وبلاگ گردشگری

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه راهنمای سفر تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/3ed82

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای مقصد گردشگری مهم در تور روسیه است که سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن به روسیه سفر می‌کنند. همان‌طور که قبلاً در وبلاگ پارس‌پالاد به آن اشاره کرده‌ایم، سنت پترزبورگ بر روی ۴۲ جزیره کوچک و بزرگ ساخته شده است که این جزیره‌ها به‌وسیله پل‌های کوچک و بزرگ به یکدیگر متصل شده‌اند. بیشتر این جزیره از طریق کانال‌های کوچک از یکدیگر جدا شده‌اند و در یک نگاه کلی در ظاهر یک جزیره واحد را تشکیل داده‌اند، اما برخی از این جزیره‌ها از طریق رودخانه‌های بزرگ از یکدیگر جدا شده و نام‌های مشخص خود را دارند. هر یک از این جزیره‌ها نیز بدر گذشته به‌منظور متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما امروزه همگی بخشی از سنت پترزبورگ زیبا و تاریخی هستند. سنت پترزبورگ به‌قدری بزرگ است و از جاذبه‌های گردشگری فراوانی میزبانی می‌کند که برای بازدید از تمام آن‌ها باید هفته‌ها و شاید ماه‌ها وقت به این شهر تاریخی اختصاص دهید. به همین دلیل است که بسیاری از آژانس‌های مسافرتی و برگزارکنندگان تور روسیه تصمیم گرفته‌اند تا تمام جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ از کوچک‌ترین تا مهم‌ترین آن‌ها را به گردشگران خود معرفی کنند تا آن‌ها خود برای برنامه سفر خود به روسیه تصمیم گرفته و مکان‌های دیدنی موردنظر خود را انتخاب نمایند. تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی تور سنت پترزبورگ به همین دلیل کار چندان آسانی نیست. یکی از نکات جالب در رابطه با سنت پترزبورگ گستردگی آن به‌عنوان یک شهر و وجود حداقل چند جاذبه گردشگری در هر گوشه‌کنار آن است. این امر تا به آنجایی پیش رفته است که در حومه سنت پترزبورگ نیز جاذبه‌های گردشگری مهمی قرار گرفته است. در اینجا ما قصد داریم تا برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ در جزایر مختلف آن را معرفی کنیم.

جزیره داروخانه

 

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

یکی از جزیره‌های سنت پترزبورگ که به نسبت نیز کمتر مورد بازدید گردشگران تور روسیه قرار می‌گیرد، جزیره داروخانه یا جزیره آپتکارسکی (Aptekarsky Island) است که یک جزیره به نسبت کوچک در بخش شمالی نوا دلتا به‌حساب می‌آید. این جزیره به نسبت کوچک به‌وسیله رودخانه کارپوفکا (Karpovka River) از بخش پتروگرادسکی (Petrogradsky) و همچنین از طریق رودخانه مالایا نوکا (Malaya Nevka) از جزیره‌های سنگی (Kamenny Island) و جزیره صلیب (Krestovsky Island) جدا شده است. این جزیره کوچک حدوداً دو کیلومترمربع مساحت داشته و در مقایسه با دیگر جزیره‌های مهم سنت پترزبورگ خیلی بزرگ به نظر نمی‌رسد، اگرچه باوجوداینکه از مساحت زیادی برخوردار نیست، از اهمیت تاریخی فراوانی برخوردار است. در سال ۱۷۱۴، پیتر کبیر، اولین امپراتور روسیه دستور داد تا کل جزیره را به مقر اصلی دفتر دارو و مرکز اصلی داروخانه ارتش تبدیل کنند. نام جزیره داروخانه نیز به همین دلیل بر روی آن نهاده شده است چراکه آپتکارسکی در زبان روسی به معنای داروخانه است. بخش‌هایی از جزیره نیز به رشد و پرورش گیاهان دارویی اختصاص داده شد و باغ گیاه‌شناسی سنت پترزبورگ (Saint Petersburg Botanical Garden) نیز در ادامه در آن تأسیس شد. البته باید در نظر داشته باشید که امروزه بخش گیاهان دارویی این مرکز کمتر موردتوجه قرار گرفته و بیشتر گردشگران برای بازدید از گیاهان، گل‌ها و درخت‌های کمیابی که در این مرکز پرورش داده می‌شوند از آن دیدن می‌کنند. باغ گیاه‌شناسی نیز مهم‌ترین جاذبه گردشگری این جزیره به شمار می‌رود که گردشگران علاقه‌مند به این علم و همچنین گیاه‌ها و گل‌های بی‌نظیر و زیبا نباید فرصت بازدید از این مرکز را در خلال برگزاری تور روسیه از دست بدهند. برج تلویزیون سنت پترزبورگ (St. Petersburg TV Tower) نیز یکی از بخش‌های برجسته بازدید از این جزیره در تور سنت پترزبورگ است.

جزیره سنگی

 

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

یکی از بخش‌های مهم در صنعت گردشگری سنت پترزبورگ و همچنین از مکان‌های موردعلاقه برگزارکنندگان تور روسیه برای گردش و تفریحی خانوادگی در سنت پترزبورگ، جزایر سنگی (Kamenny Islands) هستند که از سه جزیره سنگی (Kamenny Island)، یلاگین (Yelagin Island) و جزیره کرستوفسکی (Krestovsky Island) تشکیل شده‌اند. جزیره سنگی (Kamenny Island) یکی از زیباترین بخش‌های سنت پترزبورگ است که مناظر فوق‌العاده زیبایی در اختیار داشته و کمتر توسط گردشگران خارجی مورد بازدید قرار می‌گیرد. این جزیره زیبا برای نزدیک به سه قرن محل تفریح و گردش نخبگان سنت پترزبورگ بوده است. به همین دلیل است که برخی از عمارت‌ها و سازه‌های مهم و تاریخی سنت پترزبورگ در این جزیره واقع شده‌اند که شاید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها کاخ کامنوستروفسکی (Kamennoostrovskiy Palace)، کاخ سلطنتی که توسط کاترین کبیر به‌عنوان هدیه به فرزندش پاول اول در این جزیره ساخته شده است، باشد. جزیره سنگی (Kamenny Island) در اواخر قرن هجدهم به محل تفریح و استراحت اشراف‌زادگان سنت پترزبورگ تبدیل شد و بسیاری از خانواده‌های اشرافی در این جزیره کلبه‌های مخصوص و باشکوه خود را بنا کرده بودند. حضور اشراف‌زادگان در این جزیره باعث شد تا برنامه‌های هنری و تفریحی فراوانی همچون اجرا نمایش‌های تئاتر در این جزیره رونق پیدا کند که همین امر منجر به ساخت تئاتر کامنوستروفسکی (Kamennoostrovskiy Theatre) در این جزیره شد. ساختمان چوبی این تئاتر در کمتر از ۴۰ روز در جزیره بنا شد و در دید اولیه برای استفاده تا هفت سال مناسب دیده شده بود، اما این سازه چوبی باشکوه نئوکلاسیک همچنان در جزیره سنگی پابرجا است. بازدید از منظره‌های زیبا و شاهکارهای معماری این جزیره ازجمله جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی جزیره سنگی در تور سنت پترزبورگ به شمار می‌روند که گردشگران می‌توانند در خلال برگزاری تور روسیه از آن‌ها لذت ببرند. البته باید در نظر داشته باشید که با توجه به وجود تعداد زیادی جاذبه‌های گردشگری مهم در سنت پترزبورگ، جزیره سنگی نباید خیلی در رتبه بالای بازدید شما قرار بگیرد، مگر آنکه به دنبال هدف خاصی در هنگام سفر به سنت پترزبورگ باشید.

جزیره صلیب

 

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

جزیره کریستوفسکی (Krestovsky Island) و یا جزیره صلیب (The Island of the Cross) یکی دیگر از جزیره‌های مهم در سنت پترزبورگ است که در صنعت گردشگری و تور روسیه نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. این جزیره ۳.۴ کیلومترمربعی از ابتدای قرن بیستم تا به امروز شهر زدایی شده و بخش‌های مختلفی همچون پارک و محل‌های عمومی در آن پیشرفت کرده‌اند. اگر جزیره را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کنیم، در بخش غربی جزیره کریستوفسکی محلی بوده است که پارک پیروزی دریایی (Maritime Victory Park) در آن قرار داشته است و امروزه نیز محل ورزشگاه خانگی زنیت سنت پترزبورگ (St. Petersburg Zenit) باشگاه بزرگ فوتبال روسی است. جزیره کریستوفسکی که در میان سه جزیره سنگی، بزرگ‌ترین جزیره محسوب می‌شود برای سه قرن محل تفریح و خوش‌گذرانی مردم عادی و جامعه سنت پترزبورگ به شمار می‌رفته است. پارک‌های بی‌شمار جزیره کریستوفسکی محل مناسبی برای قدم زدن در فضای سبز و زیبای جزیره به شمار می‌روند. همچنین امکانات ورزشی فراوانی که در این پارک‌ها برای استفاده بازدیدکنندگان مهیا شده است توانسته نظر بسیاری از اهالی سنت پترزبورگ و حتی گردشگران خارجی را نیز به خود جلب کند. بخش برجسته و موردتوجه جزیره نیز پارک تفریحی و شهربازی دیوو استروف (Divo Ostrov amusement park) است که توجه بسیاری از گردشگران خارجی، به‌خصوص گردشگرانی که به همراه خانواده خود به سنت پترزبورگ سفر کرده‌اند، بیشتر به آن جلب می‌شود. جالب است بدانید که بر سر اصلیت نام این جزیره مناقشه‌های فراوانی در جریان است. بسیاری معتقدند شکل و شمایل صلیبی جزیره باعث این نام‌گذاری بوده است. برخی معتقدند در بخشی از تاریخ یک صلیب بزرگ در جزیره یافت شده است و یکی از معتبرترین دسته‌های فکری نیز نام این جزیره را به کلیسایی به نام صلیب که در قرن شانزدهم در این جزیره قرار داشته است مرتبط می‌دانند. ازآنجایی‌که جزیره کریستوفسکی از مکان‌های تاریخی کمی بهره می‌برد، توجه گردشگران خارجی کمتر به آن جلب می‌شود و بیشتر محل تفریح و گردش اهالی سنت پترزبورگ به شمار می‌رود.

جزیره یلاگین

 

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

در میان جزیره‌های سنگی در سنت پترزبورگ، احتمالاً جزیره یلاگین (Yelagin Island) یکی از مهم‌ترین و موردتوجه‌ترین جزیره‌ها برای گردشگران تور روسیه و به‌طورکلی صنعت گردشگری سنت پترزبورگ باشد. جزیره یلاگین که در اصل یک پارک بسیار بزرگ به وسعت یک کیلومترمربع بر روی رودخانه نوا است، یکی از جزیره‌هایی است که به‌شدت موردتوجه اهالی سنت پترزبورگ و گردشگران خارجی روسیه است. این جزیره هم ازلحاظ تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هم از مکان‌های تاریخی و سازه‌های مهم بهره می‌برد. همچنین رسیدگی‌های لازم به این پارک و محیط زیبا و نشاط‌آوری که در این پارک وجود دارد باعث می‌شود تا هر گردشگری بتواند یک بخش موردتوجه و برجسته از این پارک را در خلال برگزاری تور روسیه بیابد. شاید مهم‌ترین سازه جزیره یلاگین، قصر بزرگ یلاگین (Yelagin Palace) باشد که توسط الکساندر اول و به‌عنوان خانه تابستانی برای مادرش، ملکه روسیه ماریا فیودورونا (Maria Fyodorovna) ساخته شده است. اگرچه سازه‌های تاریخی مهم دیگری نیز در این جزیره ساخته شده‌اند، کاخ یلاگین هم ازلحاظ تاریخی و هم ازلحاظ موزه شیشه و هنر شیشه‌ای که امروزه از آن میزبانی می‌کند از اهمیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار است. جزیره یلاگین در دوران حکومت شوروی به پارک عمومی تبدیل شده است و امروزه نیز این پارک به دلیل جلوگیری از ورود وسایل حمل‌ونقل شخصی و همچنین عدم اجازه ساخت‌وساز ساختمان در محوطه اصلی آن توانسته یک پارک تمیز و زیبا به همراه امکانات فراوان تفریحی، ورزشی و گردشگری برای بازدیدکنندگان خود به وجود آورد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این جزیره زیبا به وبلاگ ما مراجعه کنید.

جزیره واسیلیوسکی

 

جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه

در میان تمام جزایر سنت پترزبورگ شاید مهم‌ترین، موردتوجه‌ترین و ویژه‌ترین جزیره، از هر لحاظ، جزیره واسیلیوسکی (Vasiliesvky Island) باشد. جزیره واسیلیوسکی ازلحاظ تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه برخی از اولین سازه‌های سنت پترزبورگ در آن ساخته شده‌اند. ازلحاظ معماری نیز این جزیره از چندین شاهکار معماری مهم ازجمله دوازده کالج (The Twelve Colleges) و کانست‌کامرا (Kunstkamera) میزبانی مي‌کند. اولین ساختمان سنگی سنت پترزبورگ یعنی کاخ منشیکوف نیز در این جزیره بنا شده است. جزیره واسیلیوسکی همچنین قرار بود که مرکز سنت پترزبورگ باشد که بنا به دلایلی ازجمله ساختی رفت‌وآمد از طریق رودخانه نوا، این طرح در اواسط قرن هجدهم تغییر یافت. برخی از اولین موزه‌های سنت پترزبورگ نیز در جزیره واسیلیوسکی تأسیس شده‌اند و همچنین مهم‌ترین و زیباترین بخش سنت پترزبورگ یعنی استرالکا (Strelka) نیز در دماغه جزیره واسیلیوسکی بنا شده است. جزیره واسیلیوسکی چه ازلحاظ تاریخی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و هنری از درجه اهمیت فراوانی در تور روسیه برخوردار بوده و امروزه نیز با خانه دادن به برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ در تور روسیه، نقش مهمی در برنامه‌های صنعت گردشگری روسیه نیز ایفا می‌کند. اگر بخواهید از اهمیت ویژه جزیره واسیلیوسکی در تور روسیه باخبر شوید می‌توانید با مراجعه به وبلاگ ما در وب‌سایت پارس‌پالاد به اطلاعات تکمیلی مفیدی دست پیدا کنید. همچنین تمام جاذبه‌های گردشگری جزیره واسیلیوسکی در تور سنت پترزبورگ نیز در وبلاگ ما شرح داده شده‌اند که مطالعه آن‌ها نیز خالی از لطف نیست.

تورهای مرتبط

برچسب ها جزایر سنت پترزبورگ در تور روسیه تور روسیه تور سنت پترزبورگ تور تابستان روسیه جاذبه‌های سنت پترزبورگ

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه