به گزارش ایرنا ، در خبر روز جمعه 'اوستل تور' آمده است :انستیتو حلال گروه اسلامی اسپانیا که نهاد صادر کننده مجوز حلال می باشد و مرکز آن در کوردبا واقع شده به توافقی با شرکت 'این نوا تکس فری' Innova Tax Free (شرکتی که مسئول بازگرداندن بخشی از مالیاتهای کالای خریداری شده توسط گردشگرهاست) دست یافته تا به ایجاد یک پایگاه اینترنتی بنام توریسم حلال بین المللی( HIT) بپردازند.

هدف این پایگاه اینترنتی تبدیل شدن به یک منبع مشترک برای گردشگری حلال در داخل و خارج از اسپانیاست. یکی از هدفهای اصلی این پایگاه اطلاع رسانی در باره مراکز حلال در اسپانیا و رویکردهای پیش رو برای افراد دست اندرکار در صنعت گردشگری برای استفاده از امکانات موجود در این بخش است. این پایگاه در صدد توسعه فعالیت های تجاری و مارکتینگ گردشگری حلال در سطح جهان است.

این توافق ناشی از رشد بالای این بازار که در حال حاضر رقم 8.5 درصد رشد سالانه را نشان می دهد، می باشد. با قدرت گرفتن بازار حلال، گردشگری شهری و خرید نیز تقویت می شوند.

در سال 2014، اسپانیا میزبان 2 میلیون و 600 هزار گردشگر مسلمان بوده است که 4 درصد کل مسافران بین المللی به اسپانیا را تشکیل می دهند. بر اساس تخمین انستیتو حلال اسپانیا، در سال 2020 میزان پولی که این مسافران خرج می کنند به 233 میلیارد دلار خواهد رسید و 13 درصد کل رقم هزینه شده توسط گردشگرها در سطح جهان را نشان می دهد.

اسپانیا اولین کشوری است که این ابتکار در آن صورت می گیرد و جذابیت های دیگر اسپانیا برای گردشگران مسلمان مانند آندلسیا، آشپزی، زیر ساختهای گردشگری و آب و هوای منحصر بفرد را افزایش می دهد.