با امضای قانون تحریم آنکارا به دست ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در شامگاه شنبه (دیروز) چهار روز پس از ساقط کردن بمب افکن سوخو 24 روسی توسط ترکیه، روابط گردشگری بین دو کشور تقریبا قطع شد.

همچنین نظام سفر بدون روادید بین دو کشور لغو خواهد شد که آخرین ضربه به آنکارا در این بخش محسوب می شود.

پوتین با اشاره به ساقط کردن جنگنده سوخو 24 روسی توسط ترکیه بر فراز آسمان سوریه گفت: نمی توانیم امکان وقوع حوادث مشابه را نادیده بگیریم و اگر حادثه ای رخ دهد، مجبور هستید، پاسخ بدهیم و آنگاه جان شهروندان ما در ترکیه به خطر می افتد.

وی ادامه داد: ترکیه برای سفر روس ها خطرناک است و امنیت ندارد که هشدار منع سفر پس از رویداد غمناک دیروز و انهدام هواپیمای روسی و قتل خلبان ما، تدبیر اجباری است.

مردم روسیه از سال 2000 با کاهش مشکلات مالی و اقتصادی ناشی از فروپاشی شوروی در سال 1991، و بویژه ممنوعیت سفر به خارج در دوران 74 ساله حاکمیت کمونیستی، به سفر خارجی بیشتر علاقه مند شده اند و بر اساس آمارها ترکیه به عنوان مقصد بیش از دو میلیون گردشگر در سال، از اصلیترین مقاصد روس ها برای سفر به خارج محسوب می شود.

مردم روسیه به دلیل شرایط خاص آب و هوایی سردسیری که در نیمی از سال بر بیشتر مناطق این کشور حاکم است، برنامه های سفر خارجی را بیشتر در فصل سرما و به مقصد کشورهای معتدل یا گرمسیر برنامه ریزی می کنند که با توجه به زیرساخت های توسعه یافته گردشگری در ترکیه و خطوط هوایی بسیار فعال، این کشور در اولویت قرار دارد.

«ناتالی تور» بزرگترین شرکت فعال گردشگری روسیه که همچنین در بسیاری از جمهوری شوروی سابق فعالیت می کند با چندین شرکت زیر مجموعه خود، برنامه ریزی این سفرها را برای گردشگران روس و دیگر کشورهای منطقه انجام می دهد که این موضوع سبب می شود، قطع رابطه در این حوزه، ضرر مسقیم غیر مستقیم ترکیه در بخش گردشگری را به بیش از هشت میلیارد دلار هم برساند.