار این امر، تاریخچه موزه تاریخ روسیه نیز خود موردتوجه بوده و از جذابیت‌های خاص تور روسیه برای گردشگران به‌حساب می‌آید. موزه تاریخ روسیه با همت برخی از کلیدی‌ترین و برجسته‌ترین چهره‌های اسلاووفیلی (Slavophilia) و به‌منظور گسترش و توسعه تاریخ روسیه و حفظ و نگهداری از اهمیت هویت ملی در سال ۱۸۷۲ تأسیس شده است. ساختمان قرمزرنگ و به سبک احیای معماری روسی که امروزه به موزه تاریخ روسیه خانه داده است، بر اساس طرحی از معمار روسی ولادیمیر اسیپوویچ شروود (Vladimir Osipovich Shervud) ساخته شده است. کار ساخت این ساختمان زیبا و باشکوه در سال ۱۸۸۱ به اتمام رسیده و اولین نمایشگاه این موزه جذاب و دیدنی در سال ۱۸۸۳ و در خلال بازدید تزار و همسرش برگزار شده است. نام این موزه در سال ۱۸۹۵ به موزه تاریخ امپراتوری روسیه تزار الکساندر سوم (Tsar Alexander III Imperial Russian History Museum) تغییر یافته است. البته این موزه در دوران شوروی فعالیت خود را نیز ادامه داده، اما نقش نگاره‌های بر روی ساختمان آن پرزرق‌وبرق عنوان شده و به‌طور کامل تخریب شدند. شکل و شمایل امروزی این موزه که برای گردشگران تور روسیه آشنا بوده و مشابه چهره پیشین آن است در سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۷ در طی یک دوره بازسازی عظیم به آن بخشیده شده است.

 

موزه تاریخ روسیه - مسکو

موزه تاریخ روسیه (State Historical Museum) در تاریخ ۲۵۰ ساله خود همواره فعال بوده و تنها در یک بازه کوتاه تعطیلی داشته که در همان دوران تا مرز تخریب و تعطیلی کامل نیز پیش رفته است. دوران جنگ جهانی دوم برای هیچ کشوری دوران خوبی نبوده و شوروی نیز از این اتفاق مبرا نیست. دوران جنگ جهانی و هجوم ارتش نازی به بخش‌های مختلف اروپا ازجمله حمله به روسیه برای تصرف مسکو و سنت پترزبورگ یکی از تیره و تاریک‌ترین دوره‌های ممکن به شمار می‌رود که در آن میلیون‌ها انسان ازجمله شهروندان غیرنظامی جان خود را از دست داده و خسارت فراوانی به اموال شخصی و عمومی وارد شد. یکی از افتخارات موزه تاریخ روسیه، عدم تعطیلی آن در طی جنگ جهانی است یعنی حتی در دوران محاصره مسکو که مترو و کارخانه‌های مختلف از کار افتاده بودند. البته این موزه در همان ابتدای محاصره مسکو به مدت هفت روز تعطیل بود، اما پس‌ازآن در کنار نمایش برخی آثار کوچک به یک ساختمان نظامی تبدیل شد. بیشتر دارایی‌ها و آثار هنری بسیار ارزشمند موزه نیز در ابتدای امر از ویترین‌های نمایش خارج و به زیرزمین ساختمان منتقل شدند. پس‌ازآنکه احتمال حمله ارتش نازی به مسکو و تصرف آن قوت گرفت، تمام دارایی‌های مهم و ارزشمند موزه ابتدا به ولگا سپس به شرق منتقل شدند تا از تخریب و غارت ارتش نازی به دور باشند. با توجه به در اختیار داشتن نزدیک به دو میلیون اثر نمایشی در ابتدای جنگ جهانی، این انتقال خود یک پروژه بزرگ و مهم بود. امروزه نیز گردشگران تور روسیه، بازدید از موزه تاریخ روسیه و تماشای برخی از مهم‌ترین آثار نمایشگاهی آن را مدیون فداکاری برخی از شجاع‌ترین کارکنان موزه هستند.

 

موزه تاریخ روسیه - مسکو

در حال حاضر، موزه تاریخ روسیه نزدیک به ۲۰ هزار اثر نمایشی منحصربه‌فرد و انتخاب شده از میان مجموعه بی‌نظیر این موزه در ساختمان مرکزی خود به نمایش گذاشته است که بازدید از آن‌ها می‌تواند جذابیت خاصی برای گردشگران تور روسیه به همراه داشته باشد. البته این موزه چندین زیرمجموعه نیز در سراسر مسکو در اختیار دارد که برخی از آثار نمایشی این موزه نیز در آن‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. بازدیدکنندگان این موزه در خلال برگزاری تور مسکو فرصت تماشای تزئینات باستانی، مجسمه‌های بت‌پرستی، لباس‌ها، دست‌نوشته‌ها و سلاح‌هایی اشخاص متفاوت در سطوح مختلف جامعه که در دوره‌های مختلفی از تاریخ مورد استفاده قرار می‌گرفتند و همچنین لباس‌ها و وسایل شخصی امپراتورهای روسیه و همچنین چندین و چند مورد جذاب دیگر که هرکدام ارزش وقت شما در خلال تور مسکو را خواهند داشت. چند مورد از بهترین آثاری که نباید فرصت تماشای آن‌ها را در خلال بازدید از موزه تاریخ روسیه از دست بدهید نیز در موزه وجود دارند ازجمله قایق طولانی‌ای که از کف رودخانه ولگا (Volga River) کشف شده است، آثار طلاکاری شده سکاها، طومارهای پوست خرما مرتبط به قرن ششم میلادی، آثار سرامیکی سنتی روسی و مجموعه ۱.۷میلیون سکه‌ای موزه که هرکدام جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان خواهند داشت. تور نوروزی روسیه زمان مناسبی برای گردشگران ایرانی است که بدون معطلی و اتلاف وقت در صف‌های طولانی بازدید از موزه تاریخ روسیه، از این موزه دیدن کرده و خاطرات خوبی از سفر به مسکو برای خود پدید آوردند. شما می‌توانید با مراجعه به بخش پکیج‌ها و انتخاب پکیج تور روسیه از جزئیات بیشتری برای شرکت در این تور مطلع شوید.

تورهای مرتبط

برچسب ها موزه تاریخ روسیه تور مسکو تور روسیه تور نوروزی روسیه تور تابستان روسیه بهترین موزه‌های روسیه

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه