نویسنده : امیری

ستون کاتسخیKatskhi pillar ) در روستایی به نام کاتسخی قرار دارد. این روستای زیبا در استان ایمرتی و شهر پیاتورا واقع شده است. ستون کاتسخی در واقع صخره ای سنگی است که بر بالای آن یک کلیسا قرار دارد. به این کلیسا، کلیسای صخره ای نیز می گویند. این کلیسا بر روی یک صخره آهکی می باشد که ارتفاعش 40 متر است و ابعاد کلیسا 150 متر مربع است که بالای این ستون می باشد. در تور گرجستان و سفر به گرجستان از این بنای زیبا دیدن نمایید.

Visit Georgia - Katskhi pillar

 

کلیسا در کنار رودخانه ای زیبا و دره ای سرسبز می باشد و از این کلیسا می توانید اطراف ان را به خوبی ببینید و گویی در آسمان هستید. برخی به این کلیسا لقب پلکان بهشت را می دهند که متعلق به یک راهب گرجی بوده است. راهب گرجی نزدیک به 20 سال از عمر خود را در این کلیسا و بالای صخره زندگی کرده است. ساخت این کلیسا بین قرن 6 تا 8 پس از میلاد برمی گردد. در تور کشور گرجستان اگر به کلیسا نگاه کنید اولین سوالی که برای شما پیش خواهد آمد این است که این کلیسا چگونه در بالای این صخره ساخته شده است، چگونه مصالح مورد نیاز برای ساخت را به بالای صخره برده اند و در نهایت این که چگونه راهبان از این صخره بالا می رفتند و به کلیسا می رفتند، فکر این که هزار سال پیش این کلیسا چگنه ساخته شده است واقعا عجیب است.

 

Katskhi Column - تور گرجستان

 

کشور گرجستان با آثار تاریخی و طبیعی بسیار توانسته است در سال های اخیر گردشگران زیادی را به تور خارجی گرجستان ترغیب کند. از جمله مکان های دیدنی در سفر به گرجستان ستون کاتسخی یا همان کلیاس صخره ای می باشد که واقعا دیدنی است. مسیحیت در قرن 4 میلادی وارد گرجستان شد و قبل از آن مردم گرجی بت پرست و بی دین بوده اند ولی در انز مان نیز این شخره برای آن ها مورد احترام بود و آن را نمادی از خدا می دانستند و می گفتند خدا از روی این صخره جهان را نظاره می کند و به اداره امور می پردازد. بعد از ورود مسیحیت این صخره به نمادی از زندگی تبدیل شد و راحبان مسیحی این کلیسای زیبا را بالای صخره بنا نهادند.

در تور گرجستان شما را به دیدن این مکان خواهیم برد و در این کلیسا می توانید صلیب هایی را نیز ببینید. کلیسا 3 سلول دارد و یک انبار شراب. کلیسایی که در تور کشور گرجستان مشاهده خواهید کرد کلیاس اولیه که در قرن 4 تا 6 ساخته شده است نمی باشد و کلیسایی است که بعدا بر روی کلیاس قدیمی ساخته شد البته امروزه کمی از خرابه های کلیسای قدیمی همچنان وجود دارد. معماری کلیسا مربوط به قرون وسطی است و در زیر آن یک دخمه نیز قرار دارد.

 

ستون کاتسخی گرجستان

 

در تور خارجی گرجستان برای رفتن به این مکان به راحتی می توانید از تفلیس با وسایل نقلیه عمومی به این مکان سفر کنید. نکته قابل توجه آن است که بانوان حق ورود به کلیسا را ندارند ولی با این حال دیدن کلیسا حتی از پایین صخره نیز بسیار جذاب و دیدنی است.

 

 

با تشکر از شرکت: Russia Tour