parspalad

برج ايفل - تور فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از پر جاذبه ترین کشورهای جهان به شمار می رود. تقریبا هیچ توریستی نیست که با تور اروپا سفر کند یا فرانسه و به خصوص پاریس پایتخت این کشور را نبیند. برج ایفل ( The Eiffel Tower ) به عنوان معروف ترین نماد فرانسه و از مشهورترین برج های جهان است. این برج تا سال 1930بلندترین برج فلزی جهان بوده است. برج ایفل در غرب پاریس و در میدان شان دو مار و در کنار رود زیبای سن در یک فضای سرسبز قرار دارد. بنابراین حتی گردشگرانی که با تور طبیعت اروپا سفر می کنند هم این برج معروف را خواهند دید.

تور اروپا - برج ایفل

 

در سال 1889 یک مهندس عمران فرانسوی به نام گوستاو ایفل ( Gustave Effel ) که در ساخت برج ها و سازه های فلزی مهارت داشت، برای یک نمایشگاه جهانی که قرار بود در پاریس برگزار شود برجی را ساخت. طراح این برج موریس کشلن  ( Maurice Koechlin )بود. وی از دو سال قبل شروع به ساخت کرد تا در نهایت در 1889 تکمیل شد و نام خود او را بر برج نهادند؛ برج ایفل. در طول مدت دو سال ساخت برج ایفل حدود 300 کارگر مشغول به کار بودند و از 7 هزار تن آهن، 2 و نیم میلیون پیچ و چهل تن رنگ استفاده شد. کاربرد این برج در ابتدا فرستادن امواج رادیویی بود. برج ایفل یک شاهکار در تکنولوژی سازه های فلزی است.

 

برج ایفل - تور ترکیبی اروپا

 

امروزه برج ایفل به یکی از دیدنی ترین نقاط شهر پاریس تبدیل شده که همه ی توریست های تور اروپا و تور فرانسه را به دیدن خود می کشاند. به عنوان مثال در سال 2006، 6 میلیون و 700 هزار نفر از برج ایفل بازدید کردند. به همین دلیل می توان گفت این برج از منابع درآمد اصلی برای پاریس محسوب میشود و رتبه ی نخست جاذبه های توریستی در جهان را دارد. بلندی برج ایفل بدون آنتن تلویزیونی 24 متری روی آن 300 متر یا 986 فوت و وزن آن حدود 7300 تن است. تا نوک برج 1652 پله وجود دارد که بازدیدکنندگان فقط تا طبقه دوم اجازه استفاده از پله ها را دارند. این برج سه طبقه در ارتفاعات 57، 115 و 276 متری دارد و بازدیدکنندگان تور فرانسه می توانند با استفاده از آسانسور تا نزدیک نوک برج بالا بروند. هزینه استفاده از آسانسور برای هر نفر 15 یورو است. یکی از جاذبه های این برج آپارتمان مخفی گوستاو ایفل است که در بخش های فوقانی برج قرار گرفته و به همان شکل اولیه بازسازی شده است. در این آپارتمان مجسمه ی مومیایی گوستاو ایفل و دخترش کلر را در حالی که مشغول خوشامدگویی به توماس ادیسون مخترع معروف آمریکایی هستند را می توان دید. هر هفت سال یک بار با مصرف 70 تن رنگ این برج زیبا و بلند را رنگ می کنند و هر بار رنگ به کار رفته بنا بر موقعیت متغیر است.

 

 

از فاصله ی 70 کیلومتری شهر پاریس این برج که سمبل پاریس هست چشم گردشگران تور فرانسه و همینطور تور طبیعت اروپا را می نوازد. بهترین وزیباترین نمای شهر رویایی پاریس را می توان کمی قبل از غروب آفتاب از ارتفاع 300 متری برج ایفل دید.

http://parspalad.com

بنیامین امیری