دومین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و عمان با حضور مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری برگزار شد.

در این نشست که صبح یکشنبه24 آبان ماه برگزار شد، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و عادل بن المرداس بوسعیدی مشاور وزیر جهانگردی کشور عمان، بحث و بررسی در رابطه با توسعه همکاری های گردشگری دو کشور را در دستور کار قرار دادند.

رحمانی موحد در این نشست با اشاره به روابط تاریخی خوب بین ایران و عمان، گفت: روابط دو کشور آکنده از همکاری های دوستانه و اثرگذار منطقه ای و بین المللی بوده است و ما خوشحالیم که اراده‌ای مصمم برای توسعه همکاری ها بین دو دستگاه متولی گردشگری در ایران و عمان به وجود آمده است.

معاون گردشگری تصریح کرد: ظرفیتها و استعدادهای گردشگری ایران همیشه مورد توجه مردم عمان بوده است و همچنین کشور عمان مورد توجه، مردم و تجار ایرانی است.

وی با بیان اینکه، معاونت گردشگری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تجربیات خود را در اختیار کارشناسان کشور عمان قرار خواهد داد، یادآور شد: ما آمادگی برگزاری کارگاههای آموزشی برای کارشناسان کشور عمان را داریم.

رحمانی موحد با تشریح برنامه‌ها و اقدامات معاونت گردشگری، افزود: با بر اساس 13 شاخص اصلی و 80 شاخص فرعی، عمان جزء 40 کشور هدف گردشگری جمهوری اسلامی ایران است و به زودی دفتر نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری ما در پایتخت عمان کار خود را آغاز خواهد کرد.

در ادامه این نشست بوسعیدی، مشاور وزیر جهانگردی عمان، روابط دو کشور را قوی، دوستانه و تاریخی دانست و گفت: روابط این دو کشور براساس چند عامل از جمله همسایه بودن و مسلمان بودن شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: گردشگری در افزایش روابط بین دو کشور تاثیرگذار است و ما به عنوان مسئولین فعال گردشگری ایران و عمان می توانیم نقش موثری در توسعه همکاری ها در این حوزه داشته باشیم.

بوسعیدی با اشاره به اینکه مردم عمان با هدف گردشگری زیارتی و سلامت به ایران سفر می کنند، یادآور شد: با توجه به تجربیات بسیار خوب ایران در زمینه حفاظت، مرمت و معرفی سایت‌ها و بناهای تاریخی، کشور عمان علاقه مند به استفاده از این تجربیات است.

مشاور وزیر جهانگردی عمان همچنین به توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: عمان علاقه مند به استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در زمینه صنایع دستی و کسب درآمد در این حوزه است