به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، مسعود سلطانی فر در نشست مشترک با روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اظهار داشت: این دستورالعمل در اختیار نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور قرار می گیرد تا به دست گردشگران علاقه مند به ایران برسد.

وی با تقدیر از تلاش نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در زمینه توسعه گردشگری، گفت: تلاش ما در دو سال گذشته نتیجه داده است به گونه ای که موفق شدیم کارنامه خوبی را در حوزه گردشگری در دو سال آغازین کار دولت تدبیر و امید داشته باشیم.

معاون رییس جمهور ادامه داد: در دو سال گذشته رشد گردشگری در دنیا 4.6 دهم درصد و در آسیا پنج درصد بوده این در حالی است که میانگین رشد گردشگری در کشور ما 12 درصد بوده است و از جهت رشد تعداد گردشگران، کشور ما سه برابر میانگین دنیا رشد داشته است.

سلطانی فر ادامه داد: این مهم (رشد و توسعه گردشگری) جز با نگاه و رویکرد رییس جمهور دولت تدبیر و امید در گسترش تعامل و ارتباط با همه کشورهای دنیا و استفاده از ظرفیت این کشورها و تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای در طول 22 ماه مذاکرات سخت و پیچیده و دستیابی به موفقیت بزرگ و تاریخی به دست نمی آمد، موفقیتی که آثار و عوارض آن را بزودی در رشد و توسعه کشور خواهیم دید.

وی با اشاره به روند رشد گردشگری در دنیا اضافه کرد: در سال 2014 تعداد گردشگران دنیا یک میلیارد و 200 میلیون نفر بوده است که درآمد حاصل از جابجایی این تعداد گردشگر، رقمی بالغ بر 1476 میلیارد دلار را نصیب کشورهای مختلف کرده که این رقم ، درآمد حاصل از گردشگری خارجی بوده و گردش مالی حاصل از گردشگری داخلی، تفریحات و سرگرمی ها معادل 6500 میلیارد دلار است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور ما باید در سال 1404 یا 2025 میلادی، میزبان 20 میلیون گردشگر با درآمدی معادل 25 تا 30 میلیارد دلار باشد.

سلطانی فر افزود: تاکنون 10 سال از دوره سند چشم انداز گذشته است و تعداد گردشگران ورودی کشورمان پنج میلیون نفر با درآمدی معادل هفت تا هفت و نیم میلیارد دلار است، که بر اساسن این اعداد و ارقام، ما 50 درصد از برنامه سند چشم انداز عقب هستیم.

وی ادامه داد: ما باید در 10 سال آینده با نرخ رشد 12 یا 13 درصد برنامه های این بخش را دنبال کنیم و با فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز، زمینه دستیابی به اهداف را ایجاد کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به سه فرصت و موقعیت ویژه در حوزه گردشگری افزود: اتفاق نظر مسوولان ارشد کشور، مشکلات و کشمکش های به وجود آمده در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و مصر که مقصد گردشگری فرهنگی و تاریخی بودند و همچنین شرایط خوبی که پس از توافق وین در صحنه اقتصادی و سیاسی کشور با آن مواجه خواهیم بود، سه ظرفیت ویژه و خاص در حوزه گردشگری کشور فراهم آورده است.

سلطانی فر یادآور شد: در زمان حاضر 900 پروژه در حوزه گردشگری با اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان با میانگین پیشرفت فیزیکی 45 درصد در نقاط مختلف کشور در دست ساخت است.

وی اضافه کرد: تنها بخشی که امروز در فعالیت های اقتصادی کشور رونق دارد و تمرکز و تاکید مسوولان کشور را به خود معطوف کرده، گردشگری است و معتقدیم گردشگری موتور محرک خوبی برای خروج کشور از رکود اقتصادی است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: بسته سرمایه گذاری برای دوره پساتحریم با حدود 1500 پروژه و با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد دلار تهیه شده است که در این بسته پیشنهادی، جزئیات تمامی پروژه ها در تمامی استان های کشور به دو زبان انگلیسی و فارسی به سرمایه گذاران معرفی شده است و ظرف یک هفته آینده این بسته به زبان عربی هم ترجمه خواهد شد.

سلطانی فر همچنین به موفقیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عرصه بازگرداندن محموله های اشیا تاریخی اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در طول تاریخ سه محموله اشیاء تاریخی، با پیگیری های فنی و حقوقی به کشور بازگردانده شد به طوری که محموله سوم در زمان حاضر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم نگهداری می شود و در سفر رئیس جمهور به ایتالیا، به طور رسمی به کشورمان تحویل داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: افتتاح موزه بزرگ خراسان، افزایش چهار برابری فضای نمایشگاهی موزه ملی ایران و افتتاح موزه دوران اسلامی پس از 10 سال، از دیگر دستاوردها در حوزه میراث فرهنگی به شمار می رود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به افزایش زمان ویزای فرودگاهی از 15 روز به یک ماه، گفت: کارگروه ویژه ای توسط رییس دفتر رییس جمهوری به منظور احصا مشکلات در بخش ویزا تشکیل شده است تا این موانع با همکاری و هم افزایی تمامی دستگاه های مرتبط برطرف شود.

سلطانی فر افزود: تعدادی از فرودگاه های کشور با تلاش وزارت راه و شهرسازی در حال گسترش است که امید است تا 10 ماه آینده ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به بهره برداری برسد، همچنین ایجاد شرایط و زمینه مساعد برای صدور ویزای الکترونیک با مصوبه دولت به عهده وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

وی همچنین به صدور سفرکارت در فرودگاه برای گردشگران اشاره کرد و یادآور شد: اکنون سفرکارت که توسط دو بانک داخلی صادر می شود به عنوان یک راهکار کوتاه مدت مورد استفاده قرار گرفته و تا چند ماه آینده با لغو تحریم ها، امکان عملیاتی کردن، کردیت کارت فراهم خواهد شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: یکی از مشکلات مهم در بخش نرم افزاری، کیفیت عرضه خدمات در حوزه گردشگری است، به نظر می رسد در زمان حاضر سطح کیفیت خدمات با آنچه باید در شان جمهوری اسلامی ایران باشد متفاوت است.

سلطانی فر افزود: همین امر باعث شد تا آموزش در این حوزه مورد توجه قرار گیرد به طوری که 16 هزار نفر در حوزه گردشگری در دوره آموزشی کوتاه مدت شرکت کردند، این آموزش ها با استفاده از امکانات و ظرفیت های بخش خصوصی، سازمان جهانی جهانگردی و شورای جهانی سفر آغاز شده و استمرار خواهد داشت.

وی اضافه کرد: 40 کشور به عنوان کشورهای هدف گردشگری در اولویت قرار گرفته اند که دفاتر جذب و اطلاع رسانی گردشگری در این کشورها فعال خواهد شد و امید است تا نیمه اول سال آینده در تمامی این 40 کشور دفاتر جذب و اطلاع رسانی فعال شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تعداد هتل های چهار و پنج ستاره کشور از 130 باید به 400 هتل برسد، تصریح کرد: باید سالیانه بین 25 تا 30 هتل چهار و پنج ستاره به هتل های کشور اضافه شود.

سلطانی فر گفت: در زمان حاضر با تلاش و تمرکز سرمایه گذاران بخش خصوصی 124 هتل (47 هتل 5 ستاره و 77 هتل چهار ستاره) در کشور در حال ساخت است و اگر منابع مورد نیاز برای ساخت این هتل ها در مدت سه سال آینده فراهم شود، شاید در طول فعالیت دولت تدبیر و امید معادل کل تاریخ هتلداری در کشور، هتل احداث شود.

وی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای احداث این هتل ها 15 هزار میلیارد تومان است که امکان پرداخت 8 تا 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات وجود دارد و باقیمانده این اعتبار باید سهم آورده بخش خصوصی باشد.

معاون رییس جمهور ادامه داد: بهره برداری از هتل های جدید با نام های Novotel و Ibis فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران توسط گروه بین المللی هتلداری اکور که از مهر ماه آغاز شده است یک نمونه از حضور سرمایه گذاران خارجی است، همچنین انعقاد قرارداد با یک گروه فعال اتریشی در حوزه گردشگری ریلی از دیگر موارد حضور سرمایه گذاران خارجی در عرصه گردشگری کشور است.

سلطانی فر تصریح کرد: بسیاری از گروه های هتل سازی زنجیره ای پیش از انعقاد تفاهم نامه وین نسبت به حضور در ایران اعلام آمادگی کردند، هرچند اروپایی ها ملاحظات مربوط به تحریم را داشتند و با برطرف شدن این مانع وارد این عرصه خواهند شد، اما سرمایه گذاران عرب قبل از توافق وین کار خود را در این حوزه آغاز کردند و اکنون هفت هتل توسط سرمایه گذاران عرب و مسلمان در شهر مشهد در دست ساخت است.

وی اضافه کرد: براساس تفاهم با وزارت راه و شهرسازی، زمین مورد نیاز در شهرهای هدف گردشگری برای سرمایه گذاران در حوزه هتل سازی تامین می شود، همچنین گروه های هتل سازی داخلی برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی این بخش ساماندهی شده است.

معاون رییس جمهور در رابطه با ثبت میراث ناملموس در فهرست میراث جهانی یونسکو، گفت: آداب، رسوم و سنن در هر کشور معنایی خاص دارد و تمام آنچه به ارزش ها، وقایع، آداب و سنن سرزمین و منطقه ای در کشور مربوط می شود محفوظ است و به ثبت می رسد، و باید پذیرفت که حوزه فرهنگی ایران به حوزه جغرافیایی ایران محدود نمی شود.

در ادامه این نشست سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به بیان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند.

فاخری سرکنسول هنگ کنگ با اشاره به اینکه بسیاری از شرکت های بین المللی در حوزه گردشگری تمایل به سرمایه گذاری در ایران دارند، گفت: ارایه تسهیلات، تشویق و ترغیب موجب حضور سرمایه گذاران بین المللی گردشگری در کشور خواهد شد.

پاک آئین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در این نشست گفت: کشور آذربایجان با چهار شهر جمهوری اسلامی ایران هم مرز است و به طور میانگین سالیانه یک میلیون گردشگر از این کشور به شهرهای مختلف ایران برای زیارت و سیاحت سفر می کنند.

وی ادامه داد: استقرار مراکز هدایتی در مرز مشترک و ارتقا بیش از پیش امنیت برای گردشگران از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

پاک آئین تصریح کرد: با توجه به وجود مواریث مشترک بین کشورهایی که در حوزه تمدنی و فرهنگی ایران قرار دارند برای حفظ این تاریخ مشترک باید به صورت گروهی و با تهیه پرونده های مشترک در عرصه های بین المللی حاضر شویم.

فتوحی قیام سفیر نامیبیا در این نشست تامین تجهیزات و تاسیسات در مسیر تمامی نقاط کشور را یکی از مهمترین موضوعات در حوزه گردشگری دانست و افزود: آموزش نیروی انسانی در حوزه گردشگری باید مورد تاکید و توجه قرار گیرد و در این حوزه می توان از ظرفیت کارشناسان وزارت امور خارجه استفاده کرد.

بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با تاکید بر لزوم قرار گرفتن صنایع دستی در لیست اقلام صادراتی، یادآور شد: معرفی هنرمندان ایرانی و تعیین قیمت مناسب برای صنایع دستی در توسعه و ترویج این آثار تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی همچنین بازنگری در نقاط پروازی با ترکیه را مورد تاکید قرار داد.

فیاضی سفیر کشورمان در امارات متحده عربی، فضای کنونی کشور را برای توسعه گردشگری مناسب دانست و افزود: ارایه سفر کارت اقدام بسیار خوبی در حوزه گردشگری است.

وی با اشاره به اینکه گردشگری نیازمند تبلیغ و معرفی است، یادآور شد: باید از تجربیات سایر کشورها در حوزه هتل سازی استفاده کنیم تا در این مسیر به موفقیت های بیشتری برسیم.

کلانتری سفیر ایران در مکزیک، خواستار توجه به سایر زبان ها و بویژه زبان اسپانیولی در تهیه لوح های فشرده و اقلام تبلیغاتی شد و افزود: در کنار ابعاد فرهنگی و تاریخی باید پیشرفت های علمی و فنی کشور به گردشگران و مردم سایر کشورها شناسانده شود.

وی ادامه داد: در مکزیک تعداد بسیاری از مردم علاقه مند به فرهنگ و تاریخ ایران هستند به طوری که نمایشگاه ایران قطعه ای از بهشت که سال 2014 در مکزیک برپا شد حدود دو میلیون بازدیدکننده داشت، همچنین ما آمادگی داریم نمایشگاه دایمی صنایع دستی ایران را در یکی از بهترین موزه ها و یا اماکن فرهنگی مکزیک برپا کنیم.

به گزارش میراث آریا(chtn)، حبیب الله زاده کاردار کشورمان در لندن نیز در این نشست از افزایش درخواست برای سفر به ایران خبر داد و گفت: تسهیلات صدور ویزا بویژه برای شیعیانی که در کشور انگلیس زندگی می کنند و علاقه مند سفر به ایران و زیارت اماکن مقدس ما دارند باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از مراکز فرهنگی و تاریخی کشور انگلیس از جمله( Britis Museum) موزه بریتانیا که همکاری هایی را از گذشته با موزه ملی ایران داشته است علاقه مند به افزایش تعامل و همکاری های پژوهشی و علمی است.

مختص آبادی سرکنسول ایران در بصره هم در این نشست با اشاره به اینکه، زوار عراقی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، تصریح کرد: ساماندهی ارایه خدمات گردشگری و حمل و نقل زوار از موضوعات مهمی است که در ارتباط به زوار و گردشگران عراقی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این آمادگی وجود دارد که در کریدور بین شلمچه و بصره نمایشگاه دائمی ایران شناسی برپا شود.