parspalad

غار کروبرا - تور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای زیبا و تاریخی اروپایی در حوزه ی دریای مدیترانه است. به دلیل جذابیت و همچنین قیمت مناسب تور گرجستان برای ایرانیان، سفر به این کشور فرصتی استثنایی است. همچنین گرجستان از معدود تورهای خارجی است که نیاز به ویزا ندارد. یکی از جاذبه های این کشور به خصوص برای مسافران تور گردشی گرجستان ، غار کروبرا است.

غار کروبرا - تور گرجستان

 

غار کروبرا (  Krubera Cave ) یا غار ورونیا ( Voronya Cave ) با عمق 2197 متر به عنوان عمیق ترین غار در جهان شناخته می شود. این غار در غرب گرجستان و در منطقه آبخازیا قرار دارد؛ در واقع محل دقیق غار توده‌کوه آرابیکا در کوهستان گاگرا جمهوری آبخاز می باشد. نکته جالب اینجاست که دومین و سومین غار عمیق جهان هم با نام های غار سارما و غار ایلیوزیا به ترتیب با اعماق 1830 و 1753 متر در گرجستان و اتفاقا در غرب این کشور واقع شده اند. از این رو گردشگران تور گردشی گرجستان و یا حتی  تور تفلیس که به دیدن غار و جاذبه های طبیعی علاقمند هستند می توانند به راحتی از این سه غار دیدن کنند.

 

تور تفلیس - غار کروبرا

 

علت نامگذاری این غار در ابتدا به نام ورونیا این است که چند غار شناس اوکراینی که در سال 2001 میلادی به این منطقه رفته بودند پس از بررسی عمق و طول غار، به تعداد زیادی لانه کلاغ برخوردند. ورونیا در زبان روسی به معنای کلاغ است؛ به همین جهت نام غار را غار ورونیا نهادند. اما مدتی بعد، به احترام جغرافی دان و غار شناس گرجی به نام الکساندر کروبر ( Alexander Kruber ) نام غار را به غار کروبر تغییر دادند.

غار کروبرا یکی از سخت ترین غارها برای پیمایش است و گذرگاه آن بیش از 13 کیلومتر طول دارد. صخره های سنگ آهکی و سنگ های گدازه ای، tuff و دیگر مواد معدنی در این غار قابل مشاهده هستند. غارشناسان زیادی با تور خارجی از این غار بازدید کرده اند و علیرغم سختی پیمایش و خطرات آن، به خاطر دیواره های خارق العاده ی آن، پیمایش و حتی دیدن کروبرا برای بسیار از زمین شناسان و غارشناسان رویایی است. این غار تنها غاری است که تا کنون با عمق بیشتر از 2000 متر کشف شده و به نظر می رسد تا چند سال آینده هم همچنان این عنوان را حفظ کند؛ چرا که از نظر زمین شناسی به دلیل فشار لایه های بالایی زمین، بسیار بعید است که غاری با بیش از 3000 متر عمق وجود داشته باشد. تا قبل از اکتشاف غار کروبرا یعنی تا سال 2001، لامپراشتوفن (Lamprechtsofen)  با 1632 متر عمق  در اتریش به عنوان عمیق ترین غار در جهان مشهور بود.

 

تور کشور گرجستان - غار کروبرا

 

از ویژگی های جالب دیگر این غار می توان به وجود گونه ای اندمیک و منحصر به فرد از بندپایان اشاره کرد. زیست شناسان این گونه نایاب از جانداران را به کمک غارشناسان در عمق 1980 متری غار کروبرا کشف کردند. نام علمی یکی از این گونه ها  Plutomurus ortobalaganensisاست و عمقی که این گونه در آن زندگی می کند، تا کنون عمیق ترین زیستگاه شناخته شده می باشد. بنابراین زیست شناسانی که با تور گرجستان سفر می کنند نیز می توانند با دیدن این غار به نکات جالب توجه و نادری پی ببرند. گرجستان وسعت زیادی ندارد، به همین خاطر گردشگران تور تفلیس هم در صورت تمایل می توانند به راحتی به دیدن این غار بروند.

http://parspalad.com

بنیامین امیری