parspalad

موزه ژوزف استالین گرجستان

در بین طرفداران تور خارجی ، روسیه و کشورهای اطرافش طرفداران بی شماری دارند. کسی نیست که نام استالین به گوشش نخورده باشد. ژوزف استالین نخستین رهبر حزب کمونیست شوروی بود که در شهر گوری گرجستان که در آن زمان جزو امپراطوری روسیه بود به دنیا آمد. موزه ی استالین در گرجستان از معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه هایی است که هر ساله گردشگران زیادی را از ایران و سایر نقاط جهان با تور گرجستان به این کشور می کشاند.

شهر گوری زادگاه استالین در 75 کیلومتری تفلیس و در غرب آن قرار گرفته است و به خاطر این نزدیکی فاصله تور تفلیس معمولا برنامه ی بازدید از شهر گوری را دارد. این شهر در محل تلاقی دو رودخانه ی معروف گرجستان به نام های متکواری و لیاخوی و به دست داویت آغماشانبلی یکی از پادشاهان گرجی بنا نهاده شده است. به دلیل قرار گرفتن در مسیر راه آهن قفقاز جنوبی اهمیت خاصی دارد. امروزه گوری یک شهر صنعتی پیشرفته به خصوص در زمینه ی تولید میوه، کمپوت سازی و انواع نوشیدنی به شمار می رود. اما چیزی که باعث شده این شهر مورد توجه گردشگران تور گرجستان و تور تفلیس قرار بگیرد، موزه ی ژوزف استالین است.

ژوزف استالین تا سال 1894 یعنی تا حدود 16 سالگی در گوری زندگی می کرده است. تا آن زمان فقط دوستان و خانواده اش او را می شناختند اما حدود دو دهه بعد بود که او به شهرت رسید. امروزه خانه ی محل تولد استالین و لوازم شخصی اش که یادگاران دوره ی کمونیست هستند و همینطور قطار معروف ویژه ی استالین در مجموعه ای به نام موزه ی استالین مورد بازدید عموم قرار می گیرد. در واقع می توان گفت با اینکه مردم گرجستان دل خوشی از دیکتاتوری استالین در دوران حکومتش ندارند، اما امروزه از موزه ی استالین درآمد خوبی کسب می کنند!

موزه ی استالین در مرکز شهر گوری قرار گرفته و شامل سه بخش است. این موزه هر روزه از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر به روی گردشگران باز است. با دیدن این موزه می توان اندکی با تاریخ پر رمز و راز گرجستان آشنا شد و شخصیت استالین را شناخت. چرا که بسیاری از وسایل استالین از تخت خواب گرفته تا چکمه هایش در این موزه نمایش داده شده و می توان به خوبی فعالیت هایی که ژوزف استالین انجام میداده مثل نامه نگاری ها و عکس ها را دید و بررسی کرد. قطار استالین نیز قابل توجه است. در یک طرف موزه واگن شخصی استالین با رنگ سبز و وزن 83 تن قرار دارد که توسط استالین استفاده می شده و استالین با آن برای کنفرانسی به تهران هم سفر کرده است. بنابراین حتی اگر با تور لحظه آخری گرجستان به سفر آمده اید موزه ی استالین را فراموش نکنید!

گرجستان علاوه بر طبیعت زیبایی که دارد به خاطر تاریخ و فرهنگش نیز کشوری توریستی به شمار می آید؛ و علاوه بر تور اروپا از سراسر جهان که به این کشور سفر می کنند، به دلیل تشابه زیاد و نزدیکی فرهنگی بین گرجستان و ایران مورد استقبال گردشگران ایرانی نیز هست. با تور لحظه آخری گرجستان می توانید با کمترین هزینه سفری به یاد ماندنی را تجربه کنید.

 

تور گرجستان | تور تفلیس | موزه ژوزف استالین گرجستان

حمید رمضانی ( آتریسا وب )