parspalad

قلعه گونیو گرجستان

گرجستان هم به دلیل نزدیکی مسافت و هم نزدیکی فرهنگ و تاریخ با کشورمان ایران، همواره یکی از مقاصد برای گردشگران ایرانی است. معمولا ایرانیانی که با تور خارجی سفر می کنند انتظار دارند که در کمال امنیت و آرامش از سفری به یاد ماندنی لذت ببرند. همینطور از نظر هزینه ها انتظار دارند که در قبال هزینه ای که پرداخت می کنند بهترین خدمات را دریافت کنند. معمولا تورهای خارجی مبالغ زیادی از توریست ها دریافت می کنند که شامل ترانزیت هم می شود. از این نظر که گرجستان در همسایگی ایران قرار دارد و هزینه ی رفت و آمد نسبت به سایر کشورها کمتر است می توان گفت تور گرجستان از ارزان ترین تورها محسوب می شود. با استفاده از تور لحظه ی آخری گرجستان باز هم می توانید در هزینه ها صرف جویی کنید.

یکی از مناطقی که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد قلعه گونیو گرجستان است. این قلعه از قدیمی ترین قلعه های گرجستان است که در15 کیلومتری شهر باتومی در روستای گونیو واقع شده است. فاصله ی شهر باتومی تا تفلیس 378 کیلومتر و حدود 5 ساعت و 53 دقیقه است. پس اگر با تور تفلیس به گرجستان سفر کرده اید و قصد دیدن قلعه گونیو را دارید به این فاصله دقت کنید. چرا که احتمالا باید یک روز از سفر را کامل برای دیدار این قلعه صرف کنید.

قدمت این قلعه به هزاران سال پیش باز می گردد؛ یعنی چیزی حدود پانزده تا هفده قرن قبل از میلاد مسیح! افسانه هایی در مورد این قلعه در بین مردم رواج دارد از جمله اینکه اینجا محل دفن آسپاروس است و آسپاروس پسر پادشاه بوده که به دست جیسون به قتل رسیده است. این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیکش در هر دوره ای به دست یک قوم افتاده است؛ نخست میزبان رومیان بوده، دوم دوره ی بیزانس را پشت سر گذاشته و سپس به دست عثمانی ها اشغال شده است.

معماری قلعه گونیو گرجستان در طول تاریخ تقریبا دست نخورده باقی مانده است. این بنا با مساحت 4 و نیم هکتاری، طولی 900 متری و ارتفاعی 5 متری دارد. شواهدی در دست است که نشان می دهد طراحی اولیه شامل 22 ستون با ارتفاع 7 متر بوده است اما اکنون فقط 18 ستون آن باقی مانده است. همچنین قلعه 4 درب ورود و خروج داشته که فقط یک در غربی سالم باقی مانده است.

قلعه ی گونیو  گرجستان به دلیل قرار گرفتن در شرق امپراتوری روم هم از نظر موقعیت و هم از نظر اقتصادی و فرهنگی، مرکز بسیار مهم و مورد توجهی بوده است. این مکان به دلیل رموزی که در خود نهفته دارد هنوز هم برای کاوشگران جذاب و پر رمز و راز است. دولت گرجستان این قلعه را در سال 1994 به عنوان یک موزه معرفی کرد که عتیقه های زیادی در حفاری های باستان شناسان در آن کشف شده است. با توجه به این خصوصیات قلعه ی گونیو اگر به دیدن آثار تاریخی و فرهنگی علاقه دارید و با تور تفلیس به گرجستان آمده اید، سعی کنید یک روز خالی برای رفتن به باتومی و بازدید از این قلعه اختصاص دهید.

حمید رمضانی ( آتریسا وب )